شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۸:۵۰ قبل از ظهر
سرمایه نگر
سرمایه نگر

مس در قرنطینه چین

به گزارش سرمایه نگر، مس به‌‌‌عنوان فلزی که از رشد اقتصاد جهانی فراتر از سایر سیگنال‌‌‌ها جهت می‌گیرد، این روزها در مسیر کاهش قیمتی قدم برمی‌دارد؛ به نحوی که بهای فروش نقدی و تحویل فوری آن در بورس فلزات لندن، روز دوشنبه سیزدهم ژوئن، به ۹‌هزار و ۲۷۰دلار به ازای هر تن رسید که این رقم نسبت به رکورد قیمتی آن در سال‌جاری میلادی که در هفتم ماه مارس به ثبت رسید، عقب‌‌‌نشینی ۱/ ۱۳درصدی داشته است. اغلب موسسات معتبر بین‌المللی نسبت به افول اقتصاد جهانی در سال‌جاری میلادی هشدار می‌دهند. اجرای سیاست‌‌‌های انقباضی سختگیرانه در آمریکا و کشورهای غربی و به شکل دقیق‌‌‌تر در کشورهای گروه۷ (G۷) باعث شده است تا از سرعت رشد اقتصادی در این مناطق کاسته شود و بازارهای جهانی با انتظار کاهش تقاضا برای فلزات صنعتی از جمله مس روبه‌رو شوند. این موضوع با ایجاد ذهنیت کاهش تقاضا زمینه تضعیف قیمتی مس را در بازارهای جهانی فراهم کرده است.

اصرار دولت چین بر اجرای سیاست کرونا صفر و قرنطینه طولانی‌مدت شهرهای بزرگ و صنعتی این کشور باعث شده است تا از سویی اقتصاد این کشور کالامحور در معرض افول قرار گیرد و از سوی دیگر فلزات پایه از سکه بیفتند. چین بزرگ‌ترین واردکننده مس تصفیه‌شده در دنیا و بزرگ‌ترین مصرف‌کننده آن است. قرنطینه‌‌‌های سختگیرانه کرونایی اجراشده در این کشور باعث شد تا فلز سرخ از کانال ۱۰‌هزار دلاری تا کف کانال ۹‌هزار دلاری عقب‌‌‌نشینی قیمتی داشته باشد. از ابتدای ژوئن، چین نسبت به کاهش محدودیت کرونایی در شانگهای اقدام کرد. این خبر باعث شد تا بازار فلزات صنعتی با افزایش نسبی مجدد قیمت روبه‌رو شوند. با این حال، قرار است دولت چین در آخر این هفته نسبت به ارزیابی مجدد کرونا در شانگهای اقدام کند و در صورت بالا بودن تعداد مبتلایان در خصوص بازگشت قرنطینه تصمیم‌گیری کند. این موضوع باعث شده است تا فلز سرخ در بلاتکلیفی رشد یا سقوط قیمتی باشد.

اعتراضات مردم بومی در کشورهای معدنی تولیدکننده مس همچون شیلی و پرو در سال‌جاری میلادی نیز ادامه یافت. این اعتراضات از سطح تولید و عرضه جهانی معدنی مس کاسته و سیگنالی در جهت رشد قیمتی این فلز تلقی می‌شود. مردم بومی این کشورها نسبت به آسیب‌‌‌های زیست‌محیطی فعالیت معدنی در این مناطق و سهم پایین مردم بومی از برداشت ذخایر معترض‌ هستند و با مسدود کردن جاده‌‌‌های مواصلاتی موجب توقف فعالیت استخراجی در معادن این مناطق می‌‌‌شوند. ریسک کاهش عرضه معدنی مس حامی رشد قیمتی این فلز است، اما در شرایط کنونی با توجه به کاهش تقاضا برای این فلز در بازارهای جهانی، اثرگذاری ریسک کاهش عرضه در بازار به حداقل رسیده است. / اکو ایران

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

علت صف‌های طولانی بنزین چیست؟

به گزارش سرمایه نگر، چند روزی است که شاهد صف‌های طولانی پمپ بنزین‌ها هستیم و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *