شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۵:۳۴ بعد از ظهر

تحلیل بنیادی سهام فاسمین

به گزارش سرمایه نگر، شرکت کالسیمین با نماد فاسمین در بازار اول و در تابلوی اصلی بورس تهران در حال معامله شدن است و ارزش بازاری این شرکت به حدود ۱۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. که قیمت هر برگ سهم این شرکت در انتهای تابستان ۱۴۰۱ روی عدد ۱۷۰۰ تومان ایستاد تا نیمه اول سال را با بازدهی منفی ۱۰ درصدی به پایان ببرد.

سرمایه نگر

این نماد در ابتدای سال ۱۴۰۱ با رشد قیمتی و استقبال خریداران به واسطه افزایش قیمت محصولات این شرکت روبرو شد و در محدوده قیمتی بالای ۱۹۰۰ تومان داد و ستد شد اما در نهایت در پایان نیمه اول سال روی رقم ۱۷۰۰ تومان کار خود را تمام کرد.

شرکت توسعه و معادن روی ایران مالک ۵۷ درصدی این شرکت است . همچنین شرکت توسعه و معادن روی ایران در بازار سرمایه مالکیت شرکت هایی همچون نماد فسرب با  ۵۶درصد مالیکت ، نماد فرآور با ۵۱ درصد مالیکت و نماد کشرق با ۱۷ درصد مالیکت را در اختیار دارد.

بیمه مرکزی و گروه مالی بانک مسکن ایران از دیگر مالکان بزرگ فاسمین محسوب می‌شوند. تا ۳۴ درصد این نماد به طور شناور در بازار بورس در اختیار عموم باشد.

سرمایه نگر

این شرکت در سال ۱۳۴۳ تأسیس شده است و ۵۸ سال است که مشغول فعالیت است. شرکت کالسمین به گفته مسئولین شرکت به تنهایی ۳۹ هزار و ۱۲۵ تن شمش روی کشور را در سال منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ تولید نموده است . محصولات این شرکت شامل شمش روی ، کنسانتره سرب و کنسانتره خام است. این شرکت یکی از اهداف خود را دست یابی به تولید روزانه بیش از ۱۰۰ تن شمش روی می‌داند. قیمت گذاری محصولات شرکت بر اساس نرخ های جهانی و بر مبنای بورس فلزات لندن است .

مدیران این شرکت یکی از ریسک های این صنعت را مخاطراتی می داننند که برای محیط زیست ایجاد می‌شود وهمواره نگران جرایم زیست محیطی هستند و دستیابی به تولید سبز را از دیگر اهداف شرکت قرار داده-اند.

فروش فاسمین به جز فروردین ماه و تیر ماه که کمترین و بیشترین مقدار در فروش ۵ ماهه نخست امسال بوده است در بقیه ماه‌ها تقریبا روند صعودی را به خود گرفته و سهامداران منتظر برای گزارش ماه ششم هستند تا ببینند این شرکت چگونه در شهریور ماه عمل کرده است.

با بررسی نرخ های فروش این شرکت مشاهده می‌شود که نرخ محصول شمش روی فاسمین از ابتدای سال تا انتهای مرداد ماه کاهش بوده است  و نرخ شمش سرب شرکت وضعیت افزایشی به خود دیده است به طوری که این محصول در ابتدای سال تنی ۵۹ میلیون تومان فروخته شده است و در انتهای مرداد ماه تنی ۷۰ میلیون تومان.

این شرکت در فصل بهار ۱۴۰۱ سود ناخالص خود را افزایشی گزارش کرده است به طوریکه این شرکت در فصل زمستان رقم ۵۷۱ میلیارد تومان برای سود ناخالص گزارش کرده است و در فصل بهار این سود را به عدد ۶۹۴ میلیارد تومانی رسانده است.

سرمایه نگر

سرمایه نگر

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *