یکشنبه , ۳۱ تیر ۱۴۰۳ - ۲:۳۹ بعد از ظهر
سرمایه نگر
سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی که بورس تهران را به شدت تحت تأثیر قرار داد، به صورتی که آثر آن بر معاملات روزانه قابل مشاهده بود. اصلی ترین مشکل سازمان بورس و بازار سرمایه در ماه های اخیر عدم اعتماد مردم به این بازار است. بورس های بزرگ جهان جرقه های اصلی برای رونق و تقویت خود را جلب اعتماد عموم جامعه برای انتخاب این بازار به جای سایر بازار های سرمایه گذاری در کشورشان می دانند. آن ها معتقدند که بازار سرمایه هر کشوری باید مرجع اصلی سرمایه گذاری مردم آن کشور باشد و در صورتی این امر امکانپذیر می شود که اعتماد مردم به بورس کشورشان جلب شود و بازار بتواند بازدهی معقولی برای آن ها داشته باشد. مشکلات بازار سرمایه ما نیز در نهایت باعث از بین رفتن روز افزون اعتماد مردم به بورس شده است. شاید هر کدام از مشکلات بازار مثل رکود معاملات یا بازدهی کم و افت قیمت سهام های با ارزش به نوبه خود ضرر رسان باشد اما تأثیر آن ها بر از بین رفتن اعتماد عمومی نسبت به بازار سرمایه ضربه سنگینی به بازار زده که نتیجه آن را در معاملات مهر ماه شاهد هستیم.

سرمایه نگر

شاخص کل بورس تهران در مهر ۱۴۰۱ بیش از ۳.۴ درصد افت تراز داشته است. این شاخص در طی ۱۸ روز معاملاتی مهر ماه ۶ روز مثبت و ۱۲ روز منفی را پشت سر گذاشت و از تراز یک میلیون و ۳۵۵ هزار و ۲۴۰ واحدی ابتدای مهر به تراز یک میلیون و ۳۰۸ هزار و ۹۴۶ واحدی رسید.

سرمایه نگر

شاخص کل هم وزن در مهرماه بیش از شاخص کل نزول داشت و با کاهش تراز بیش از ۴.۲ درصدی همراه بود. شاخص کل هم وزن در ابتدای مهر ماه در تراز ۳۹۵ هزار و ۶۷۸ واحدی قرار داشت و با کاهش ۱۶ هزار و ۶۸۴ واحدی به تراز ۳۷۸ هزار و ۹۹۴ واحدی رسید. شاخص کل فرابورس به نسبت دو شاخص مذکور افت کمتری داشت و در مهر ماه ۲.۹ درصد کاهش تراز داشت. تراز شاخص کل فرابورس در انتهای مهر ماه با ۵۴۲ واحد افت به ۱۷ هزار و ۸۵۵ واحد کاهش یافت.

ارزش معاملات خرد در مهر ماه بیانگر بیخ پیدا کردن رکود در معاملات روزانه است. متوسط ارزش معاملات خرد در این ماه به ۲ هزار و ۱۱۴ میلیارد تومان رسید و در روز ۲۷ مهر با هزار و ۵۵۴ میلیارد تومان ارزش معاملات خرد رکورد ۱۸ ماه اخیر را شکست. فرای ریزش شاخص های بازار در مهر ماه جریان پول حقیقی نیز نشان دهنده اوضاع بازار در این ماه بود. در بین ۱۸ روز معاملاتی این ماه تنها یک روز خالص جریان پول حقیقی در بازار مثبت بود و در ۱۷ روز دیگر بازار به خروج پول حقیقی مواجه بود. در مجموع روزهای این ماه ۴ هزار و ۶۳۳ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد و حتی در بعضی از روز های مهر بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان خروج پول حقیقی را تجربه کردیم.

سرمایه نگر

تحلیلگران زیادی در بازار معنقد بودند که با رشد نرخ دلار و انتشار صورت های شش ماهه بازار روند نزولی خود را شکست می دهد و صعود خوبی را در پیش خواهیم داشت اما در روزهای انتهایی مهر ماه با وجود رشد نرخ دلار و انتشار صورت هایی شش ماهه شاخص کل مثبت نشد و حتی رکود معاملات روزانه نیز افزایش پیدا کرد. با این اوصاف صاحب نظران معتقدند تنها مسئله ای که می تواند بازار سرمایه را از وضع موجود رهایی دهد یک تصمیم اساسی برای تغییرات زیر بنایی بازار سرمایه است زیرا پتانسیل رشد تا زمانی که اعتماد مردم به بازار جلب نشود، بازار را به سمت بالا حرکت نمی دهد.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

عقبگرد بورس از سنگر ۷ماهه

به گزارش سرمایه نگر، بازار‌های مالی طی روند‌های صعودی و نزولی خود گاهی اوقات به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *