شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۳:۲۹ بعد از ظهر

زیان خالص ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی در سال ۱۴۰۰

به گزارش سرمایه نگر، بانک ملی در روز ۲۷ شهریور ماه صورت های مالی یکساله منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ خود را در سامانه کدال منتشر کرد. این انتشار به دلیل ناخوانا بودن به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و فعالان بازار نسبت به انتشار گزارشی که حتی یک عدد آن خوانا نیست اعتراض کردند. بانک ملی به دلیل مخفی کاری هایی که در سال های قبل در زمینه انتشار صورت های مالی خود انجام داده بود و این انتشار صورت های ناخوانا از دید فعالان بازار سرمایه متهم به پنهان کاری در صورت های مالی شد. در مهر ماه برای بار دوم این صورت های مالی منتشر شد تا سر و صدای اعتراض کنندگان کمی آرام گیرد. بانک ملی با این وجود که سهامی در بازار بورس تهران ندارد به وسیله شرکت ها و زیر مجموعه های مرتبط با خود در دید فعالان بازار جایگاه مهمی دارد و نماد های متعددی در بازار سرمایه تحت تأثیر انتشار صورت های مالی این مجموعه هستند.

عملکرد مالی بانک ملی در سال های اخیر

با توجه به صورت های مالی منتشر شده از بانک ملی در روز های اخیر و صورت مالی سال ۹۹ و ۹۸، بانک ملی سال های گذشته را با زیان خالص پشت سر گذاشته است. بانک ملی در سال ۹۹ نسبت کفایت سرمایه منفی ۱۱.۲۹ درصدی داشته و در سال ۱۴۰۰ نیز این نسبت منفی ۸.۷۶ درصد بوده است. نسبت کفایت سر مایه منفی در یک بانک حکایت از بحران مالی دارد و باعث می شود تا سرمایه گذاران بانکی که کفایت سرمایه منفی دارد را محل امنی برای سرمایه گذاری نداند. در بخش درآمد ها، بانک ملی در سال جاری به یک موفقیت به نسبت سال های قبل خود دست پیدا کرده است. این موفقیت مثبت شدن خالص درآمد تسهیلات این بانک در سال ۱۴۰۰ است.  بانک ملی در خالص درآمد تسهیلات خود در سال ۱۴۰۰ به نسبت سال ۹۹ رشد ۱۸۷ درصدی داشته و در خالص درآمد کارمزد ها نیز رشد ۲۶ درصدی داشته است. خالص سود مبادلات ارزی نیز به عنوان اصلی ترین منبع درآمد بانک ملی در سال های اخیر رشد ۱۱ درصدی را در سال ۱۴۰۰ داشته و به ۱۱ هزار و ۴۸۸ میلیارد تومان رسیده است.

سرمایه نگر

بانک ملی در بحث درآمد زایی خود نشان داد که روند مثبتی را به نسبت سال ۹۹ و سال ۹۸ طی کرده است اما هزینه های این بانک و رشدی که در آن ها دیده می شود باعث شده تا امسال نیز این بانک از زیان خالص رهایی نیابد و همچنان یک بانک زیان ده به شمار رود. اصلی ترین بخش هزینه های بانک ملی مشابه سایر بانک ها، هزینه های اداری این بانک است که در سال ۱۴۰۰ با رشد ۱۸.۲ درصدی به نسبت سال قبل آن به بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. با این وجود هزینه مطالبات مشکوک الوصول بانک ملی در این سال کاهش ۵۴ درصدی داشته که می توان آن را نقطه روشن این صورت مالی دانست. در نهایت سود و زیان خالص بانک ملی که همچنان زیان خالص به شمار می رود در سال گذشته ۲ هزارو ۶۷۶ میلیارد تومان بوده که به نسبت ۶ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان زیان سال ۹۹ کاهش ۶۰ درصدی را در این زیان دهی نشان می دهد. روند زیان سال های گذشته با توجه به ۱۵ هزار و ۴۷۵ میلیارد تومان زیان سال ۹۸ نشان می دهد که در صورت تداوم این مسیر در سال های آتی می توانیم شاهد خروج بانک ملی از زیان خالص باشیم اما تا اینجای کار بانک ملی همچنان به عنوان یک بانک زیان ده شناخته می شود.

سرمایه نگر

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *