شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۶ قبل از ظهر

تحلیل عملکرد شرکت پتروشیمی زاگرس

به گزارش سرمایه نگر، نماد زاگرس این روز ها در بازار سرمایه تهران حوالی ۲۳ هزار و ۷۷۲ میلیارد تومانی ارزش دارد نمادی که در گزارش سه ماهه ۱۴۰۱ خود به فروش ۵ هزار و ۴۶۸ میلیارد تومانی رسید و از این میزان فروش ۶۱ درصد را به عنوان سود ناخالص شناسایی کرد.

سرمایه نگر

اما با توجه به اخبار و حواشی و تغییر در نرخ خوارک گاز این پتروشیمی از تابستان ۱۴۰۰ بازی برای زاگرس تغییر کرد و زاگرس در مسیر نزولی سود ناخالص قرار گرفت به طوری که حاشیه سود ناخالص این شرکت برای سه ماهه دوم سال ۱۴۰۰ به عدد ۴۶ درصد افت کرد. اما این افت ادامه دار بود و در سه ماهه سوم ۱۴۰۰ و با قطعی شدن نرخ گاز این شرکت تنها ۲۹ درصد از فروش فصل سوم خود را به عنوان سود ناخالص شناسایی کرد تا در نهایت در سه ماهه زمستان ۱۴۰۰ شرکت زاگرس با افت در حاشیه سود ناخالص همراه شود و به عدد منفی ۳۱ درصدی رسید.

این شرکت در سه ماهه ۱۴۰۱ توانست کمی از زیان های فصول گذشته خود را جبران کند و با فروش ۶ هزار و ۹۵۰ میلیارد تومانی برای فصل بهار ۱۴۰۱ رقم ۳۶ درصد حاشیه سود ناخالص را به دست آورد تا سود ناخالص این شرکت به عدد ۲ هزار ۵۳۶ میلیارد تومان برسد.

سرمایه نگر

این شرکت بیش از ۹۵ درصد از فروش خود را در بازار های چین عرضه می‌کند و حدود ۴۰ درصد از سهم تولید واقعی متانول در خاورمیانه را در اختیار دارد.

قیمت فروش محصول صادراتی بر مبنای قیمت جهـانی و با استناد به منابع معتبر بین المللی و پس از تأیید کمیته فروش منتخب هیئت مدیره انجام می‌شود .

شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان به عنوان سهامدار عمده این نماد مالکیت بیش از ۳۳ درصدی شرکت را در اختیار دارد .

این شرکت در سنوات قبل به طور میانگین بیش از ۹۰ درصد سود خود را بین سهامداران تقسیم می‌کرده است که در نهایت در سال ۱۴۰۰ این میزان به ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده است . سود نقدی تقسیم شده در سال ١٣٩٧ برای هر سهم ۱۴۶۰ تومان بوده و در سال ١٣٩٨ برای هر سهم مبلغ ۱۱۰۰ تومان همچنین در سـال ١٣٩٩ برای هر سهم ۲۳۰۰ تومان پرداخت شده است و در سال ١۴٠٠ ، تقسیم سود بر اساس گزارش حسابرسی بـا رعایـت الزامات قانونی و تصمیمات سهامداران عمده درمجمع عمومی عادی صاحبان سهام به مبلغ ۹۰۰ تومان برای هر سهم تصویب گردیده است.

حاشیه سود خالص این شرکت برای سه ماهه ۱۴۰۰ رقمی معادل ۴۳ درصد بوده که در نهایت این رقم برای سه ماه سال ۱۴۰۱ به ۱۵ درصد رسیده است که با افت چشم گیری همراه شده است.

این نماد برای شش ماهه نخست سال  ۱۴۰۱ حوالی ۱۳ هزار و ۱۳۱ میلیارد تومان فروش داشته است که کمترین این مقدار مربوط به مرداد ماه سال جاری است با رقم ۱ هزار و ۱۸۲ میلیارد تومانی و بیشترین این مقدار نیز مربوط به خرداد ماه است با فروش ۲ هزار و ۷۱۵ میلیارد تومان.

زاگرس گاز خوراک خود را از شرکت پتروشیمی مبین دریافت می¬کند . همچنین این شرکت برای سه ماه ابتدایی سال جاری اعلام نموده است که هزینه های فروش ، اداری و عمومی نسبت به سال مالی قبل حدود ۴۵ درصد افزایش داشته است که عمدتاً بدلیل افزایش نرخ هزینـه حمل بواسطه افزایش نرخ سوخت کشتی‌ها است.

این شرکت در ابتدای سال جاری با توقف یکی از خطوط تولید خود همراه شد که در ۱۸ اردیبهشت ماه طی نامه ای از راه اندازی مجدد این خط تولید گفت.

زاگرس در گزارش تحلیل حساسیت سود به ازای هر سهم خود،  این طور اعلام کرده است که با نرخ ۳۷۰ دلاری به ازای هر تن متانول و نرخ دلار ۲۷ هزار تومانی می تواند به ازای هر سهم ۱۹۲۵ تومان سود شناسایی کند که میزان فروش را حوالی ۳ میلیون تن در نظر گرفته است و  نرخ حمل و نقل را حدود ۶۰ دلار برای هرتن در نظر داشته است که این میزان به طور واقعی برای سه ماه ابتدایی سال  بین ۶۰ الی ۶۵ دلار ثبت شده است .

سرمایه نگر

سرمایه نگر

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *