پنجشنبه , ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۲:۵۳ بعد از ظهر

واکنش بی سابقه بانک مرکزی به کسری بانک‌ها

به گزارش سرمایه نگر، تزریق پول در بازارهای بین بانکی روند بی سابقه ای را از خود برجای گذاشت. بازار باز و بازار شبانه دو بازاری هستند که بانک مرکزی هر هفته با رصد وضعیت نقدینگی بانک ها و سیاست های خود در جهت تعیین نرخ سود بین بانکی در آن فعالیت می کند.

در همین خصوص در هفته منتهی به ۱۴ شهریور ماه تزریق پول بانک مرکزی در بازار باز  ثابت مانده اما در بازار شبانه به سطح بالایی رسید. همین موضوع موجب شد تا رکورد تزریق پول در بازارهای بین بانکی شکسته شود.

عبور تزریق پول از مرز ۱۰۰ همت

بسط پول بانک مرکزی در بازار باز برابر با ۶۸ هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان در هفته اخیر به ثبت رسیده و تنها هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان از هفته قبلی بیشتر شد که به لحاظ درصدی برابر با ۲.۲ درصد بوده است. این افزایش به نوعی نشان می دهد بسط نقدینگی بانک مرکزی در بازار باز تغییر چندانی نداشته است.

این در حالی است که اعتبارات قاعده مند برابر با ۳۵ هزار و ۲۸۰ میلیارد تومان بوده و در بالاترین سطح سال جاری قرار گرفته است.

از آن جا که این پول تزریق بانک مرکزی در بازار بین بانکی محسوب می شود می توان گفت درمجموع این نهاد در دو بازار ۱۰۳ هزار و۷۷۰ میلیارد تومان پول در بانک ها ریخته که در تمام مدت برگزاری بازار باز سابقه نداشته است.

خیز نرخ سود مداخله بانک مرکزی در بانک ها

هر تزریق پول بانک مرکزی در بازار نرخ سودی دارد. درهمین رابطه نرخ سود بازار باز در این هفته برابر با ۲۱ درصد و این شاخص در بازار بین بانکی برابر با ۲۲ درصد قرار داشته است. در نهایت محاسبه می شود نرخ سود موزون تزریق نقدینگی در بازار بین بانکی معادل با ۲۱.۳۴ درصدبوده و تقریبا معادل با هفته قبل در سطح بالایی قرار گرفته است.

این موضوع را برخی تحلیل گران ناشی از رشد کسری در بانک ها می دانند و همزمان با آن سعی بانک مرکزی برای کنترل نرخ سود بین بانکی در مرز خاموش ۲۱ درصد.

اما آن چه مهم تر به نظر می رسد سطح بی سابقه این تزریق در بازار ها بوده که عمده دلیل آن رشد بالای کسری بانک ها در بازار قلمداد می شود. / اکو ایران

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *