شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۴:۴۱ بعد از ظهر

عوامل موثر در سودسازی بانک تجارت کدامند؟

به گزارش سرمایه نگر، نگاهی به روند سود سازی بانک تجارت از سال ۱۳۹۷ دو نکته قابل توجه دارد؛ اولاً این بانک از نیمه اول سال ۱۳۹۸ در تمام فصول توانسته سود شناسایی کند. در حالی که پیش از آن، این بانک با زیان همراه بود. ثانیاً روند سودسازی بانک تجارت روند نوسانی را ثبت کرده است و در برخی فصول شاهد جهش چشم گیر در سودسازی آن بودیم.

نگاهی به اجزای درآمدی بانک تجارت نشان می‌دهد که هر چند مثبت شدن خالص درآمد تسهیلات یکی از عوامل مهم در سودساز شدن بانک تجارت است اما دو منبع درآمدی مبادلات ارزی و همچنین سود حاصل از سرمایه‌گذاری نقش اصلی را در سود سازی این بانک ایفا می‌کند. در فصولی که بانک تجارت با جهش سودسازی همراه شده که یکی از دو منبع درآمدی مبادلات ارزی یا سود حاصل از سرمایه‌گذاری با افزایش قابل توجهی روبرو شده است. نمودار زیر روند سود فصلی به ازای هر سهم و منابع درآمدی بانک تجارت را از سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد:

سرمایه نگر

همانگونه که مشخص است از ابتدای سال ۱۳۹۷ تا پاییز سال ۱۳۹۸ به جز در یک فصل، بانک تجارت همواره زیان ساخته بود. اتفاقاً زمستان سال ۱۳۹۷ یعنی همان فصلی که این بانک موفق به شناسایی سود شده بود، شاهد افزایش قابل توجه درآمد حاصل از مبادلات ارزی بودیم. پس از پاییز سال ۱۳۹۸ هر چند این بانک توانست در تمام فصول سود به ازای هر سهم شناسایی کند اما در فصولی شاهد جهش سودسازی بودیم که یکی از دو جز درآمدی مبادلات ارزی و سود سرمایه‌گذاری با افزایش همراه بود. / اقتصاد آنلاین

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *