سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۴:۳۰ بعد از ظهر

بورس دور از تحلیل و نزدیک به سیاست

به گزارش سرمایه نگر، شاخص بورس تهران در اولین روز کاری در چهارمین‌ماه سال‌جاری در سطح یک‌‌میلیون و ۵۳۳‌هزار واحد آغاز به‌کار کرد و در زمان تنظیم این یادداشت نماگر بورس تهران در سطح یک‌‌میلیون و ۴۶۳ هزار واحد قرار گرفته است که بازدهی منفی ۴‌درصد را نشان می‌دهد.  معاملات این روزهای بازار سهام نشان می‌دهد که این بازار منطق خاص خود را دارد و تنها در این روزهایی که در حال سپری‌کردن هستیم، اخبار است که بر روند بازار سهام تاثیرگذار هستند. بازارسرمایه این روزها تحت‌تاثیر مولفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی گوناگونی قرار گرفته که روزهای پرچالشی را برای آن رقم زده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند و همچنان درگیر آن است. از قطعی برق صنایع در تابستان گرفته تا اخبار ضد‌و نقیض احیای برجام و اتفاقات سیاسی که همگی وضعیت کنونی بازار سرمایه را در یک رکود رقم زده است. قیمت‌گذاری دستوری و دخالت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در روند بازار و همچنین اتفاقات اقتصادی در فضای کشور، جزو دیگر عوامل اثرگذار بر وضعیت امروز بورس هستند. در همین راستا همچنین می‌توان به این مساله اشاره کرد که عوامل تحلیلی از بازار سرمایه فاصله گرفته و عوامل سیاسی در بازار پررنگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند و متاسفانه روی روند بازار اثرگذار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر از همیشه هستند.

مساله دیگر این است که نقدینگی در بازار سهام وجود ندارد. همان نقدینگی موجود در کلیت بازار در حال چرخش از سویی به‌سوی دیگر است، اما با تمام این اوصاف در حال‌حاضر و در زمانی‌که بازارهای موازی در رکود و نبود خریدار به‌سر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برند، بورس تهران ارزنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین بازار مالی است. درست است که بورس هم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پا با انتظارات تورمی پیش نرفته است و یا شاهد خروج سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از آن هستیم که تمام این اتفاقات عامل بیرونی و نتیجه دخالت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و سیاستگذاری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها است، اما همچنان می‌توان به بورس امید داشت، چراکه جزو بازارهای پربازده و سودده است، اما در این میان برای رسیدن به بازدهی و سوددهی، باید با استراتژی و دانش حرکت کرد. همچنین نباید به سهام ارزنده و غیرارزنده یک نگاه داشت. این موضوع دست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کم در مورد بسیاری از سهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کوچک جامانده از قطعیت بیشتری برخوردار است و از گروه‌ها و صنایع بزرگ بازار نیز صداهای متفاوتی به گوش خواهد رسید ‌که هرکدام از صنایع را در یک مسیر قرار خواهد داد.

با توجه به این توضیحات شاخص بورس تهران تیر‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ماه حساس و پر تنشی را پشت‌سر گذاشت و با تمام لغزندگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها نتوانست سطح مهم حمایتی ۵۰۰/ ۱ خود را حفظ کند.  در مجموع وضعیت بازار در شرایط کنونی تعریفی ندارد و کاملا مشخص است که بازار در یک شرایط خاص در حال کنترل است. اگر بخواهیم از گزارش‌های شرکت‌ها بگوییم ابتدا باید به‌ عملکرد پالایشی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و سپس به گزارش فوق‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌العاده فولادمبارکه با P/ E ۳ و همچنین وضعیت P/ E میانگین فوروارد بازار که در محدوده ۵/ ۵ قرار دارد اشاره کنیم. البته از رشد نرخ دلار نیمایی هم باید گفت که تمام این موارد از ارزندگی بازار سهام به ما می‌گویند. همان‌طور که اشاره شد، بازار ارزنده است اما جریان پول و نقدینگی در طی دو‌ماه گذشته سرکوب شده است.

در نهایت با تمام این توضیحات به‌نظر می‌رسد، مردادماه روند معاملاتی بازار سهام متفاوت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر از تیرماه باشد چراکه عمده نمادها در مجامع سالانه خود از اهدافشان در سال‌۱۴۰۱ گفته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند و می‌توان انتظار به بازگشت بازار به سمت مدار مثبت را داشته باشیم. در رابطه با این مساله که بورس پربازده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین و سود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین بازار است، باید گفت که سهامداران خرد بهتر است با استراتژی و به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دور از هیجانات اقدام به خرید سهام کنند. توصیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که بارها آن را مطرح کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم از این قرار است که اگر اطلاعات یا وقت کافی را برای رصد بازار ندارند و یا ریسک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پذیر نیستند، بهتر است که سرمایه خود را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و دیگر روش‌های غیرمستقیم سرمایه‌گذاری بسپارند تا تجربه یک سرمایه‌گذاری باثبات و بدون‌ریسک را در بورس داشته باشند. / دنیای اقتصاد

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *