شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۳:۵۳ بعد از ظهر

تحلیل بنیادی سهام ذوب

به گزارش سرمایه نگر، سنگ آهن پس از استخراج از معادن از طریق جاده و ریل به انبارهای شرکت منتقل می‌شود که بخشی از آن برای تولید آگلومره  به واحد آگلومراسیون انتقال داده شده و بخشی از آن بطور مستقیم وارد کوره بلند برای تولید چدن می‌شود.

زغال سنگ نیز همانند سنگ آهن از معادن به وسیله ریل و جاده به سیلوهای شرکت انتقال داده شده و به واحد کک سازی برای تولید کک فرستاده می‌شود. کک تولیدی سوخت اصلی واحد کوره بلند برای احیا سنگ آهن و تولید چدن می باشد، که به آن کک متالوژی گفته می‌شود. این کک از کک خریداری شده و کک تولید شده با سایز ۲۰ تا ۸۰ میلیمتر می باشد که پس از سرند شدن بدست می‌آید. برای بدست آوردن فولاد خام چدن تولیدی بخش کوره بلند به واحد کنورتور فولاد سازی انتقال می یابد، فولاد خام تولیدی در مرحله ریخته گری تبدیل به شمش گردیده و برحسب برنامه تولید و فروش شرکت به واحدهای نورد برای تولید محصولات  نهایی از قبیل ریل، تیرآهن،کلاف و … فرستاده و بخشی از آن نیز تحت عنوان شمش کالایی به فروش می‌رسد.

سرمایه نگر

این بخشی از فرایند تولید در شرکت ذوب آهن اصفهان است شرکتی که در شش ماه نخست سال ۱۴۰۱ توانسته است بیش از ۲۱ هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان فروش داشته باشد در حالی که رقم فروش کل سال مالی گذشته این شرکت نزدیم به ۳۵ هزار و ۵۲ میلیارد تومان بوده است.

سرمایه نگر

شرکتی که ۵۶ درصد از آن متعلق است به سازمان تأمین اجتماعی کشور و بیش از ۱۷ درصد از آن به شرکت پویش بازرگان ذوب آهن اختصاص دارد. همچنین ۲۵ درصد از این نماد را سهامدارن خرد تشکیل می‌دهند ارزش بازاری این نماد بیش از ۱۴ هزار و ۵۳۳ میلیارد تومان است .

سرمایه نگر

میزان فروش شهریور ماه این نماد نسبت به ماه‌های گذشته با رشد خوبی همراه شده است و این نماد در شهریور ماه سال جاری ۴ هزار و ۹۳۳ میلیارد تومان فروش داشته است. همچنین ذوب در شش ماهه نخست سال جاری به درامد فروش ۲۱ هزار و ۵۷۸ میلیارد تومانی دست پیدا کرده است.

اما نرخ میلگرد صادراتی این شرکت از ابتدای سال با افت همراه بوده است به طوریکه در اردیبهشت ماه سال جاری هر تن میلگرد را در بازارهای صادراتی تنی ۱۶ میلیون ۹۰۰ هزار تومان هم به فروش رسانده است و در شهریور ماه این نرخ به ۱۴ میلیون ۴۰۰ هزار تومان رسیده است.

اما در مقابل نرخ فروش این محصول برای بازار های داخلی با افزایش روبرو بوده است به این صورت که نرخ فروش میلگرد در ابتدای سال جاری حوالی تنی ۱۵ میلیون ۶۰۰ هزار تومان ثبت شده است و در مرداد ماه تنی ۱۷ میلیون تومان به فروش رفته است که البته در شهریور ماه با افت همراه شده و به تنی ۱۵ میلیونه ۵۰۰ هزار تومان هم رسیده است.

همچنین این شرکت تیرآهن داخلی خود را در ابتدای سال تنی ۱۴ میلیون ۸۰۰ هزار تومان به فروش می رسانده است که در شهریور ماه سال جاری این رقم به ۱۶ میلیون ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.

سرمایه نگر

سرمایه نگر

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *