سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۳:۵۲ بعد از ظهر

تحلیل بنیادی سهام خاور

به گزارش سرمایه نگر، شرکت ایران خودرو دیزل در گزارش عملکرد ماهانه شهریور خود نشان داد که فروش ماهانه این شرکت رشد قابل توجهی داشته است. این اطلاعیه که روز دوم شهریور ماه در سامانه کدال منتشر شد به شدت مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار گرفته است و خبر سازی زیادی نیز به دنبال داشته است. محصولات اصلی شرکت ایران خودرو دیزل اتوبوس، ون، کامیون سنگین وقطعات است که رشد ایجاد شده در فروش شهریور ماه را می توان بر گرفته از افزایش تعداد فروش اتوبوس و ون توسط این شرکت دانست. تعداد ون و اتوبوس های فروش رفته توسط ایران خودرو دیزل در مجموع ۵ ماه ابتدایی سال جاری به ترتیب ۵۴۵ و ۳۵ دستگاه می باشد در صورتی که طی شهریور ماه فقط ۶۰۱ و ۳۱۰ دستگاه ون و اتوبوس شرکت ایران خودرو دیزل به فروش رفته است. چندی پیش نیز اطلاعیه ای از خاور در سامانه کدال مبنی بر فروش ۵۰۰۰ دستگاه ون به وزارت کشور منتشر شد. نماد خاور در ماه های اخیر خبرساز بوده و در بعضی از روز ها با ورود پول قابل توجهی همراه بوده است. صورت های مالی سه ماهه ابتدایی سال جاری نیز برای این شرکت نوید بخش شروع خوب برای سال مالی جدید بود و سود خالص فصل بهار این مجموعه به نسبت بهار سال گذشته بیش از ۱۲.۷ برابر افزایش داشت. ارزش سهام خاور نیز در فصل بهار و تابستان ۱۴۰۱ رشد ۹۳ درصدی را تجربه کرده و قیمت سهام این شرکت در حال حاضر در محدوده ۲۳۷ تومانی قرار دارد.

فروش ماهانه نماد خاور از ابتدای سال ۱۴۰۰

نماد خاور در سال گذشته توانسته است ۱۱ هزار و ۱۰۲ میلیارد تومان فروش به ثبت برساند و به طور متوسط ماهانه ۹۲۵ میلیارد تومان فروش داشته است. در ۶ ماه گذشته از سال جاری ۱۱ هزار و۴۱۲ میلیارد تومان فروش برای شرکت ایران خودرو دیزل به ثبت رسیده که بیش از کل فروش این شرکت در سال گذشته است و متوسط فروش ماهانه خاور برای این ۶ ماه به هزار و ۹۰۲ میلیارد تومان رسیده است. فروش فصل بهار و تابستان ۱۴۰۰ در کل ۳ هزار و ۳۲۴ میلیارد تومان بوده است و نشان از رشد ۲۴۳ درصدی فروش شش ماهه سال جاری به نسبت مدت مشابه در سال قبل دارد. نکته دیگری که در فروش شهریور ماه خاور قابل توجه است، افزایش ۱۴۸ درصدی فروش شهریور به نسبت مرداد ماه بوده که می توان این رشد فروش را نشأت گرفته از قرار داد این شرکت با وزارت کشور در خصوص فروش ۵۰۰۰ ون دانست.

سرمایه نگر

در مقایسه ماه به ماه، فروش اردیبهشت سال جاری خاور با رشد ۵۲۰ درصدی به نسبت اردیبهشت ۱۴۰۰ بیشترین رشد ماه به ماه را در سال جاری داشته است و کمترین رشد ماه به ماه نیز به افزایش ۱۹ درصدی متعلق به خرداد است. شهریور ماه نیز فروش بالایی را برای خاور به همراه داشته و فروش این شرکت در اینماه به نسبت شهریور ۱۴۰۰ رشد ۴۸۲ درصدی داشته است. این شرکت در ماه اخیر محصولات جدیدی مثل کشنده ۵ H فوتون را رونمایی کرد و تست محصولاتی همچون کامیونت باری آترین پلاس را اطلاع رسانی کرد.

سرمایه نگر

محصولات استراتژیک ایران خودرو دیزل ون و پیکاپ، قطعات و کامیون سنگین محسوب می شوند. نرخ فروش ون و پیکاپ و کامیون سنگین در ماه های گذشته نشان دهنده روند صعودی در نرخ فروش محصولات ایران خودرو دیزل است. قیمت فروش ون و پیکاپ در شهریور ماه امسال ۴۲ درصد بالاتر از شهریور سال قبل است و نرخ فروش کامیون سنگین ایران خودرو دیزل در شهریور ماه امسال ۳۳ درصد بالاتر از شهریور سال گذشته است. با وجود رشدی که در نرخ های فروش مشاهده می شود اما کاملا مشهود است که دلیل اصلی رشد فروش ماهانه این شرکت در ماه های اخیر به نسبت ماه مشابه در سال اخیر رشد مقدار فروش این شرکت است.

سرمایه نگر

عملکرد مالی ایران خودرو دیزل در فصل بهار

صورت های مالی شرکت ایران خودرو دیزل در بهار امسال نشان دهنده رشد قابل ملاحظه این شرکت در توان سودآوری دارد. ایران خودرو دیزل در صورت های سود و زیانی خود نشان داد که سود ناخالص بهار امسال به نسبت بهار ۱۴۰۰ رشد ۱۱۴ درصدی داشته است. با توجه به سود ناخالص خاور در سه ماهه ابتدای سال افزایش هزینه های عملیاتی تأثیر زیادی بر سودآوری مجموعه نداشته و سود عملیاتی سه ماهه این شرکت ۱۷۶ درصد افزایش یافته است. هزینه های مالی بهار ۱۴۰۰نزدیک به ۲۲۰ میلیارد تومان بوده که چیزی از سود عملیاتی ۲۵۲ میلیارد تومانی این شرکت را برای سود خالص باقی نگذاشته است. در بهار امسال با وجود سود عملیاتی ۶۹۵ میلیارد تومانی هزینه های مالی خاور کاهش ۶۳ درصدی داشت و فقط ۸۱ میلیارد تومان از سود خالص این شرکت را کم کرد و در نهایت باعث شد تا سود خالص فصل بهار امسال خاور به نسبت بهار ۱۴۰۰ رشد بیش از ۱۲.۷ درصدی داشته باشد.

سرمایه نگر

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *