شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۶ قبل از ظهر

بازار سرمایه خود را برای یک حرکت صعودی آماده کرده است

به گزارش سرمایه نگر؛ یک کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که محقق شدن برجام و دستیابی به یک توافق جدید می‌تواند بهانه خوبی برای شروع یک بازار خوب باشد، به بورسان گفت: بازار سرمایه فرایند بسیار نوسانی را طی می‌کند، بخش عمده‌ای از وقایع در بازار ناشی از انتظارات آتی است.

علیرضا مهرآبادی در این‌باره افزود: بخش عظیمی از سرمایه اعتماد در بازار، طی دو سال گذشته از دست رفت و در کنار آن سیاست‌هایی که از سوی دولت آن زمان اتخاذ شد، سیاست موثری بر بازگشت رونق به بازار سرمایه نبود و فعالان بازار نسبت به اتفاقات پیش روی و در فضایی که هیچ تقارن اطلاعاتی در آن وجود نداشت، به سر می‌بردند و رفتاری محتاطانه نسبت به آینده داشتند.

وی در ادامه اظهار کرد: مولفه برجام و اتفاقاتی که می‌تواند به دنبال داشته باشد بر بازار سرمایه بسیار تاثیرگذار است که امیدواریم با توافق برجام آینده روشن و باثباتی را برای بازار سرمایه ایران و اقتصاد کلان کشور رقم بزند.

مهرآبادی توضیح داد که امید به آینده سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و چشم انداز مثبتی که می‌تواند از اتفاقات آتی و ثبات سیاسی و ارتباط با دنیای خارج و سایر موارد رقم بزند در سایه توافق برجام امکانپذیر است به شرطی که با توافق پیش روی و ارتباط با دنیای خارج، شرکت‌ها از منظر واردات مواد اولیه و سودآوری بهره‌مند شوند.

این کارشناس درباره نرخ ارز پس از توافق برجام، عنوان کرد: پس از توافق برجام بعید است قیمت ارز با کاهش شدید و یا با انحراف معیار بالا از قیمت فعلی، باشد.

وی اضافه کرد: با توجه به رکود دو ساله بازار سرمایه و موج تورم در سایر بازارها، تصور اینکه بازار سرمایه در صورت توافق و کاهش نرخ ارز متضرر شود هم دور از ذهن است.

مهرآبادی با اعلام اینکه بازار سرمایه خود را برای یک حرکت صعودی آماده کرده است، افزود: این روزها بازار در عرضه و تقاضای خود و با توجه به گزارشاتی که شرکت ها منتشر می‌کنند در وضعیت ثبات نسبی قرار گرفته و این بدان معنا است که این روزها ریسک خاصی متوجه عملکرد سودآوری شرکت ها نیست.

وی تاکید کرد: نباید خود را درگیر اتفاقات آتی کرد چرا که ممکن است توافقاتی صورت نگیرد، بنابراین کشور در حوزه های اقتصادی باید به اقدامات اساسی خود ادامه دهد.

این کارشناس بازار با اشاره به اینکه بازار سرمایه باید به آرامی و نسبت به این مسائل واکسینه شود اظهار کرد: بازار باید گشایش‌ها را به عنوان یک فرصت تلقی کرده و از آن بهره مند شود.

وی در پایان گفت: با ارتقای سطح اطلاعات و آگاهی فعالان اقتصادی نسبت به بازار سرمایه و با نگاه بنیادی و سرمایه‌گذاری در برخی سهم‌ها، صنایع متوسط و کوچک هم توانسته اند گوی رقابت و سبقت را از یکسری سهم‌های بزرگ بازار ببرند.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *