پنجشنبه , ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۲:۱۷ بعد از ظهر

«تملت» به دنبال تداوم روند صعودی سودآوری

به گزارش سرمایه نگر، هیئت مدیره شرکت تامین سرمایه بانک ملت بر اساس اطلاعیه منتشر شده در سامانه کدال مورخ ۲۳ خردادماه سال جاری،  پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۵ درصدی را ارائه کرده که مورد تایید بازرس قانونی شرکت نیز قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، سرمایه اسمی ۱۶ هزار میلیارد ریال به ۲۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال افزایش خواهد یافت و از آن‌جایی که این افزایش سرمایه از محل سود انباشته (سهام جایزه) است، برای سهامداران جذابیت بالایی دارد. این سهم در بازه زمانی ۶ ماهه اخیر، بازدهی قابل قبول ۴۸ درصدی را عاید سهامداران خود کرده است.  همچنین P/E گذشته‌نگر «تملت» نیز حدود ۱۰ است که در مقابل P/E 15 واحد صنعت، نشان از وضعیت مطلوب دارد.

سرمایه نگر
سرمایه نگر

هدف از این اقدام، بهبود نسبت کفایت سرمایه و توسعه فعالیت های تامین مالی است. با توجه به این‌که شرکت تامین سرمایه ملت حجم قابل توجهی از اوراق بدهی در دست انتشار دارد و بر اساس برآرود بهبود شرایط بازار پول و سرمایه، انتظار می رود در سال جاری و سال های آتی میزان اوراق بدهی منتشر شده افزایش یابد؛ بنابراین، این شرکت به منظور افزایش توان رقابت و حضور فعال در عرصه تعهد پذیره‌نویسی و بازارگردانی و توسعه فعالیت ها، نیاز به بهبود کفایت سرمایه دارد که این مهم از طریق افزایش سرمایه محقق خواهد شد و در نهایت، روند رو به رشد سودآوری تداوم خواهد یافت.

روند سودآوری تامین سرمایه بانک ملت در سالیان اخیر صعودی بوده و از یک هزار و ۸۰۵ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۶ به ۵ هزار و ۴۵۶ میلیارد ریال در سال ۱۴۰۰ رسید.

سرمایه نگر
سرمایه نگر

پیش‌بینی شده، با انجام افزایش سرمایه، «تملت» در سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۹۱ هزار میلیارد ریال اوراق بهادار با درآمد ثابت منتشر کند و در نهایت، با رشد ۲۵ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰، به سود خالص ۶ هزار و ۸۰۷ میلیارد ریالی دست یابد اما؛ در صورتی که افزایش سرمایه انجام نشود، میزان انتشار اوراق به ۷۴ هزار میلیارد ریال افت می کند و رقم سود در محدوده سال قبل خواهد بود.

سرمایه نگر
سرمایه نگر

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

فولاد-سرمایه نگر

دلال پروری در بازار فولاد با اخبار جعلی

به گزارش سرمایه نگر، در دورانی که کشور با تحریم‌های شدید مواجه شده و تولید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *