سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۳:۱۱ بعد از ظهر

رشد ۲.۶ درصدی شاخص تولید صنعتی شرکت های بورسی

به گزارش سرمایه نگر، بیش از ۲۸۰ شرکت صنعتی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار و فرابورس که به صورت ماهانه گزارش تولید خود را منتشر می‌کنند، بیش از نیمی از تولید کشور را در اختیار دارند. لذا با توجه به بررسی آمار این شرکت‌ها می‌توان وضعیت تغییرات تولید صنعت کشور را رصد کرد. بررسی ها نشان می دهد که شاخص مستخرج از داده های این شرکت ها همراستا با شاخص تولید صنعتی کل کشور است. لذا این شاخص در زمانی که شاخص های رسمی کل کشور با تاخیر منتشر می شوند و تواتر فصلی دارند، می تواند جایگزین خوبی برای آنها باشد و وضعیت تغییرات ماهانه صنعت را نشان دهد.

بعد از کاهش قابل توجه تولید صنعتی در نیمه دوم سال ۱۳۹۷ و ابتدای سال ۱۳۹۸ ،رشد تولید این بخش از فصل چهارم ۱۳۹۸ روند صعودی به خود گرفت و این روند تا خردادماه ۱۴۰۰ ادامه داشت. روند افزایشی رشد شاخص تولید در تابستان متوقف شد و رشد شاخص تولید در تیر و مردادبه ترتیب به ۳٫۱ درصد و صفر درصد رسید. اما در پاییز مجددا روند رشد شاخص تولید صنعتی نزولی شد و رشد شاخص در ماه های پاییز سال گذشته به بازه منفی یک تا صفر درصد رسید. در دی و بهمن رشد شاخص تولید صنعتی در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۹ به ترتیب منفی ۰٫۱ درصد و منفی ۰٫۷ درصد رسید. در ادامه روند نزولی ملایم شاخص تولید صنعتی شرکتهای بورسی ، این شاخص در اسفندماه نسبت به سال گذشته حدود ۱٫۲ درصد کاهش داشته است. بعد از کاهش بیش از ۵ درصدی شاخص تولید صنعتی در فروردین امسال، روند رشد این شاخص در دو ماه اردیبهشت و خرداد صعودی شد و در اردیبهشت رشد شاخص تولید صنعتی شرکتهای بورسی به نزدیک صفر درصد رسید و در خردادماه رشد این شاخص نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲٫۶ درصد رسیده است. نمودار زیر رشد شاخص تولید صنعتی بورسی و شاخص تولید صنعتی مرکز آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان می‌دهد.

سرمایه نگر

نکات مهمی که از بررسی آمار رشد صنایع در خرداد ماه استخراج میشود عبارتند از:

– چند دوره رشد منفی شاخص تولید محصوالت شیمیایی، در خرداد ماه رشد این شاخص نسبت به مدت مشابه

سال قبل مثبت شد.

– در ادامه روند رو به رشد تولید در صنعت خودروسازی، رشد این صنعت در خرداد ماه مجددا دو رقمی شد و به ۱۸ درصد رسید.

– رشد تولید شاخص صنعت خودروسازی و قطعات و صنعت ماشین آلات و تجهیزات در خردادماه نسبت به سال قبل بیشترین رشد را در بین صنایع داشته است.

نمودار زیر رشد تولید صنایع مختلف در اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۱ را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

سرمایه نگر

کاهش موجودی انبار در اردیبهشت که در خرداد نیز ادامه پیدا کرد می تواند محرک رشد مثبت تولید صنعتی در دوره های آتی باشد. لذا ادامه روند رشد مثبت شاخص تولید صنعتی در ماههای آتی در صورتی که موانع جدی سمت عرضه (مانند محدودیت در تامین خوراک و انرژی واحدهای تولیدی) اتفاق نیفتد دور از انتظار نخواهد بود. / اقتصاد آنلاین

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *