شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۱ قبل از ظهر

فراز و فرود شاخص‌ها و بازارهای بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بررسی معاملات بازار سهام در هفته منتهی به ۱۹ اَمرداد ۱۴۰۱، حکایت از آن دارد که ارزش کل معاملات این بازار در این هفته نسبت به هفته گذشته با ۹.۵۷ درصد افزایش، از ۱۶۰ هزار و ۴۷۹ میلیارد ریال به ۱۷۵ هزار و ۸۳۹ میلیارد ریال رسید. همچنین، حجم کل معاملات این بازار از ۲۳ میلیارد و ۵۰۷ میلیون سهم در هفته گذشته به ۶۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون سهم رسید که افزایش ۱۶۱.۶۲ درصدی را نشان می‌دهد.

سرمایه نگر

وضعیت صعود و نزول بازارها

در هفته یادشده، تمامی بازارها نسبت به هفته گذشته وضعیت متفاوتی داشتند. این در حالی است که ارزش و حجم معاملات بازار دوم سهام و بازار بدهی از روند افزایشی برخوردار شده است.

بر این اساس، ارزش معاملات در بازار اول سهام، کاهش ۴۷.۷۵ درصدی را در هفته جاری نسبت به هفته گذشته خود تجربه کرد و از ۵۰ هزار و ۸۸۲ میلیارد ریال به ۲۶ هزار و ۵۸۶ میلیارد ریال رسید. حجم معاملات این بازار نیز که هفته منتهی به ۱۲ اَمرداد تیر ماه ۸ میلیارد و ۹۸۱ میلیون سهم بود به ۵ هزار و ۹۹۶ میلیارد سهم در هفته گذشته رسید و کاهش ۳۹.۹۲ درصدی را به ثبت رساند.

سرمایه نگر

روند حرکت بازار دوم سهام در این هفته برخلاف بازار اول سهام، افزایشی بود؛ به طوری‌که ارزش معاملات این بازار در هفته منتهی به ۱۹ اَمرداد نسبت به هفته گذشته خود با افزایش ۵۸.۶۵ درصدی از ۴۵ هزار و ۵۸۹ میلیارد ریال به ۷۲ هزار و ۳۲۸ میلیارد ریال رسید. حجم معاملات این بازار نیز با افزایش چشمگیر ۴۵۸.۳۹ درصدی از ۹ میلیارد و ۱۷۰ میلیون سهم به ۵۱ میلیارد و ۲۰۴ میلیون سهم رسید.

سرمایه نگر

ارزش معاملات بازار بدهی با رشد ۳۲۰ درصدی از ۵ هزار و ۵۴۰ میلیارد ریال در هفته گذشته به ۲۳ هزار و ۲۵۶ میلیارد ریال در هفته منتهی به ۱۹ اَمرداد ماه رسید. حجم معاملات بازار بدهی نیز از ۶.۶۱ میلیون برگه به ۲۳.۴۴ میلیون برگه رسید که رشد ۲۵۴ درصدی را نشان می‌دهد.

سرمایه نگر

ارزش معاملات در بازار مشتقه در هفته منتهی به ۱۲ اَمرداد ماه ۲۱۹ میلیارد ریال بود در هفته منتهی به ۱۹ اَمرداد به ۱۷۵ میلیارد ریال رسید و افت ۲۰.۲۴ درصدی را تجربه کرد. حجم معاملات در این بازار با کاهش ۵۳.۴۶ درصد، از ۳.۹۱ میلیون قرارداد در هفته قبل به ۱.۸۲ میلیون قرارداد در هفته منتهی به ۱۹ اَمرداد ماه رسید.

سرمایه نگر

ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در هفته منتهی به ۱۲ اَمرداد ماه در مقایسه با هفته پیش، روندی کاهشی داشتند. ارزش معاملات این بازار از ۵۸ هزار و ۲۴۹ میلیارد ریال در هفته قبل به ۵۳ هزار و ۴۹۴ میلیارد ریال در هفته یادشده رسید و افت ۸.۱۶ درصدی را تجربه کرد. حجم معاملات در این بازار نیز با کاهش ۱.۶۳ درصدی در این هفته نسبت به هفته قبل از ۴ میلیارد و ۳۴۶ میلیون یونیت به ۴ میلیارد و ۲۷۵ میلیون یونیت رسید.

سرمایه نگر

شاخص هم‌وزن افزایش یافت

بر اساس این گزارش، شاخص کل بورس در هفته منتهی به ۱۹ اَمرداد نسبت به هفته گذشته خود رشد ۰.۷۷ درصدی را تجربه کرد و از یک میلیون و ۴۳۷ هزار واحد به یک میلیون و ۴۴۸ هزار واحد افزایش یافت که رشد ۱۱ هزار و ۱۰۳ واحدی را نشان می دهد.

همچنین، شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز در هفته منتهی به ۱۹ اَمرداد ماه نسبت به هفته قبل افزایش داشت و با ۱.۴۴ درصد افزایش از ۳۸۴ هزار و ۵۵ واحد به ۳۸۹ هزار و ۶۰۲ واحد رسید و ۵ هزار و ۵۴۷ واحد افزایش یافت.

سرمایه نگر

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *