پنجشنبه , ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۳:۱۳ بعد از ظهر

لاستیک سهند ظرفیت خالی را پر می‌کند

به گزارش سرمایه نگر، در سال‌هایی که علی‌رغم این که بحث اصلی کشور، تولید است، به دلیل تحریم‌های سنگین و وضعیت نابسامان اقتصادی، شاهد کاهش تولید هستیم، شرکت لاستیک سهند در سال ۱۴۰۰ موفق شد بر میزان تولیدات خود نسبت به سال قبل از آن، بیافزاید و ۳۵۰۲ تن تسمه نقاله و قطعات فنی از چرخ تولید خارج کند و به مرحله فروش برساند.

میزان مصرف سالانه انواع تسمه نقاله در کشور بالغ بر ۱۰ هزار تن است که سه تولیدکننده نوار نقاله در ایران شامل شرکت‌های صنایع لاستیکی سهند، تولیدی لاستیکی دنا و زرین بسپار هستند که حدود نیمی‌از بازار مصرف کشور را تامین می‌کنند و نیمی‌دیگر از طریق واردات تامین می‌شود.

شرکت لاستیک سهند در جهت افزایش سهم بازار خود، برنامه افزایش ۱۵۰ درصدی ظرفیت تولید را در دستور کار خود دارد. شایان ذکر است که شرکت از طریق انعقاد قرارداد با معادن و شرکت‌های فولادی جهت جایگزینی تسمه نقاله با مصحولات مشابه اروپایی و بازاریابی مستمر، موفق به افزایش تولید و فروش محصولات در سال مالی منتهی به اسفند ۱۴۰۰ شد.

این شرکت برنامه تولید تسمه نقاله مقاوم به حرارت آجدار را در دست اقدام دارد تا با افزایش سبد محصولات، ضمن ورود به بازارهای جهانی، سهم بازار خود را افزایش دهد و در نهایت، تولید تسمه نقاله سیمی‌را در سال ۱۴۰۱ به سرانجام برساند. طرح تولید تسمه نقاله سیمی و افزایش ظرفیت تسمه نقاله منجیددار با هزینه برآوردی ۴ میلیون یورویی همچنان در دست تکمیل است و پیش بینی شده در آبان ماه ۱۴۰۱ وارد مدار تولید شود و بر سودآوری این سال اثرگذار خواهد بود.

این شرکت در سال مالی منتهی به اسفند ۱۴۰۰ موفق به ثبت سود خالص یک هزار و ۳۱۱ میلیارد ریالی شد که نسبت به سال ۱۳۹۹ رشد ۲۰ درصدی دارد.

سرمایه نگر

از آن جا که شرکت با عملکرد مناسب در سالیان اخیر، از سود انباشته قابل ملاحظه‌ای برخوردار شده، دست شرکت در تقسیم سود بالا باز بود و در مجمع عمومی‌عادی سالیانه که چندی پیش برگزار شد، تقسیم سود ۷۷ درصدی داشت و ۲۹۰۰ ریال سود به ازای هر سهم روانه جیب سهامداران شد.

شرکت لاستیک سهند در فصل اول سال ۱۴۰۱ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل باز هم توانست رشد تولید و فروش را تجربه کند و در کنار بهبود نرخ‌های فروش، افزایش ۴۶ درصدی درآمد فروش محصولات را به معرض نمایش بگذارد و تا پایان ماه سوم سال، یک هزار و ۲۸ میلیارد ریال درآمد عملیاتی به ثبت برساند.

عملکرد مثبت «پسهند» موجب شده تا بازدهی حقوق صاحبان سهام با رشد مطلوب نسبت به گذشته به رقم ۰.۷۲ برسد و بازده دارایی‌ها در رقم ۰.۴۰ قرار گیرد و انتظار می‌رود این عملکرد مطلوب با بهبود اوضاع بازار سرمایه، روی تابلوی معاملات این سهم نیز به نمایش درآید؛ هر چند که سرمایه‌گذارانی که در سه سال گذشته سهامدار این شرکت بوده‌اند، تا به امروز ۵۳۳ درصد بازدهی کسب کرده‌اند.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

فولاد-سرمایه نگر

دلال پروری در بازار فولاد با اخبار جعلی

به گزارش سرمایه نگر، در دورانی که کشور با تحریم‌های شدید مواجه شده و تولید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *