سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۴:۲۲ بعد از ظهر

امکانات یکی از مهم‌ترین سامانه بانک‌های بورسی و دولتی

به گزارش سرمایه نگر، طبق قانون صدور چک، مجموعه زیرساخت‌ها به راه‌اندازی سامانه محچک با قابلیت به‌کارگیری استعلام، مسدودسازی و رفع مسدودی آنلاین حساب‌های بانکی منتهی و از ۷ خرداد سال جاری به صورت آزمایشی عملی شد.

براساس این گزارش، متوسط زمان رفع سواثر ۸۰ درصد از مبالغ چک‌های برگشتی با کاهش ۶۳ درصدی از ۴۰ روز به ۱۵ روز کاهش یافت و زمان متوسط رفع سواثر چک‌ها با کاهش ۹۰ درصدی از ۳۷ به ۳ روز کاهش یافت. کاهش زمان در اقدام افراد برای رفع سواثر چک از ۱۵۰ به کمتر از ۳۰ روز نیز از تاثیرات قابل ملاحظه این سامانه در کمتر از ۳ ماه پس از اجرای آزمایشی است.

تاکنون در این سامانه ۱.۱ میلیون چک برگشتی پردازش شده که ۵.۲ میلیون حساب متعلق به صادرکنندگان چک برگشتی به مبلغ ۱۷ هزار میلیارد تومان مسدود شده و ۳.۵ میلیون حساب با مبلغ ۱۴ هزار میلیارد تومان پس از طی فرآیند رفع سواثر رفع مسدودی شد.

تا قبل از راه‌اندازی این سامانه، مجموع مبلغ چک‌های برگشتی که توسط صادرکنندگان چک رفع سواثر می‌شدند حدود ۶۰ درصد بود که به ۸۵ درصد رسید. تعداد چک‌های پردازش شده به کل چک‌های برگشتی در سامانه محچک هم از ۲۲ درصد ابتدای راه‌اندازی به ۱۰۰ درصد چک‌ها پس از هفت هفته رسید.

در سامانه محچک پس از غیر قابل پرداخت بودن یا کسری مبلغ چک، اطلاعات چک برگشتی توسط بانک یا موسسه اعتباری در سامانه یکپارچه بانک مرکزی سماچک ثبت و کد رهگیری دریافت می‌شود. پس از گذشت ۲۴ ساعت از ثبت اطلاعات و در صورت عدم رفع سوءاثر چک، مراتب به سامانه محچک اعلام می‌شود.

سامانه موجودی تمام حساب‌های صادرکننده و امضاکنندگان چک را از بانک ها استعلام و بر اساس موجودی استعلام شده، مسدودسازی وجوه حساب‌ها به میزان کسری مبلغ چک بر اساس اولویت مشخص شده برای حساب‌ها را انجام می‌دهد و امکان هرگونه افتتاح حساب و صدور کارت بانکی جدید، پرداخت هرگونه تسهیلات بانکی یا صدور ضمانت‌نامه ارزی یا ریالی و گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی برای صادرکنندگان چک برگشتی وجود ندارد.

در صورت ثبت رفع سواثر چک برگشتی در سامانه سماچک نیز فرایند رفع مسدودی تمام وجوه مسدود شده توسط سامانه محچک آغاز می‌شود.

صادرکنندگان و ذی‌نفعان چک برگشتی می‌توانند با مراجعه به www.cbi.ir درقسمت پانوشت www.cbi.ir/InquiryMahCheque/۲۳۵۸۶.aspx از بخش استعلام مبالغ مسدود شده حساب‌ها بابت چک برگشتی از مبالغ مذکور آگاهی یابند. / بورس پرس

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *