سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۴:۳۷ بعد از ظهر

بهار گسترش صنایع روی ایرانیان سبزتر از همیشه

به گزارش سرمایه نگر، شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان (سهامی عام) با نام میکا روی زنجان در مهر ماه سال ۱۳۸۴ به صورت شرکت سهامی خاص تأسیس شد و  در تاریخ ۲۲ فروردین ۱۳۹۰ به نام شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان تغییر نام داده است.

سرمایه نگر

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده ۲ اساسنامه، تولید ورق و شمش روی است. همچنین عمده تأمین کنندگان مواد اولیه اصلی این شرکت، شرکت زرین معدن آسیا(سهامی عام) به عنوان سهامدار عمده و شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان (سهامی عام)، شرکت کیمیای زنجان گستران (سهامی عام) و تهیه و تولید مواد معدنی ایران است.

روش‌های تولید روی به طور کلی به دو دسته پیرومتالورژیکی و هیدرومتالورژیکی تقسیم می شوند. حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد روی تولیدی در جهان به روش هیدرومتالورژیکی است.

در روش های پیرومتالورژیکی ماده معدنی فلز مورد نظر در دمای بالا و توسط توده های مخصوص احیاء شده و استحصال می گردد. مکانیزم عمل فرآیندهای پیرومتالورژیکی ایجاد حرارت زیاد و محیط مناسب برای انجام واکنش احیاء است. در روشهای پیرومتالورژیکی تولید روی، عامل احیاکننده در این فرآیند، کک متالورژی بوده و از آهک برای کنترل بازیسیته استفاده می شود. دانه بندی مواد اولیه در این فرآیند بسیار مهم است. درصورت استفاده از کنسانتره روی باید آن را به صورت گندله درآورد و در صورت استفاده از ماده معدنی اکسید روی، ابتدا باید آنرا به دانه بندی ۱۰ – ۵ میلیمتر رسانده و پس از انجام کلسیناسیون مورد مصرف قرار داد.

سرمایه نگر

در روش‌های هیدرومتالورژیکی ماده معدنی حاوی فلز مورد نظر در یک حلال مناسب حل شده و پس از جداسازی ناخالصی¬ها، توسط جریان برق مستقیم و از طریق فرآیند الکترولیز استحصال می گردد. در روشهای هیدرومتالورژیکی به دمای بالا نیاز نیست و استحصال فلز توسط واکنشهای الکتروشیمیایی انجام میشود. به دلیل ظرفیت محدود کوره های روش پیرومتالورژیکی، افزایش تعداد آن ها جهت بالا بردن ظرفیت مقرون به صرفه نیست. لذا میزان تولید روی در دنیا با این روش محدود است و در صورتیکه فرآیندهای هیدرومتالورژیکی به دلیل امکان تولید اقتصادی و با ظرفیت بالا و همچنین به خاطر امکان استفاده از مواد اولیه با عیار پایین و ناخالصی زیاد، استفاده وسیعی در سطح جهان دارند.

به گفته مسئولین شرکت بازار محصولات تولیدی این شرکت در فرآیند تولید و فروش از رقابت و حساسیت بالایی برخوردار است. قیمت گذاری محصولت تولیدی این شرکت از قیمت جهانی فلز روی و سرب تبعیت می‌کند. و مبنای محاسبه قیمت فروش محصولات بازار بورس فلزات لندن است. و نرخ جهانی فلز روی تاثیر مستقیم بر بهای تمام شده و فروش محصولت تولیدی شرکت ایفا می کند. و این موضوع هم بر بازار داخل و هم بر بازارهای خارجی تاثیرگذار است.

شرکت زرین معدن آسیا مالک ۴۵.۹ درصد از این شرکت است و پس از آن شرکت کیمیای زنجان گستران با ۹.۷ درصد مالکیت در رتبه بعدی قرار دارد.

تنها ۲۵ درصد از این نماد در بازار فرابورس تهران به صورت شناور در حال معامله است. ارزش بازاری این نماد در انتهای شهریور ماه ۱۴۰۱ در حوالی ۷۵۴ میلیارد تومانی قرار دارد که قیمت هر برگ سهم روی تابلو روی عدد ۷۴۵ تومان داد و ستد می‌شد.

نرخ فروش ماهانه محصولات این شرکت از ابتدای سال مالی ۱۴۰۱ با افت همراه شده است به طوری که قیمت هر تن شمش در بازار داخلی فروش رفته از مبلغ ۹۹ میلیون تومان در ابتدای سال به عدد ۸۹ میلیون تومان در انتهای مرداد ماه رسیده است همچنین قیمت ریالی محصول صادراتی این شرکت از تنی ۱۰۰ میلیون تومان ابتدای سال به تنی ۷۶ میلیون تومان در مرداد ماه رسیده است و باید دید این شرکت چه میزان و چه نرخی را برای شهریور ماه ۱۴۰۱ خود در هفته ها آتی ارائه خواهد کرد.

سرمایه نگر

اوضاع در صورت سود و زیان سه ماه بهار ۱۴۰۱ فگستر به مراتب خیلی بهتر از فصل زمستان ۱۴۰۰ شده است به طوریکه این شرکت توانسته است به سود خالص ۱۸ میلیارد تومانی برای سه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ برسد و این رقم برای زمستان ۱۴۰۰ حوالی ۳ میلیارد تومان بوده است.

همچنین این شرکت توانسته است دارایی جاری خود را به رقم ۳۲۰ میلیارد تومانی افزایش دهد و تنها با ۳۰ میلیارد تومان بدهی غیر جاری بهار ۱۴۰۱ را تمام کند.

اما در مقدار فروش ماهانه این شرکت همین طو که در نمودار دیده می‌شود شرکت در تیر ماه رکورد فروش خوبی را ثبت کرده است و یا اغماض و فاکتور گرفتن تیر ماه شاهد کاهش روند مبلغ فروش ماهانه از اردیبهشت ماه سال جاری تا پایان مرداد ماه هستیم و باید دید که این رقم برای شهریور ماه ۱۴۰۱ چه عددی خواهد بود.

سرمایه نگر

سرمایه نگر

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *