شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۴:۴۴ بعد از ظهر

پاس گل بازار پلیمرها به تولید

به گزارش سرمایه نگر، به‌رغم کاهش بهای پایه محصولات پلیمری و شیمیایی در بورس‌کالا شاهد خریدهای حداکثری اهالی این بازار هستیم که تمایل دارند با ورود قدرتمند به بازار، بخش عمده نیاز خود را تامین کنند. گواه این ادعا نیز رشد حجم معاملات در هر دو بازار پلیمری و شیمیایی بورس‌کالاست که در هفته‌‌‌های اخیر، با افزایش تقاضای به ثبت رسیده در این بازار، بخش عمده‌‌‌ای از عرضه‌‌‌های هفتگی در این بازارها مورد دادوستد قرار گرفته است.

بهای نفت بار دیگر صعودی شد

در جریان معاملات نفت‌خام برنت در روز گذشته (تا لحظه تنظیم این گزارش) هر بشکه از این محصول با بهای ۱۲۰دلار دادوستد شد که نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته گذشته، رشد بهای اندکی را به ثبت رساند. برآیند نوسان بهای نفت‌خام برنت در ماه گذشته به میزان ۱۵‌درصد مثبت ارزیابی می‌شود و در هفته گذشته نیز برآیند تکانه‌‌‌های قیمتی این محصول رشد ۲۹/ ۲درصدی را نشان می‌دهد.

پس از اینکه عربستان‌سعودی قیمت‌های فروش نفت‌خام خود را در ماه جولای به‌شدت افزایش داد، قیمت‌های آتی نفت برنت در معاملات جهانی به ۱۲۰دلار در هر بشکه جهش کرد که نشان‌‌‌دهنده کاهش عرضه جهانی، حتی پس از موافقت اوپک‌پلاس برای تسریع افزایش تولید در دو ماه آینده بود. عربستان‌سعودی قیمت فروش رسمی نفت‌خام سبک خود را به مقصد بازار اصلی آسیا و شمال‌غرب اروپا افزایش داد، در حالی که قیمت محموله‌‌‌هایی که به ایالات‌متحده می‌‌‌رفت، ثابت ماند. افزایش بهای جهانی هر بشکه نفت‌خام برنت در روز دوشنبه به دنبال اخبار هفته گذشته بود که اوپک‌پلاس تصمیم گرفت تولید خود را در ماه‌‌‌های جولای و آگوست ۶۴۸‌هزار بشکه در روز یا ۵۰‌درصد بیشتر از برنامه‌‌‌ریزی قبلی افزایش دهد. با این حال، بازارها همچنان در مورد توانایی این گروه برای پاسخگویی به تقاضا تردید دارند؛ زیرا چند کشور عضو در تلاش برای افزایش تولید هستند؛ آن هم در شرایطی که تقاضا در ایالات‌متحده افزایش می‌‌‌یابد و چین محدودیت‌های مربوط به ویروس کرونا را کاهش می‌دهد. در همین حال، کارشناسان گزارش‌‌‌هایی را ارزیابی می‌کنند که نشان می‌دهد آمریکا در حال بررسی اجازه ورود نفت تحریم‌‌‌شده ایران و ونزوئلا به بازارهای جهانی برای جبران نفت‌خام روسیه است.

نفتا به‌عنوان اصلی‌‌‌ترین محصول برای شرکت‌های پتروشیمی خوراک مایع، در آخرین معاملات خود با ۱۷دلار افزایش بها همراه شد که البته تکانه‌‌‌های قیمتی این محصول ارزشمند در هفته گذشته از افت نزدیک به ۳درصدی قیمت نفتا به ازای هر تن حکایت دارد. در واقع، قیمت‌های آتی نفتا به ۸۶۵دلار در هر تن رسید؛ سطحی که از ماه فوریه تاکنون مشاهده نشده بود و تقریبا ۲۵‌درصد کمتر از بالاترین قیمت یک‌دهه اخیر یعنی ۷۲/ ۱۱۲۱دلار در اوایل ماه مارس بوده است. یکی از مهم‌ترین دلایل افت بهای نفتا را می‌‌‌توان چشم‌‌‌انداز نزولی تقاضا دانست که نگرانی‌های عرضه مرتبط با تحریم‌‌‌ها علیه بخش نفت روسیه را خنثی می‌کند. اما پس از اینکه چین بازگشایی مراکز حیاتی اقتصادی را با کاهش موارد ابتلا به کووید-۱۹ در دومین اقتصاد بزرگ جهان اعلام کرد، نشانه‌‌‌های بازگشت مصرف برجسته شد.

تداوم رشد حجم معاملات در بازار پلیمرهای بورس‌کالا

در هفته گذشته به میزان ۹۴‌هزار و ۱۹۲تن انواع محصولات پلیمری در بورس کالای ایران عرضه شد که اگرچه نسبت به هفته ماقبل از افت یک‌درصدی حکایت دارد؛ اما همچنان در سطح قابل قبولی قرار گرفته است. در برابر این میزان عرضه، تقاضایی به اندازه ۱۳۵‌هزار تن ثبت شد که نسبت به هفته گذشته، افت نزدیک به ۱۱درصدی را تجربه کرده است؛ اما هنوز هم بالغ بر ۱۱‌هزار تن بالاتر از متوسط هفتگی تقاضا از ابتدای سال‌جاری تاکنون به شمار می‌رود. در نهایت، تقابل عرضه و تقاضا در هفته گذشته سبب معامله۹۷‌هزار و ۶۵۲تن انواع محصولات پلیمری شد که در مقایسه با هفته ماقبل خود از افزایش ۵/ ۱درصدی برخوردار شده است. به این ترتیب، در هفته گذشته شاهد معامله حداکثری محصولات عرضه‌شده پلیمری در بورس‌کالا بودیم که به معامله بیش از ۹۳‌درصد حجم عرضه‌‌‌ها منجر شد.

افزایش همزمان هر سه‌داده حیاتی معاملات در بازار شیمیایی بورس‌کالا

در جریان معاملات هفته گذشته بازار محصولات شیمیایی بورس‌کالا شاهد اوج گرفتن هر سه‌داده حیاتی این بازار یعنی تقاضا، عرضه و حجم معاملات بودیم. به عبارت دقیق‌‌‌تر، در هفته گذشته بالغ بر ۴۹‌هزار تن از انواع این محصولات در بورس‌کالا عرضه شد که در برابر آن، تقاضای ۴۳‌هزار و ۴۵۶تنی شکل گرفت. ثمره این میزان عرضه و تقاضا در بازار، معامله ۳۷‌هزار و ۵۷تن از این مواد اولیه بود که نسبت به هفته ماقبل از رشد ۵درصدی برخوردار شد و معامله ۷۵‌درصد از عرضه‌‌‌های افزایشی هفته گذشته را رقم زد. / دنیای اقتصاد

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *