شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۹:۴۶ قبل از ظهر

ورود پژو ۲۰۶ و پژو پارس به بورس کالا، پیشنهاد ایران‌خودروست

به گزارش سرمایه نگر و به نقل از ایسنا، برخی سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی موضوع عرضه دو محصول گروه صنعتی ایران‌خودرو (پژو ۲۰۶ تیپ۲ و پژو پارس) را بگونه‌ای اعلام کرده‌اند که گویی قطعی شده است؛ در این رابطه امید قالیباف در گفت‌وگویی شفاف‌سازی کرد و گفت: گروه صنعتی ایران‌خودرو پیشنهاد کرده است که در گام بعدی، دو محصول پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و پژو پارس وارد بورس کالا شوند؛ این موضوع بایستی مورد بررسی و موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد. بنابراین این موضوع فعلا تنها پیشنهاد گروه صنعتی ایران‌خودرو است.

قطعات یدکی بدون منشاء بایستی تا ۱۵ مهر تعیین‌تکلیف شوند

شایان ذکر است که روز گذشته (سه‌شنبه)، در راستای بررسی حسن اجرای طرح وزارت صمت در حوزه قطعات یدکی خودرو، محمدمهدی برادران معاون صنایع عمومی وزارت صمت، از شرکت ایساکو (شرکت فروش قطعات و خدمات پس از فروش محصولات ایران‌خودرو)، بازدید و کدهای شناسه قطعات که در راستای اصالت‌سنجی بر روی آن‌ها درج می‌شود را مورد بررسی قرار داد.

وی در جریان این بازدید ضمن اشاره به اینکه از نیمه مرداد ماه، ۵۵ گروه قطعه بایستی با کد رهگیری به بازار عرضه شوند و تولیدکنندگان موظفند این گروه تولیدهای خود را با کد رهگیری تولید و به بازار عرضه کنند، اظهار کرد: برای قطعاتی که در بازار بدون کد موجود هستند، فرصت داده شده تا کد رهگیری دریافت کنند. در این رابطه شایان ذکر است تا پیش از ۱۵ مرداد ماه، فرصت شناسه‌دار کردن کالاها و دریافت کد رهگیری به پایان رسید و بر این اساس از تاریخ مذکور، عرضه قطعات بدون شناسه و کد رهیگری ممنوع اعلام شد؛ بدین ترتیب موضوع تمدید مجدد فرصت دریافت کد رهگیری از سوی وزارت صمت مورد پیگیری قرار گرفت.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید براینکه هیچ تمدیدی صورت نگرفته است، اظهار کرد: در رابطه با قطعات یدکی خودروها، تا ۱۵ مرداد ماه فرصت بوده است که شناسه کالا اخذ شود اما در مورد قطعات یدکی که در زنجیره توزیع و اصناف وجود دارد اما منشاء آن‌ها مشخص نیست، برای این دست لوازم یدکی‌ها تا ۱۵ مهر ماه، اصناف فرصت در نظر گرفته شده تا درخواست شناسه کرده و شناسه را اخذ کنند. ضمن اینکه تنها مجاز هستند آن قطعه یدکی را به مصرف‌کننده نهایی عرضه کنند.

وی افزود: پس از ۱۵ مهرماه، دیگر شناسه‌ای برای قطعات یدکی بدون منشاء معلوم صادر نخواهد شد و کد رهیگری این قطعات تنها تا ۱۵ آذر ماه اعتبار خواهد داشت؛ بنابراین برای قطعات یدکی تولید داخل و واردات قانونی، تا ۱۵ مرداد ماه فرصت بوده است و بایستی تا این زمان اقدام می‌کردند و شناسه صادر می‌شده است؛ اما برای آن قبیل لوازم یدکی با منشاء نامعلوم که در اصطلاح کف بازار و فروشگاه مانده‌اند، به جهت جلوگیری از آسیب این قطعات، تا ۱۵ مهر ماه شناسه لازم صادر می‌شود و بعد از این تاریخ دیگر شناسه‌اس صادر نخواهد شد و از ۱۵ آذر ماه هم این کالاها نبایست در چرخه توزیع باشند.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *