شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۵:۳۹ بعد از ظهر

طرح پترول به گوش سهامداران رسید

به گزارش سرمایه نگر، پترول ۶۴ درصد از پتروشیمی لردگان و ۲۱ درصد از صنایع پتروشیمی کرمانشاه و بیش از ۵۰ درصد از پتروشیمی ارومیه را داراست.

طرح های در دست اقدام:
✅پتروشیمی صدف خلیج فارس به ظرفیت۱۲۶ هزار تن، پتروشیمی ارغوان گستر ایلام که پیشرفت ۷۲ درصدی داشته است.

✅ واحد کریستال ملامین لردگان  در ۱۴۰۲ به بهره برداری میرسد، پروژه اتیلن اکساید کرمانشاه رشد ۲ درصدی داشته است، واحد پلی الومینیوم کلرید پتروشیمی ارومیه و پارک های مصوب شده از جمله طرح های شرکت است.

✅ واحد اوره و امونیاک پتروشیمی لردگان با ۸۰ درصد ظرفیت در مدار تولید قرار دارد و‌روند سوداوری این مجموعه تداوم خواهد داشت.

✅ پتروشیمی ارومیه: یک واحد تولیدی در زمینه تولید انواع محصولات شیمیایی از قبیل ملامین و… است. در سال ۱۳۹۹ عرضه شد و این شرکت جز واحدهای تجاری فرعی پترول است و این شرکت  پتروشیمی ارومیه دومین تولید کننده سولفات پتاسیم کشور است  و بیش از ۳ میلیون دلار ارزآوری در این شرکت شکل
گرفته است.

✅ استراتژی توسعه اطلاح شده و تمرکز بر روی طرح های پتروارمند لردگان و صدف و سودپرک‌ است زیرا ظرف یکسال به بهره‌برداری میرسند.

اهم اقدامات:
✅ اخذ موافق اصولی اوراق اجاره مبتنی بر سهام، انتشار اوراق شرکت ارغوان گستر ایلام از اقدامات شرکت بوده است.

✅ از جمله دیگر اقدامات شرکت: انعقاد قرارداد epc طرح کریستال ملامین شرکت صنایع شیمیایی پتروارمندلردگان که افزایش افزوده خوبی برای شرکت ایجاد میکند. اجرای طرح متیل امین سنقز با حجم سرمایه گذاری ۵۴/۴ میلیون دلار با ظرفیت سالانه ۲۲/۶ هزار تن مونومتیل امین، دی متیل آمین و تری متیل آمین. امضا تفاهمنامه همکاری با تولید کنندگان داخلی در راستای حمایت از ساخت داخل به منظور اجرای طرح ها با استفاده از توانمدی تولید کنندگان و سازندگان ایرانی، تحقق مبلغ ۲۲۴ ریال سود به ازای هر سهم در سال مالی منتهی به ۱۴۰۱.

✅در خصوص ایلام مشکل خوراک داشتیم اما برنامه ریزی خوبی از سه روش اتان فشرده و مایع و.. انجام شد، تا اوایل اذر ماه ایلام را به صدر درصد خواهیم رساند.

✅ در رابطه با اتان فشرده قیمت مناسبی وجود دارد و خوبی پتروشیمی ایلام این است که واحد یکپارچه است لذا به نسبت دیگر واحدها ایلام صرفه اقتصادی بالاتری و سود بهتری دارد و به این شرکت امیدواریم.

✅ در خصوص لردگان همه واحدهای اوره و امونیاک زمان راه اندازی نوساناتی دارند. ظرفیت لردگان ۴۵ درصد بود و  تا اوایل تیر ماه توانست ۷۰ درصد به ظرفیت تولید برسد. امروزه به ۸۵ درصد ظرفیت رسیده است.

✅پتروآرمند لردگان واحد کریستال ملامین خیلی خوب و لایسنس بسیار خوبی دارد. ما در ارومیه از هر ۳ واحد ۱ واحد کریستال ملامین تولید می‌کنیم، در پتروشیمی خراسان از هر ۲.۵ واحد ۱ واحد تولید می‌کنیم، ولی در کریستال ملامین لردگان از هر ۱/۵واحد ۱واحد تولید می کنیم که حاشیه سود وحشتناکی خواهد داشت  که این موضوع بهره‌وری  بالایی برای مجموعه پترول و شلرد خواهد داشت. به دنبال سیاست ذخیره اوره در انبارها برای فروش با رقم های بالاتر هستیم.

✅در ۶ ماهه دوم ۱۴۰۲ برای  لردگان به شرط تولید مستمر روزهای خوبی به جهت سودآوری خواهد بود.

✅در ادامه ۵ محصول دانش بنیان طی دو سال اتی به سبد محصولات افزوده خواهد شد.

✅تحولاتی در حوزه بازرگانی رخ داده و محصولات ایلام با قیمت بالاتری فروش خواهد رفت.

✅در پتروشیمی ارومیه در تلاشیم تا ۴ کوره به مدار بیایند تا ظرفیت افزایش پیدا کند.

✅ طرح سود پرک پویا طرح خوب و ساده ای است و سرمایه انچنانی نمی خواهد، نهایت ده میلیون دلار که با پتروشیمی اروند مذاکره خوبی داشتیم و در حال نهایی کردن زمین هستیم.

✅همچنین مدیرعامل شرکت خبر داد پترول در آینده افزایش سرمایه خواهد داشت.

📌 به محض تسویه مطالبات افزایش  سرمایه انجام خواهد شد که امید است تا انتهای سال افزایش سرمایه حدود ۵۰ درصدی شکل بگیرد.

✅پترول شرکت توسعه ای و ‌پروژه محور است اگر بخواهد ارزش ذاتی افزایش ساید در اصل باید پروژه ها زودتر به نتیجه برسد.

✅وام شلرد چون قسطی است برخی قسط ها ریالی و تسویه شده اما نه تمام آن و هر سررسیدی که بیاید با بانک این مبحث را داریم.

✅در خصوص واگذاری شرکت مدبران چون در اساسنامه شرکت قید شده باید مجمع واگذار کند ،  بنابراین جایگاهیی بالاتر از هیت مدیره در این خصوص تصمیم گیری کرده اند.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

فولاد-سرمایه نگر

دلال پروری در بازار فولاد با اخبار جعلی

به گزارش سرمایه نگر، در دورانی که کشور با تحریم‌های شدید مواجه شده و تولید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *