سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۳:۰۸ بعد از ظهر

چین؛ لیدر بازار مس

به گزارش سرمایه نگر، سیگنال صعودی جنگ روسیه و اوکراین بر بازار فلزات صنعتی کمرنگ شده و سیگنال تضعیف تقاضا زمینه افت بهای فلز سرخ را در بازارهای جهانی فراهم کرده است. بهای مس در بورس فلزات لندن ظرف یک‌ماه اخیر با افت نرخ ۵/ ۳درصدی روبه‌رو شده است. در عین حال، بهای فروش آن در این بازار نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۱/ ۳درصدی را ثبت کرده است. در حالی قیمت معامله نقدی و تحویل فوری مس در بورس فلزات لندن نسبت به زمان مشابه در سال قبل کاهش ۱/ ۳درصدی دارد که میزان موجودی مس قابل تحویل در انبارهای تحت مالکیت این بازار افت ۴۱درصدی داشته و به ۱۱۸‌هزار تن در روز جمعه هفدهم ژوئن رسیده است. بنابراین حتی کمبود موجودی مس هم نتوانسته است از سقوط قیمتی این فلز حمایت کند.

ریسک ثبات عرضه شدت می‌گیرد

افزایش ریسک کاهش عرضه در بازار مس از مهم‌ترین اتفاقات این حوزه در هفته‌‌‌های اخیر است. احتمال کاهش عرضه معدنی مس از سوی شیلی و پرو به‌‌‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان معدنی آن وجود دارد. معادن مس شیلی در آستانه اعتصابات کارگری و توقف تولید قرار دارند.اتحادیه کارگران شیلی اعلام کرد که کودلکو به‌‌‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده مس در جهان، اگر با خواسته‌‌‌های کارگران این شرکت موافقت نکند، باید خود را برای اعتصاب سراسری و توقف تولید آماده کند.کارگران معادن مس شیلی خواستار نصب تجهیزاتی به ارزش ۵۳میلیون دلار در کنار واحدهای ذوب مس این شرکت به‌‌‌منظور جمع‌‌‌آوری گازهای مضر تولید از فرآیند ذوب هستند. این کارگران قصد دارند تلاش برای تولیدی سازگار با محیط‌زیست را تا حصول نتیجه ادامه‌‌‌ دهند. این عزم استمرار تولید معدنی مس را در این کشور تحت فشار کاهشی قرار می‌دهد.عزم گابریل بوریک، رئیس‌‌‌جمهور جوان چپ‌‌‌گرای پرو برای اصلاح برنامه مالیاتی معادن این کشور که افزایش مالیات را به دنبال خواهد داشت هم می‌‌‌تواند تولید در این کشور معدنی و هم استمرار عرضه معدنی مس را تحت‌الشعاع قرار دهد. در حالی دولت پرو با جدیت طرح افزایش مالیات معادن را دنبال می‌کند که شرکت‌های معدنی فعال در این منطقه، این افزایش مالیات را عاملی در جهت غیراقتصادی شدن تولید عنوان می‌کنند.

ریسک تقاضا، مس را از سکه انداخت

بازار فلز سرخ با افزایش ریسک عرضه روبه‌روست، اما این سیگنال نتوانسته به رشد بهای فلز سرخ منجر شود؛ چرا که در حال حاضر سیگنال افت تقاضا تعیین‌‌‌کننده جهت قیمتی مس در بازار جهانی است. افول اقتصاد چین با به خطر انداختن چشم‌انداز تقاضا عامل اصلی عقبگرد بهای مس در هفته‌‌‌های اخیر بوده است. چین بزرگ‌ترین بازار مصرف مس در دنیاست. قرنطینه‌‌‌های اعمالی به‌منظور کنترل کرونا در این کشور باعث شده است تا از میزان تقاضای مصرفی برای مس کاسته شود و این فلز در مسیر افت قیمتی قدم بردارد. البته در هفته‌‌‌های گذشته، چین از میزان سختگیری در قرنطینه برخی شهرهای خود کاست؛ اما در ادامه با افزایش تعداد مبتلایان، موضوع شدت‌گرفتن قرنطینه مطرح شد. بلاتکلیفی بازار نسبت به وضعیت چین به بازار فلزات صنعتی در روزهای اخیر آسیب جدی زده است.کارولین بین، اقتصاددان ارشد کالا در کپیتال‌اکونومیکس در لندن می‌‌‌گوید: فلزات صنعتی نمی‌‌‌دانند در برابر چین چه جهتی را در پیش بگیرند. یک روز اعلام می‌شود که اقتصاد در حال بازگشایی است و روز بعد خبر از تعطیلی و قرنطینه جدید منتشر می‌شود. بلاتکلیفی نسبت به تصمیمات دولت چین در خصوص قرنطینه باعث شده است تا روند کاهشی در بازار فلزات شتاب بگیرد. / دنیای اقتصاد

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *