شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۸:۵۹ قبل از ظهر

۱۰۰ ریال سود پشت باجه بانک ملت

به گزارش سرمایه نگر، بانک ملت در سال ۱۴۰۰ در بازار بین بانکی بسیار فعال بوده به طوری که تسهیلات شبانه بانک ملت در بازار بین بانکی به طور میانگین ۱۶۲ هزار میلیارد ریال با هدف تثبیت نرخ ارز بین بانکی بوده است. نسبت کفایت سرمایه که شاخص ارزیابی عملکرد و پوشش ریسک بانکی است افزایشی و ۸.۲ درصد بوده است. بانک ملت در سال ۱۴۰۰ رویه های ابلاغ شده انبساط پولی را حفظ نموده و در خصوص نرخ سود بانکی دستورالعمل های مصوب را رعایت کرده است.

✅ بانک ملت در سال گذشته موفق به کسب بیشترین درآمد در بین بانک ها، رتبه اول در کسب بیشترین خالص تسهیلات و رتبه دوم در بیشترین ارزش بازار در صنعت بانکداری شده است. میران سپرده های ریالی نسبت به سال ۱۳۹۹، ۵۲ درصد رشد کرده است. بانک ملت براساس رتبه بندی وزارت اقتصاد در سال ۱۴۰۰ بین بانک های دولتی و بانک های مشمول اصل ۴۴ براساس سود خالص، سود انباشته و بهای تمام شده پول رتبه اول را کسب کرده است.

✅ بانک ملت ۱۳۸۹ شعبه در سراسر کشور دارد. از لحاظ تراز عملیاتی که شاخص مهم عملکرد بانک است، جایگاه نخست را در بین بانک ها با رشد ۶۵ درصدی کسب کرده است. سود خالص بانک ۶۶ درصد رشد علی رغم کاهش معنادار سود تسعیر ارز داشته است بدون لحاظ سود تسعیر، سود خالص بانک ملت ۱۲۴ درصد رشد داشته است. در سال ۱۳۹۹ سود تسعیر بانک نسبت به سال ۱۴۰۰ تقریبا ۲ برابر بوده است که نشان از کاهش جدی سود تسعیر در سال ۱۴۰۰ دارد. مجموع سپرده های بانک ملت در سال ۱۴۰۰، ۵۱ درصد رشد داشته است. سهم درصد سپرده های جاری در بین تمامی بانک ها، ۲۴ درصد با رتبه نخست و بیشترین افزایش است. سپرده های غیر هزینه زا نیز ۶۰ درصد رشد کرده و سهم ۳۴ درصدی را در بین تمامی بانک ها به خود اختصاص داده است.

✅ بانک ملت از لحاظ سپرده های ارزی نزد بانک های تجاری در رتبه اول با سهم درصد ۳۰ است. همچنین از لحاظ مصارف ریالی و ارزی سهم ۳۱درصدی را در بین بانک های تجاری دارد.

✅ نرخ موثر تسهیلات ۱۷.۸ درصد شده است که نسبت به سال ۱۳۹۹ که ۱۶.۹ درصد بوده بوده افزایش قابل توجهی را نشان می دهد. بالا بودن این نرخ بر سودآوری بانک تاثیر به سزایی دارد.
✅ بانک ملت در اعتبارات اسنادی داخلی سهم ۲۸ درصدی را دارد که نسبه به سال ۱۳۹۹، رشد ۲۰ درصدی را نشان می دهد.
در حوزه ضمانت نامه های ریالی، با سهم ۲۱ درصدی جایگاه دوم در بین تمامی بانک ها را دارد و این حوزه نیز رشد ۸۹ درصدی داشته است. در سال ۱۴۰۰ برگشت مالیات ۸۳۰۰ میلیارد تومانی، رشد ۱۰۶ درصدی نقل و انتقال ارزی و سهم ۲۰ درصدی تعداد تراکنش های شبکه پرداخت را از آن خود کرده است.

✅ در دوماهه اول سال ۱۴۰۱ و تا پایان اردیبهشت ماه، بانک ملت توانسته با بهبود سبد تسهیلات، کاهش تسهیلات دولتی و افزایش تسهیلات بین بانکی که سود آوری بالاتر و ریسک بسیار پایینی دارد، در سود آوری عملکرد موفقی داشته باشد. بانک از لحاظ ترکیب سپرده های ریالی رشد خوبی در سپرده های جاری داشته است. در دوماهه ۲۹ درصد رشد در سپرده های جاری داشته است. همچنین سهم سپرده های غیر هزینه زا از ۳۴ درصد به ۳۷ درصد رسیده که در همین دو ماهه ۳ درصد رشد داشته است در حالی که رشد ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۰ کلا ۲ درصد بوده است.

✅سهم بانک ملت در پایان اردیبهشت ماه۱۴۰۱ به نسبت تمامی بانک ها در سپرده جاری ۲۸ درصد، در سپرده بلندمدت ۲۰ درصد و در چهار سپرده تنها بانکی است که پس از ادغام بانک سپه سهم از بازار به دست آورده است. رشد دو ماهه اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ چشمگیر بوده به طوری که بانک ملت برای اولین بار از لحاظ منابع از بانک ملی بیشتر شده است. نرخ موثر مصارف در پایان اردیبهشت ۱۶.۹درصد بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است. خالص درآمد های عملیاتی اردیبهشت ۱۴۰۱ به نسبت مدت مشابه سال گذشته ۱۶۵ درصد رشد داشته است. در درآمدها نیز در مدت مشابه ۹۰ درصد رشد بدون احتساب تسعیر داشته است.

✅امروز ۶۰ درصد بازار بین بانکی در اختیار بانک ملت است. تسهیلات بین بانکی ۴۳۲ درصد رشد در یکساله منتهی به اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است. همچنین بانک ملت مفتخر است اعلام کند که هیچ اضافه برداشتی از بانک مرکزی نداشته است.

✅بانک مالیات سال جاری را با نرخ صفر لحاظ کرده تا بتواند بیشترین استفاده را در معافیت های افزایش سرمایه ای داشته باشد
✅ بانک ملزم به رعایت نرخ های تسعیر ابلاغی از بانک مرکزی است. هرچند طی نامه ی معاون اول رییس جمهور، بانک می تواند میانگین ۶ ماهه نرخ نیمایی را به عنوان نرخ ارز در دسترس مبنا قرار دهد/

در پاسخ به سوال سهامداران عنوان شد:

✅ سال گذشته برای مطالبات پالایش نفت ستاره خلیج فارس به دلیل عدم پرداخت اقساط، ذخیره تقریبا ۱۷ هزار میلیارد تومانی گرفته شده است. از شش ماهه گذشته پرداخت اقساط به صورت مرتب از طرف ستاره خلیج فارس شروع شده که به تبع آن ذخیره گرفته شده آزاد شده و درامد و سود آن هم شناسایی شده است.

✅ در هزینه های اداری و عمومی، هزینه های کارکنان تنها ۱۴ درصد رشد کرده اما بیشتر هزینه مربوط به اکچوِری و پرداخت های قانونی به صندوق ضمانت است.

✅ در بحث حمایت از سهام، ۴۰۰۰ میلیارد تومان هزینه برای بازارگردانی از طریق صندوق اختصاصی بازارگردانی ملت شده است.

✅بدهی بانک ملت به صندوق توسعه ملی حدودا ۷.۵ میلیارد دلار است. این بدهی در واقع تسهیلات اعطا شده به صنعت نفت است که به موجب قانون بودجه تا پایان سال ۱۴۰۱ امحال شده است و بنابراین معوق نیست و به صورت جاری شناسایی می‌شود.

✅سال گذشته بانک ملت تهاتری با دولت داشته که طی آن ۹۰۰۰ میلیارد تومان سهام شرکت های پتروپالایشی را تحصیل کرده که از این مبلغ ۶۰۰۰ میلیارد طلب بانک از دولت بوده و ۳۰۰۰ میلیارد نقد توسط بانک پرداخت شده است. ارزش بازار سهام تحصیل شده در حال حاضر بیشتر از ۱۳۰۰۰ میلیارد تومان است.

📌در پایان، وبملت ۱۰۰ ریال سود به ازای هر سهم تقسیم کرد که ۵ تیر ماه از طریق سجام پرداخت خواهد شد.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

فولاد-سرمایه نگر

دلال پروری در بازار فولاد با اخبار جعلی

به گزارش سرمایه نگر، در دورانی که کشور با تحریم‌های شدید مواجه شده و تولید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *