شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۹:۳۴ قبل از ظهر

بحران جدید بورس با ۶۰۰ سهم منفی در برابر ۲۲ نماد مثبت

به گزارش سرمایه نگر، اوضاع وخیم و بحرانی بورس در ماه های اخیر، امروز تازه تر و نمایان تر شد اما همچنان هیچ نشانه ایی از بهبود وضعیت و تلاش دولت و مسئولان برای خروج از این بحران طاقت فرسا نشده و با توجه به ادعای مجید عشقی رئیس سازمان بورس منبی بر نقش ۸۰ تا ۹۰ درصدی سهامداران حقیقی و عدم دستکاری شاخص توسط دو صندوق بزرگ توسعه و تثبیت، نباید هم انتظاری غیر از این داشت.

براساس این گزارش، ابراهیم رئیسی خرداد سال گذشته در کسوت نامزد ریاست جمهوری از تالار معاملات بورس تهران بازدید کرد و با استماع گلایه های برخی سهامداران وعده داد برای بهبود وضعیت هر کاری انجام می دهد اما با آغاز بکار دولت سیزدهم ضمن برگزاری جلسه وزیر اقتصاد با مدیران بورسی و هلدینگ‌های حقوقی و اعلام برنامه‌های حمایت از بازار سرمایه، پیگیری تزریق منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار و … همچنان بازار سهام در نتیجه تصمیمات نادرست مسئولان از جمله حذف عرضه خودرو در بورس کالا و قیمت گذاری دستوری در وضعیت بحرانی به سر می برد.

در این میان شاخص بورس ۱۸ تیر و در اوج فصل مجامع و تجربه بهبود وضعیت در سال های گذشته، کانال مهم و حمایتی ۱.۵ میلیون واحدی را با ریزش های پیاپی از دست داد تا سهامداران با ناامیدی و ضرر، اقدام به خروج نقدینگی کرده و به بازارهای رقیب که همگام با تورم پیش می رود، رو بیاوردند.

اوضاع اورژانسی بورس درحالی طی هفته های اخیر هم تکرار شد که امروز رکورد منفی جدیدی ثبت شد و طی آن رنگ ۶۰۰ نماد بورسی و فرابورسی معادل ۹۳ درصد سهام، قرمز شد و به جز ۲۲ نماد از جمله هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، تامین سرمایه امید، پتروشیمی پارس و سیمان کردستان، ما بقی نمادها منفی و دارای صف فروش هستند .

در برابر این وضعیت بغرنج که در سخت ترین روزهای بورس هم کمتر دیده شده، شاخص کل با ریزش ۱۷ هزار واحدی تنها نشان از کاهش ۱.۱ درصدی دارد تا بار دیگر شائیه دستکاری بازار و عدم انعکاس واقعیت های بازار در میان فعالان اوج گیرد.

با این اوضاع و در حالی میانگین تورم به ۴۵ درصد رسیده و بازار سهام از این تورم حسابی جامانده که باید منتظر ماند و دید این بار وزیر اقتصاد، سازمان بورس و دولت برای بهبود اوضاع چه وعده هایی خواهند داد؟ /بورس پرس

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *