شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۹:۳۵ قبل از ظهر

نتایج مثبت واگذاری معادن به بخش خصوصی

به گزارش سرمایه نگر، وجیه اله جعفری درباره واگذاری راهبری شرکت های تحت پوشش ایمیدرو به بخش خصوصی گفت: سال‌های گذشته راهبری شرکت هایی همچون سرب نخلک، نفلین کلیبر و فروکروم سبزوار به بخش خصوصی واگذار شد که با مقایسه عملکرد در تولید، درآمدزایی و اشتغال آنها نتایج ارزنده این سیاست مشخص می‌شود.

وی افزود: شرکت سرب نخلک در ابتدای دهه گذشته زیان ده بود اما با حضور بخش خصوصی، تعداد شاغلان آن سه برابر، میزان تولید شش برابر و ذخیره ماده معدنی ۵ برابر افزایش پیدا کرد. اکتشاف به عنوان نقطه آغازین سرمایه گذاری و توسعه، اولویت امروزه است و امید می رود در دو سال آینده معادن جدید و بزرگی، فعال شوند.

این مقام مسئول ادامه داد: هدف نهایی افزایش ظرفیت سازی و تولید محصولات معدنی با توسعه صنایع معدنی در مناطق کم برخوردار است که همه این موارد از مسیر اکتشاف می‌گذرد. در بیش از ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع مساحت مناطق اکتشاف شده، آزادسازی انجام شده و این مناطق در اختیار وزارت صنعت است. در نتیجه همکاری ایمیدرو با معاونت معدنی وزارت صنعت و سازمان زمین شناسی، معادن مس-طلا جانجا، طلای هیرد و بزمان اکتشاف شد.
با فعال شدن معدن جانجا در سیستان و بلوچستان، بخش خصوصی فعالیت را در معادن اطراف توسعه بخشیده و آینده‌ای پررونق در انتظار آن مناطق است.

افتتاح کارخانه شمش طلا به زودی

جعفری عنوان کرد: دو معدن با ذخایر قابل توجه در حال آماده سازی است که اتفاقا در مناطق کم برخوردار هستند و در آینده‌ای نزدیک، رونق اقتصادی را برای مناطق اطراف به بار خواهند آورد. کارخانه شمش معدن طلای هیرد در خراسان جنوبی نیز به زودی افتتاح خواهد شد. در اثر رونق اقتصادی که شرکت‌ های ملی مس، گل گهر و چادرملو بر مناطق اطراف، استان متبوع و حتی کشور گذاشتند علاوه بر رشد اشتغال و درآمدزایی در معادن جدید ، کاهش فقر نیز قابل تصور است.

وی از دستور کار توسعه دانش و استفاده از نسل جدید فناوری خبر داد و گفت: با همکاری مرکز نوآوری معدن و صنایع معدنی در ایران، ارتباط بین شرکت‌ های دانش بنیان برای رفع چالش‌های این بخش در حال ایجاد است. استفاده بهینه از باطله‌ها و استحصال عناصر ارزشمند، به روز آوری دانش در استخراج، فرآوری و مصارف انرژی از جمله نیاز‌های امروزه است که با کمک شرکت‌های دانش بنیان برای رفع آن‌ها تلاش می‌شود.

تسهیل سرمایه گذاری در قالب بلوک بندی معادن

جعفری به اثر احیا و فعال سازی معادن راکد اشاره کرد و پیشنهاد‌ داد: معادن کوچک در قالب بلوک‌های ۱۰ تایی قرار گیرند تا شرایط جذب سرمایه برای اکتشاف، فراوری و توسعه آنها تسهیل شود و انگیزه سرمایه گذاران نیز افزایش یابد. یکی از اقدامات راهبردی ایمیدرو، تعیین مسیری جدید برای تامین مالی طرح‌های توسعه است که از محل سود انباشته شرکت‌های بزرگ، محقق می‌شود. / بورس پرس

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *