سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۲:۵۱ بعد از ظهر

افزایش ۳۲۰ درصدی فروش خدیزل در ۵ ماه

به گزارش سرمایه نگر، خدیزل یکی از سهام های مؤثر بر شاخص صنعت خودرو و قطعات بورس تهران به شمار می رود که در بازار دوم فرابورس معامله می شود. ارزش بازاری خدیزل ۸.۶۶ هزار میلیارد تومان بوده و این نماد در روز معاملاتی ۲۷ شهریور ماه با ورود پول حقیقی بی سابقه ای مواجه بوده است. قیمت سهام خدیزل در معاملات روز ۲۷ شهریور ۵ درصد افزایش داشت و این سهم ورود پول حقیقی ۵.۹۳ میلیارد تومانی را تجربه کرده است. سهام شرکت بهمن دیزل در یک سال گذشته دو بار به علت مجمع و افزایش سرمایه بسته شده است که باعث ایجاد دو گپ قیمتی در نمودار قیمت خدیزل شده است. این شرکت در سال ۱۴۰۰ به نسبت سال ۹۹ افزایش سود خالص ۱۴۲ درصدی داشته که با وجود افت حاشیه سود ناخالص خدیزل اتفاق افتاده و این روند نزولی در سه ماهه سال جاری نیز ادامه داشته است.

عملکرد مالی شرکت تولید بهمن دیزل از ابتدای سال ۹۹

خدیزل مشابه شرکت تولید محور خودرو در سال های اخیر با مشکل اساسی کاهش حاشیه سود ناخالص روبرو بوده که در سال جاری نیز این مشکل شدیدتر شده است. حاشیه سود ناخالص خدیزل در سال گذشته ۱۰ درصد به نسبت سال ۹۹ کاهش یافته و در سه ماهه سال جاری ۱۵ درصد به تسبت بهار ۱۴۰۰ افت داشته است. این مشکل نه تنها برای خدیزل، بلکه برای تمام شرکت های خودروسازی که درگیر قیمت گذاری دستوری و یا انحصار تقاضا هستند و نمی توانند محصولات خود را به قیمت اصولی آن در بازار عرضه کنند وجود دارد اما خدیزل به نسبت سایر خودروساز ها از این نظر شرایط بهتری دارد. با عملیاتی شدن عرضه خودرو در بورس کالا و رونمایی محصولات و کشندهای جدید بهمن دیزل همراه با اخذ مجوز عرضه خودرو های خود در این بازار متشکل می توان برای صورت های مالی آتی این شرکت رشد حاشیه سودناخالص را پیش بینی کرد.

سرمایه نگر

بهمن دیزل در سال ۱۴۰۰ به نسبت سال ۹۹ رشد درآمدی ۲۰۷ درصدی داشته است. سود ناخالص خدیزل در سال ۱۴۰۰ به دلیل افزایش ۲۹۱ درصدی بهای تمام شده درآمد های عملیاتی، ۱۵۸ درصد رشد داشته است. با وجود کاهش حاشیه سود ناخالص این شرکت، خدیزل توانسته است با رشدی که در درآمد خود ایجاد کرده سود ناخالص خود را به خوبی افزایش دهد. هزینه های عملیاتی خدیزل در سال ۱۴۰۰ رشد ۱۳۳ درصدی داشته و سود عملیاتی خدیزل در سال قبل ۱۶۲ درصد افزایش داشته است. هزینه های مالی و مالیات بر درآمد بهمن دیزل در سال گذشته به ترتیب ۵۰۷ و ۱۶۱ درصد رشد داشته است که در نهایت سود خالص خدیزل را از ۴۱۴ میلیارد تومان سال ۹۹ با رشد ۱۴۲ درصدی به ۹۹۹ میلیارد تومان رسانده است.

سرمایه نگر

صورت های مالی سه ماهه بهمن دیزل در سال جاری نشان دهنده رشد سود ناخالص و خالص این شرکت با وجود تداوم روند کاهشی در حاشیه سود ناخالص است. خدیزل در بهار امسال به نسبت بهار ۱۴۰۰ با وجود افزایش ۵۹۰ درصدی بهای تمام شده درآمد های عملیاتی رشد ۳۳۱ درصدی را در سود ناخالص تجربه کرده است. این شرکت در کنترل هزینه های خود عملکردی خوبی را نشان داده و در هزینه های عملیاتی و مالی خود به ترتیب تنها افزایش ۲۶۹ درصدی و ۱۷۷ درصدی را به ثبت رسانده درحالی که درآمد های عملیاتی این شرکت رشد ۴۱۷ درصدی داشته است. سود خالص بهار امسال برای خدیزل به ۱۴۰ میلیارد تومان رسیده و به نسبت سود خالص ۳۲ میلیارد تومانی بهار ۱۴۰۰ رشد ۳۳۱ درصدی داشته است.

سرمایه نگر

فروش محصولات بهمن دیزل در سال جاری رشد قابل توجهی داشته است. این شرکت در سال قبل ۲هزار و ۷۶۹ میلیارد تومان فروش داشته و متوسط فروش ماهانه خدیزل کمتر از ۲۳۱ میلیارد تومان بوده است. در ۵ ماهه سال جاری متوسط فروش ماهانه خدیزل بیش از ۳۳۷ میلیارد تومان بوده که نشان از رشد ۴۶ درصدی میانگین فروش تا ماه پنجم ۱۴۰۱ دارد. مجموع فروش ۵ ماهه سال قبل برای بهمن دیزل ۴۰۲ میلیارد تومان بوده که در ۵ ماهه امسال این عدد با رشد ۳۲۰ درصدی به هزار و ۶۸۷ میلیارد تومان رسیده است. روند درآمدزایی خدیزل در کنار روند سودآوری این شرکت با وجود تغییر نحوه عرضه خودرو ها در ماه های قبل احتمال تداوم روند رو به رشد این شرکت را در ماه های آتی بالا برده و احتمال می رود حاشیه سود این شرکت در صورت های شش ماهه سال جاری افزایش یابد.

سرمایه نگر

مجمع عمومی بهمن دیزل

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت بهمن دیزل با حضور حدود ۹۰ درصد سهامداران و هیئت مدیره شرکت برگذار شد. در این مجمع مطرح شد: در سال مالی گذشته به حوزۀ کامیون سنگین و خودروی باری سبک وارد شدیم. هم اکنون در بازار کامیونت سهم ۴۶ درصدی و در بازار مینی بوس سهم ۲۸ درصدی داریم و در مجموع در بازار خودروی تجاری در فروش و خدمات پس از فروش رتبۀ اول کشور را داریم. امیدواریم امسال به سطح تولید و فروش سال ۹۶ یعنی قبل از شروع تحریمها برگردیم. در سال گذشته به بازار کشنده وارد شدیم که به تنهایی، و در برابر بیش از ۲۰ رده محصول دیگر، ۴۲ درصد بازار حمل و نقل را در اختیار دارد و بازار با اهمیتی است. محصول امپاور ویژگیهای منحصر بفردی در بازار کشور دارد. از جمله استاندارد ADR108 اروپا برای حمل کالای خطرناک همچون فرآورده نفتی را اخذ کرده است. امپاور BD500 را عرضه کرده ایم و عرضۀ BD560 با توان بالاتر در دست اقدام است. عرضۀ محصول جدید فورس برای پاسخ به تقاضای بازار برای کامیونت خوابدار بود که در سال گذشته اتفاق افتاد. در نظر داریم این محصول را در ظرفیتهای متنوع تری از ۵ تا ۱۲ تن عرضه کنیم که با توجه به خلأ بازار، محصول ۱۲ تن در اولویت است.  توسعۀ یک پلتفرم برای کامیون ۱۸ و ۲۶ تن در دست اقدام است و با تکمیل و عرضۀ BD300 و BD400 در کلیۀ سگمنتهای بازار باری حضور خود را تکمیل خواهیم کرد. به تبع افزایش میزان تولید خط رنگ را راه اندازی کردیم، همچنین برای اولین بار در کشور خط تست جاده ای برای خودروی سنگین احداث کردیم. فاز اول مونتاژ وانت کارا در حال فعالیت است و در نظر داریم ظرفیت آن را تا ۱۵ هزار دستگاه در سال توسعه دهیم. از مونتاژ این محصول به سمت مجموعه سازی خواهیم رفت. با توجه به جایگاه برتر شرکت در صنعت، نیاز به ایجاد یک مجتمع تعمیرگاهی مرکزی داشتیم که به این منظور ملک کمپارس در جادۀ مخصوص خریداری شده که موقعیت و مساحت مناسبی دارد. جابجایی خطوط تولید، تجهیز سایت جنوبی جهت افزایش ظرفیت و احداث خط تولید شاسی، پروژه های توسعه ای هستند که افزایش ظرفیت و بهره وری تولید را دنبال می کنند. مجمع شرکت بهمن دیزل، تقسیم ده درصد از سود خالص را تصویب و هیئت مدیره را مکلف کرد ظرف سه ماه جهت افزایش سرمایه از محل سود انباشته اقدام نماید. مجوز افزایش سرمایه ۱۱۱ درصدی خدیزل از محل سود انباشته صادر شد‌.

بازدهی تعدیل شده ماهانه نماد خدیزل در ۱۲ ماه اخیر

سهام شرکت بهمن دیزل در ۱۲ ماهه اخیر دو افزایش سرمایه را تجربه کرده که در مرحله اول ۷۰۰ درصد و در مرحله دوم ۱۱۱ درصد به سرمایه این شرکت اضافه شده است. این اتفاق دو گپ قیمتی در روند قیمتی سهام خدیزل ایجاد کرد که برای دقیق شدن بازدهی قیمتی سهام این شرکت، بازدهی ماهانه سهام خدیزل را به نسبت گپ قیمتی افزایش سرمایه تعدیل کرده ایم. نماد خدیزل در شش ماهه سال دوم سال ۱۴۰۰ بازدهی قابل توجهی نداشت اما با شروع سال جاری روند رو به رشد قابل توجهی را در پیش گرفت و قیمت سهام این شرکت در فروردین امسال بیش از ۳۱ درصد رشد داشت. خرداد ماه نیز به واسطه احتمال تأثیری که مجمع خدیزل امکان داشت برای این سهام داشته باشد ورود پول را به این نماد کشاند و قیمت خدیزل بیش از ۱۵ درصد در این ماه رشد کرد. مرداد ماه با وجود رشد قیمت شرکت های خودرویی به واسطه اخبار برجامی برای خدیزل افت قیمت داشت. شهریور ماه صنعت خودرویی و دیگر صنایع ریالی بازار نزولی شدند و سهام خدیزل نیز تا ۲۷ شهریور نزدیک به ۱۴ درصد افت قیمت داشته است. با تمام این تفاسیر سهام خدیزل به نسبت سایر نماد های خودرویی بورس تهران بازدهی قیمتی خوبی داشته است و با عملکرد مالی این شرکت احتمال تداوم این بازدهی در ماه های آتی وجود دارد.

سرمایه نگر

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *