شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۷ قبل از ظهر

رشد حاشیه سود «خبهمن» در گرو بورس کالا

به گزارش سرمایه نگر، نماد خبهمن یکی از بزرگترین نماد های صنعت خودرو و قطعات بورس تهران است. این نماد در حال حاضر ارزش بازاری بیش از  ۲۱ هزار میلیارد تومانی دارد. نماد خبهمن در روز معاملاتی ۲۹ شهریور ماه اطلاعیه افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب را در سامانه کدال منتشر کرد. طبق این اطلاعیه قرار است تا در روز ۱۲ مهر ۱۴۰۱ تعداد ۳۵ دستگاه کشنده FAW تک مهور CA4180 در بورس کالا عرضه شود. گروه بهمن در جهت عملیاتی شدن این عرضه یک فقره چک تضمین به مبلغ ۲۵۳.۹ میلیارد تومان تحویل شرکت بورس کالا داده است. تیرماه شرکت بهمن موتور ملکی را با کاربری انبار صنعتی به مبلغ ۳۴۱ میلیارد تومان خرید و در ماه جاری نیز ملک دیگری را با همین کاربری به مبلغ ۲۵۵ میلیارد تومان خریداری کرد. گروه بهمن در جریان عرضه خودرو در بورس کالا تا الان ۲۵۰ دستگاه سواری دیگنیتی، ۳۵۰ دستگاه فیدلیتی و ۱۳۸ دستگاه وانت کارا در این بازار متشکل عرضه کرده است. نماد خبهمن علاوه بر یک نماد خودرویی، نمادی سرمایه گذاری نیز محسوب می شود زیرا یکی از فعالیت های اصلی این شرکت سرمایه گذاری در شرکت های ساخت خودرو و قطعات بوده است. عملکرد مالی خبهمن در سال گذشته به نسبت سال ۹۹ افت داشته است که نشأت گرفته از نوسان شدید بازار سرمایه در سال ۹۹ است. در سه ماهه سال جاری خبهمن توانسته ۲۲۵ درصد سود خالص فصلی خود را افزایش دهد و بهای تمام شده سرمایه گذاری های این شرکت در ۵ ماهه اخیر رشد ۷۰ میلیارد تومانی داشته است.

عملکرد مالی شرکت گروه بهمن از ابتدای سال ۹۹

گروه بهمن در سال ۱۴۰۰ با توجه به این موضوع که درآمد های این مجموعه مستقیما تحت تأثیر روند بازار سرمایه است، عملکرد متناسبی را به ثبت رسانده است. سال ۹۹ بورس تهران با بازدهی بی سابقه ای همراه بود و به همین دلیل شرکت های سرمایه گذاری توانستند تا با نوسان گیری مناسب از بازار سود خوبی کسب کنند و در نهایت عملکرد مالی اکثر این شرکت ها در سال ۱۴۰۰ ضعیف تر از سال ۹۹ بوده است. خبهمن در سال ۹۹ بیش از هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان سود فروش سرمایه گذاری ها به دست آورد اما در سال ۱۴۰۰ این سود با کاهش ۹۳ درصدی به ۷۳.۸ میلیارد تومان رسید. درآمد سود سهام برای گروه بهمن در سال قبل ۴۲ درصد بیشتر از سال ۹۹ بوده اما هزینه های عملیاتی خبهمن در سال ۱۴۰۰ افزایش ۲۷ درصدی داشته و به ۴۱ میلیارد تومان رسیده است. با وجود افزایش درآمد سود سهام، سود عملیاتی خبهمن در سال ۱۴۰۰ افت ۵۵ درصدی داشت. هزینه های مالی خبهمن در سال ۹۹ نزدیک به صفر بوده است اما در سال ۱۴۰۰ این شرکت ۱۱۲ میلیارد تومن هزینه مالی به ثبت رسانده که در نهایت باعث کاهش ۴۹ درصدی سود خالص به نسبت سال ۹۹ شده است.

سرمایه نگر

برای تشخیص روند درآمدزایی و سودآوری خبهمن، مقایسه عملکرد این شرکت در بهار امسال با بهار سال قبل اطلاعات نزدیک تری را در بر می گیرد. در سه ماهه ابتدایی سال جاری درآمد سود سهام افت ۹۹ درصدی به نسبت بهار ۱۴۰۰ داشته و از ۱۶.۴ میلیارد تومان به ۱۰۰ میلیون تومان کاهش پیدا کرده است. سود فروش سرمایه گذاری ها در بهار امسال از ۳.۶ میلیارد تومان به ۱۱۶ میلیارد تومان افزایش یافته که با توجه به رشد شاخص کل بازار در این فصل می توان این عملکرد را متعادل با بازار دانست. هزینه های عملیاتی خبهمن در فصل بهار امسال رشد ۷۳ درصدی داشته است و از ۷.۸ میلیارد تومان به ۱۳.۶ میلیارد تومان رسیده است. با وجود افزایش هزینه های عملیاتی و کاهش درآمد سود سهام، رشد سود فروش سرمایه گذاری ها در فصل بهار توانست اثر قدرتمندی بر سود عملیاتی این سه ماهه داشته باشد و باعث رشد ۷۳۹ درصدی آن شود. نکته منفی اصلی صورت مالی گروه بهمن در بهار امسال رشد قابل توجه هزینه های مالی این مجموعه است. این رشد هزینه های مالی باعث شده تا سود خالص این سه ماهه نتواند عملکردی مشابه سود عملیاتی داشته باشد اما با ابن وجود رشد ۲۲۵ درصدی را تجربه کرده و از ۲۰ میلیارد تومان بهار ۱۴۰۰، در سال جاری به ۶۵.۱ میلیارد تومان رسیده است.

سرمایه نگر

گروه بهمن در سال گذشته بهای تمام شده مجموع سرمایه گذاری های خود را ۱۶۷ میلیارد تومان افزایش داد. این شرکت در ۵ ماهه سال قبل افزایش ۴.۱ میلیارد تومانی بهای تمام شده سرمایه گذاری های خود را به ثبت رسانده بود ولی در ۵ ماهه امسال این عدد با افزایش ۱۶۰۰ درصدی به ۷۰ میلیارد تومان رسیده است. خبهمن در سه ماهه بهار امسال با کاهش بهای تمام شده سرمایه گذاری ها مواجه بود اما در تیر و مرداد رشد قابل توجهی داشت به شکلی که در مرداد ماه ۸۹ میلیارد تومان افزایش بهای تمام شده سرمایه گذاری های بورسی و غیر بورسی خود را به ثبت رساند.

سرمایه نگر

بازدهی ماهانه تعدیل یافته نماد خبهمن در ۱۲ ماه اخیر

سهام خبهمن در اواخر تیرماه امسال به مجمع عمومی سالیانه رفت و با بازگشایی این نماد در ۲ مردادماه یک گپ در نمودار قیمتی به واسطه پرداخت سود نقدی ایجاد شد. برای مشخص شدن دقیق تر بازدهی قیمتی خبهمن این معیار را به نسبت گپ قیمتی تعدیل کرده ایم. قیمت سهام گروه بهمن در مهر سال گذشته پانزده روز ابتدایی را صعودی بود و ازنیمه این ماه وارد اصلاح شد. این اصلاح تا ۱۰ آبان ماه ادامه داشت و قیمت این سهم در این بازده زمانی به کف ابتدای مهر بازگشت. از دهم تا انتهای آبان روند صعودی قدرتمندی در قیمت سهام خبهمن شکل گرفت. با برخورد قیمت خبهمن به سقف مقاومتی در انتهای آبان ۱۴۰۰، یک کانال نزولی با شیب کم برای قیمت خبهمن به وجود آمد که تا انتهای سال ادامه دار بود. با شروع سال ۱۴۰۱ سقف مقاومتی کانال نزولی شکسته شد و قیمت خبهمن تا انتهای فروردین ماه رشد خوبی را تجربه کرد. از اواسط اردیبهشت ماه این نماد دوباره وارد یک روند نزولی شد و تا ۱۰ مرداد ماه که قبل از انتشار اخبار برجامی بود افت قیمت متوالی داشت. با انتشار اخبار برجامی صنایع ریالی بازار جان تازه ای گرفتند و به همین واسطه قیمت سهام خبهمن نیز تا انتهای مرداد ماه رشد قابل توجهی داشت. با کاهش هیجانات بازار در ابتدای شهریور ماه و کاهش امید فعالان بازار نسبت به نهایی شدن مذاکرات روند اصلاحی بازار نسبت به نوشانات مرداد ماه شکل گرفت و این بار نوبت به افت قیمت سهام های ریالی بازار رسیده بود. به همین واسطه شهریور ماه برای سهام خبهمن تا روز ۲۹ این ماه بیشترین افت را در بین ۱۲ ماه اخیر داشته است. با وجود احتمالات پیش روی برجام و از طرفی عرضه خودرو در بورس کالا که تأثیر زیادی بر رشد حاشیه سود ناخالص تولید کننده های خودرو دارد، پیش بینی می شود که رشد خوبی در فروش و سود عملیاتی شرکت بهمن متور در صورت های آتی به وجود آید.

سرمایه نگر

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *