شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۹:۳۹ قبل از ظهر
سرمایه نگر
سرمایه نگر

۱۰۸ هزار میلیارد سود از آن «کگهر»

به گزارش سرمایه نگر، شرکت سنگ آهن گهر زمین صورت های مالی دوره ۹ ماهه منتهی به شهریور ۱۴۰۱ را منتشر کرد و سهامداران خود را به وجد آورد و امید می‌رود این گزارش‌ها روی قیمت سهام شرکت نیز اثرگذار باشد.

بر اساس این گزارش، طی دوره یاد شده مبلغ ۱۰۸ هزار و ۳۶۲ میلیارد ریال سود خالص در صورت های مالی نشست؛ این در حالی است که کل سود خالص دوره ۱۲ ماهه سال مالی ۱۴۰۰ حدود ۱۰۷ هزار و ۴۸۵ میلیارد ریال بود. در واقع، شرکت گهر زمین موفق شده در ۹ ماه، عملکرد ۱۲ ماهه سال قبل را تکرار کند. لازم به ذکر است که مبلغ سود محقق شده ۹ ماهه سال جاری ۴۱ درصد بیش از مدت مشابه سال گذشته است.

سرمایه نگر
سرمایه نگر

مهمترین علت افزایش سودآوری، رشد نرخ فروش محصولات در نتیجه افزایش قیمت جهانی کامودیتی و به دنبال آن، نرخ های زنجیره فولاد در داخل بوده است.

عامل دیگر، بهبود مقدار فروش محصولات است که نسبت به ۹ ماهه سال گذشته رشد ۱۰۷۸ تنی معادل ۱۱ درصدی دارد. افزایش قابل توجه میزان صادرات نیز در این امر دخیل بود. دیگر نکته‌ای که عملکرد سال ۱۴۰۱ را با سال ۱۴۰۰ متمایز می‌کند، میزان و نوع محصول صادراتی به بازارهای هدف خارجی است؛ در کل سال گذشته فقط ۴۲ هزار تن کنسانتره سنگ آهن صادر گردید اما؛ عملکرد خوب مدیران در امر صادرات، تا پایان نهمین ماه از سال مالی شرکت، مقدار صادرات به ۵۵۳ هزار تن گندله رسیده است. نکته قابل توجه این است که سال گذشته کنسانتره سنگ آهن صادر شد و سال جاری گندله به مشتریان خارجی فروخته شد که ارزش افزوده بالاتری دارد و همانطور که پیش‌تر گفته شد، سبب بهبود حاشیه سود شرکت شده است. مجموع این عوامل سبب شده تا حاشیه سود عملیاتی از ۵۲ درصد در پایان سال مالی ۱۴۰۰ اکنون به ۵۶ درصد بهبود یابد.

افزایش ۱۴۰ درصدی سایر درآمدهای غیرعملیاتی ناشی از شناسایی جرائم عدم رعایت کامل تعهدات قراردادی و تسویه به موقع بدهی های حاصل از فروش محصولات به مشتریان است.

پیش بینی می‌شود در ۳ ماهه پایانی سال مالی شرکت گهر زمین بالغ بر ۸۰ میلیارد ریال درآمد فروش دیگر به جمع درآمدها اضافه شود و با تحقق بیش از ۳۱۰ میلیارد ریال درآمد عملیاتی و فرض حاشیه سود ۴۸ درصد، حدود ۱۵۰ هزار میلیارد ریال سود خالص شناسایی کند. شایان ذکر است که سود خالص سال مالی ۱۴۰۰ با فروش ۱۴ میلیون تنی، ۱۰۷ هزار میلیارد ریال بود.

نکته دیگر این است که شرکت سنگ آهن گهر زمین در ۹ ماهه امسال حدود ۲۵ میلیون تن محصول تولید کرده که از تولیدات مدت مشابه سال قبل ۹ درصد بیشتر است و پیش بینی می‌شود کل میزان تولیدات شرکت از ۳۲ میلیون تن در سال مالی ۱۴۰۰ به ۳۹ میلیون تن در سال مالی ۱۴۰۱ برسد. در این مسیر، راه اندازی خط ۳ کنسانتره‌سازی به ظرفیت ۲ میلیون تن کمک شایانی خواهد کرد؛ البته پروژه احداث خط گندله‌سازی به ظرفیت ۲.۵ میلیون تن را کلید زده است.

محمدعلی غلامرضائی

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

فولاد-سرمایه نگر

دلال پروری در بازار فولاد با اخبار جعلی

به گزارش سرمایه نگر، در دورانی که کشور با تحریم‌های شدید مواجه شده و تولید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *