سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۴:۵۳ بعد از ظهر

«کگهر» گوی سبقت را از رقبا می‌دزدد

به گزارش سرمایه نگر، شرکت سنگ آهن گهر زمین با ذخیره ۲۴۰ میلیون تنی یکی از بزرگترین معادن سنگ آهن کشور به شمار می‌رود که از همان ابتدا برنامه تکمیل زنجیره تولید را در دستور کار خود داشت تا چرخه تولید فولاد از ابتدا تا انتها را در اختیار داشته باشد. در همین راستا، تولید سالانه ۱۰ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن و ۱۰ میلیون تن گندله هدفگذاری شد که تاکنون ۳ خط ۲ میلیون تنی کنسانتره و یک خط ۵ میلیون تنی گندله به بهره برداری رسیده است. با راه اندازی خط ۳ کنسانتره سازی برآورد می‌شود سالانه بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد ریال درآمد عاید شرکت شود؛ همچنین، احداث خط ۲ گندله سازی به ظرفیت ۲.۵ میلیون تن آغاز شده است.

در ادامه، برنامه احداث سه کارخانه مگا مدول تولید سنگ آهن به ظرفیت ۱.۷ میلیون تن را در دستور کار دارد تا در نهایت، واحد ذوب، ریخته‌گری و نورد را راه اندازی کند.

این شرکت در ۶ ماهه منتهی به خرداد ۱۴۰۱ بالغ بر ۱۸ میلیون تن محصول تولیدی داشته که حدود ۳ میلیون تن بیش از میزان تولیدات مدت مشابه سال ۱۴۰۰ است. در همین مدت، بالغ بر ۳.۱ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن و ۲.۳ میلیون تن گندله تولید شده است.

برآورد شده در پایان سال مالی منتهی به آذر ۱۴۰۱، شرکت گهر زمین ۳۹ میلیون تن محصول تولید کند که ۲۲ درصد بیش از میزان تولیدات سال مالی قبل است.

سرمایه نگر
سرمایه نگر

در نیمه نخست سال مالی جاری، از ۱۸ میلیون تن محصول تولیدی، ۷ میلیون تن به ارزش ۱۳۵ هزار میلیارد ریال به فروش رسیده که از نظر مبلغ فروش شاهد رشد ۳۷ درصدی هستیم. در یک سال اخیر افزایش ۲ درصدی نرخ فروش کلوخه سنگ آهن، کمک شایانی به رشد درآمدهای شرکت کرده است.

در نهایت، با حاشیه سود جالب توجه ۵۳ درصدی، ۷۳ هزار میلیارد ریال سود خالص شناسایی شده که ۳۱ درصد بیش از سود ۶ ماهه سال مالی ۱۴۰۰ است.

همانطور که در تصویر ذیل مشخص است، روند سودسازی «کگهر» همواره صعودی بوده و سود خالص هر سال نسبت به سال قبل از آن ۲ تا ۳ برابر شده است. بنابراین، با توجه به سود محقق شده در نیمه اول سال مالی ۱۴۰۱ و روند تکمیل پروژه‌ها، پیش بینی می‌شود در پایان سال مالی جاری بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد ریال سود خالص محقق شود که رکورد تازه‌ای برای شرکت محسوب می‌شود.

سرمایه نگر
سرمایه نگر

«کگهر» هم اکنون با سرمایه ۲۵ هزار میلیارد ریالی، بالغ بر ۸۴ هزار میلیارد ریال سود انباشته دارد که بیش از ۳ برابر سرمایه اسمی‌شرکت است. لازم به ذکر است که شرکت برنامه افزایش سرمایه تا ۹۵ هزار میلیارد ریال را در برنامه کاری خود دارد.

به جهت سودآوری مناسب و سود انباشته قابل توجه، مجامع سالانه این شرکت مورد توجه سهامداران و سرمایه گذاران بوده و همواره با تقسیم سود بالا، سهامداران خود را راضی نگه داشته است. بنابراین، به دید حضور در مجمع، «کگهر» می‌تواند سرمایه گذاری مطمئنی برای سهامداران باشد.

در نتیجه پروژه‌های به بهره برداری رسیده و در دست اقدام و همچنین، افزایش میزان تولید و فروش محصولات، نسبت بازده حقوق صاحبان سهام به بیش از یک رسیده؛ در حالی که این نسبت در صنعت مربوطه حدود ۰.۸ است و به عبارتی، «کگهر» از صنعت خود سبقت گرفته است.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

فولاد-سرمایه نگر

دلال پروری در بازار فولاد با اخبار جعلی

به گزارش سرمایه نگر، در دورانی که کشور با تحریم‌های شدید مواجه شده و تولید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *