شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۴:۳۲ بعد از ظهر

بهار «کچاد» ادامه دارد

به گزارش سرمایه نگر، سهامداران شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در هجدهمین روز تیر ماه دور هم جمع ‌شدند و مجمع عمومی‌عادی سالیانه صاحبان سهام را با حضور حداکثری تشکیل دادند و همان‌طور که انتظار می‌رفت با توجه به خاطره خوش سهامداران از مجامع سنوات گذشته این شرکت، آهنگ خوش تقسیم سود نواخته شد و از ۲۲۶۵ ریال سود محقق شده در سال مالی منتهی به اسفند ۱۴۰۰ مبلغ ۱۵۹۰ ریال به عنوان سود نقدی عاید سهامداران و سرمایه گذاران شد.

شایان ذکر است که سهامداران حقیقی و صندوق‌ها و سبدهای سرمایه‌گذاری به فاصله کوتاه از مجمع (در نیمه دوم مرداد ماه) از طریق سامانه سجام به سود نقدی خود دست می‌یابند.

سرمایه نگر
سرمایه نگر

در سال ۱۴۰۰ بر خلاف سال ۱۳۹۹ مقدار فروش شرکت چادرملو از مقدار تولید فراتر رفت؛ به عبارت بهتر، شرکت نه تنها تمام تولیدات خود را به فروش رساند، بلکه از موجودی خود نیز فروخت. در سال مورد گزارش، بیش از ۱۷.۴ میلیون تن محصول تولید و ۱۹.۶ میلیون تن به فروش رسید. در مجموع، مقدار تولید رشد ۵ درصدی و مقدار فروش افزایش ۵۰ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۹ داشته است.

در واقع می‌توان چنین گفت که برخلاف بسیاری از شرکت‌های دیگر که در مرداب رکود و تحریم گرفتار شده‌اند، این شرکت معدنی علاوه بر رشد تورمی، بهبود عملیاتی را به خوبی به معرض نمایش گذاشته است.

سرمایه نگر
سرمایه نگر

به این ترتیب، «کچاد» در سال ۱۴۰۰ با شناسایی درآمد فروش ۴۵۶ هزار میلیارد ریالی، رکود جالب توجهی به ثبت رساند و رشد ۶۵ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۹ بر جای گذاشت. در مجموع، سود خالص شرکت ۵۸ درصد افزایش یافت و به رقم ۲۶۹ هزار میلیارد ریال رسید.

مهمترین محصول شرکت، کنسانتره سنگ آهن است که در سال ۱۳۹۹ به نرخ ۱۶.۷ میلیون ریال در هر تن به فروش رسید و در سال ۱۴۰۰ نرخ این محصول به ۲۸.۳ میلیون ریال رسید؛ اکنون نیز با گذشت ۵ ماه از سال ۱۴۰۱، نرخ اصلی‌‌ترین محصول «کچاد» از ۳۱ میلیون ریال فراتر رفته است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که روند رو به رشد این شرکت کماکان ادامه دارد و همانطور که در گزارش عملکرد ۵ ماهه منتهی به مرداد ماه سال ۱۴۰۱ مشخص است، درآمد شرکت از محل فروش محصولات در حدود ۱۸۴ هزار میلیارد ریال بود که ۱۴ هزار میلیارد ریال معادل ۸ درصد بیش از فروش ۵ ماهه ابتدایی سال قبل است.

لازم به ذکر است که شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با سهم ۲۲.۵ درصدی از بازار کنسانتره سنگ آهن کشور، در رتبه دوم قرار دارد. ایران با در اختیار داشتن ذخیره سنگ آهن خام قابل برداشت ۲.۷ میلیارد تنی، در رده نهم جهانی قرار دارد که عیار آن (۵۶ درصد) بالاتر از میانگین جهانی (۴۷ درصد) است.

پیش بینی موسسه اعتبار سنجی فیتج (Fitch) از قیمت سنگ آهن در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ میلادی به ترتیب ۱۲۰ و ۱۱۰  دلار در هر تن است. تقاضای چین بار دیگر شروع به افزایش کرده و در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ با محرک‌های مجدد دولت به بخش زیرساخت در مواجهه با کاهش رشد اقتصادی، این تقاضا همچنان قوی باقی خواهد ماند. بر این اساس، قیمت‌ها با توجه به محدودیت‌های عرضه و افزایش تقاضای چین در سال ۲۰۲۲ حمایت خواهند شد، به طوری که میانگین سالانه قیمت سنگ آهن برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ بالاتر از سطوح قبل از کووید-۱۹ باقی خواهد ماند.

بنابراین، با توجه به پیش‌بینی رشد تقاضا و نرخ جهانی سنگ آهن و با در نظر گرفتن افزایش تصاعدی درآمدزایی شرکت چادرملو (کچاد) در فصل اول سال و پروژه‌های در دست اجرا، انتظار می‌رود در پایان سال ۱۴۰۱ تغییراتی به مراتب بهتر و بیشتر از سال ۱۴۰۰ رخ دهد و شاهد تحقق سودی در حدود ۴۰۰ هزار میلیارد ریال باشیم.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

فولاد-سرمایه نگر

دلال پروری در بازار فولاد با اخبار جعلی

به گزارش سرمایه نگر، در دورانی که کشور با تحریم‌های شدید مواجه شده و تولید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *