شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۵:۱۸ بعد از ظهر

بورس، خودرو را از کالای سرمایه‌ای به مصرفی تبدیل می‌کند

به گزارش سرمایه نگر، در این میان جمشید ایمانی رییس هیات مدیره گروه بهمن معتقد است که با آغاز عرضه‌ها در بورس کالا و کشف قیمت‌ها در سازوکار حراج، اختلاف زیاد قیمت‌های کارخانه و بازار از بین می‌رود و خودرو از کالایی سرمایه‌ای به مصرفی تبدیل می شود.

۲۱ تیر سال جاری طرح عرضه خودرو در بورس کالا در شورای عالی بورس تصویب شد و حالا در عرضه نخست، ۶۰۰ دستگاه خودرو فیدلیتی و دیگنیتی گروه بهمن چهارشنبه هفته جاری ۲۶ مرداد در بورس کالا عرضه می‌شود.

جمشید ایمانی، رییس هیات مدیره گروه بهمن به تفاوت قیمت میان سامانه یکپارچه تخصیص خودرو و بازار اشاره و اظهار کرد: در وضعیت کنونی، سازوکار قرعه کشی در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو تعیین کننده برنده خودرو است. کما اینکه این تفاوت نرخ به واسطه عدم ورود به کارخانه، تولید و سودآوری شرکت‌ها و همچنین توان نقدینگی تولیدکنندگان را تحت تاثیر قرار داده و امکان ادامه فعالیت شرکت‌ها را به چالش می‌کشد.

رییس هیات مدیره گروه بهمن با بیان اینکه خودروسازان به این نتیجه رسیده‌اند که اگر بخواهند در فضایی شفاف و رقابتی اقدام به فروش محصولات خود کنند، آن فضا بورس کالای ایران است، افزود: براساس ماده ۱۸ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی مصوب سال ۱۳۸۸، ماده ۳۶ قانون احکام دائمی برنامه توسعه ششم و همینطور در قانون بودجه ۱۴۰۱ از بورس کالای ایران به عنوان بازار متشکل کالایی به طور کامل حمایت شده و براساس این قوانین، عرضه در بازار متشکل کالایی از سایر الزامات مربوط به قیمت گذاری معاف شده است.

تالار شیشه ای و نظارت همگانی

ایمانی، شفافیت و رقابت را به عنوان دو رکن اصلی و مزیت بورس کالای ایران برشمرد و گفت: علاوه بر معاف بودن معاملات بورس کالا از الزام‌های قیمت‌گذاری دستوری و نحوه عرضه کالا به روش‌های غیرمعمول از جمله قرعه‌کشی، شفافیت و رقابت نیز از دیگر مزیت های این بورس است؛ همچنین در تالار شیشه ای بورس، دستگاه و سازمانی غیر از خودروسازان بر معاملات نظارت می‌کند و به این ترتیب همه فرآیندها شفاف و قابل نظارت است.

تبدیل خودرو به کالایی مصرفی

وی تصریح کرد: افرادی که برای خرید خودرو به بورس کالا ورود می‌کنند، مصرف کنندگان نهایی هستند چون زمانی که براساس سیستم حراج، معاملات انجام می‌شود، افراد با هدف سود بردن از اختلاف قیمت کارخانه و بازار ورود نمی‌کنند، بلکه بر مبنای قیمت پایه و در صورت بیشتر بودن تقاضا به نسبت عرضه تا زمانیکه برایشان مقرون به صرفه است رقابت می کنند. به عبارت دیگر عرضه خودرو در بورس کالا باعث می شود که این محصول از یک کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی تبدیل شود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر فرهنگ سازی و اطلاع رسانی به فعالان صنعت خودرو و خریداران خودرو درخصوص نحوه عرضه و خرید از بورس کالا خاطرنشان کرد: باید در سطح جامعه به خوبی این موضوع اطلاع رسانی شود چرا که بسیاری از متقاضیان هنوز اطلاع دقیقی از نحوه معاملات و اخذ کد بورس کالا به جای کُد سهام ندارند. همچنین علاوه بر متقاضیان، بهتر است نمایندگی خودروسازان نیز به مکانیزم ثبت نام و معامله در بورس کالا آشنایی بیشتری پیدا کنند.

گام بعدی، تامین مالی

ایمانی در خصوص عرضه سایر محصول‌های گروه بهمن در بورس کالا نیز اظهار کرد: برای پذیرش محصول‌های شرکت های دیگر که در حوزه تجاری فعال هستند مانند بهمن دیزل و سیباموتور که کشنده و کامیون تولید می‌کنند، اقدام کرده و پذیرش انجام شده است. البته نگاه گروه بهمن به بورس کالا تنها بحث عرضه محصول‌ها و کشف قیمت از طریق این سازوکار نبود، بلکه تامین مالی از این مسیر نیز مدنظر است.

به گفته رییس هیات مدیره گروه بهمن با وجود اینکه تامین مالی از مسیر بازار سرمایه شاید پیچیدگی بیشتری از شبکه بانکی دارد اما برای کاستن فشار بنگاه‌های بزرگ از شبکه بانکی و فراهم شدن امکان کمک شبکه بانکی به بنگاه‌های کوچک و متوسط تصمیم به حضور در بازار سرمایه و بورس کالا گرفتیم.

وی ادامه داد: در گروه بهمن بحث توسعه ظرفیت و توسعه محصول و افزایش تولید به صورت همزمان دنبال می‌شود لذا برای دستیابی به منابع مالی پایدارتر به بورس کالا و بازار سرمایه اتکا می‌کنیم، زیرا تامین مالی میان مدت و تا حدودی بلند مدت از بازار سرمایه، پیگیری و اجرای برنامه‌های شرکت را به خوبی عملیاتی می‌کند. /کالا خبر

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *