شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۸:۵۸ قبل از ظهر

مجمع عمومی سالیانه حکشتی برگزار شد

به گزارش سرمایه نگر،  مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت کشتیرانی ایران با حضور ۸۲ درصدی سهامداران برگزار شد. در این مجمع حسابرس و بازرس قانونی گزارش خود را ارائه دادند و در ادامه گزارش حسابرس مدیر عامل حکشتی در پاسخ به سؤالات سهامداران صحبت کرد. در انتهای مجمع نیز سود ۷۰ درصدی به تصویب رسید.

حسابرس قانونی حکشتی در ارتباط با دعاوی این شرکت گفت: در رابطه با دعاوی بین المللی شرکت، ۲ فروند شناور ذکر شده در گزارش حسابرس به نفع شرکت در یکی از بنادر دنیا توقیف شده است. همچنین ۲ فروند شناور دیگر از طرف دادگاه بین المللی فروخته شده و مبلغ آن تا سرانجام رسیدن دعاوی نزد دادگاه باقی خواهد ماند. حکشتی ۳۹ شرکت تک منظوره خارجی دارد که در کشورهای هنگ کنگ، قبرس و مالتا ثبت شده اند و فعالیت آنان مالکیت شناورها و اقیانوس پیماهای حکشتی است.

در پاسخ به پرسش سهامداران نیز عنوان شد: نرخ حمل کانتینر وارداتی در حال حاضر در بندر شانگهای به عنوان یکی از بندرهای شاخص ۲۵۰۰ دلار کانتینر ۴۰ فوت و ۱۵۰۰ دلار کانتینر ۲۰ فوت است. حمل صادراتی نرخ پایین تری دارد و ۱۰۴۰ دلار برای کانتینر ۴۰ فوت و ۳۵۰ دلار برای کانتینر ۲۰ فوت است. حکشتی چهاردهمین شرکت دنیا در بخش حمل و نقل کانتینری است. سود سال ۱۴۰۱ برای حکشتی مانند سال ۱۴۰۰ خواهد بود هرچند همکاران تلاش می کنند وضعیت بهتر هم شود. برای افزایش درآمد شرکت توسعه ناوگان اهمیت بالایی دارد. ده درصد جابجایی های کانتینری امسال ما در بخش جنوب به ترانزیت اختصاص داده شده است. حکشتی نقش راهبردی و محوری در کریدور شمال و جنوب و همچنین نقش بزرگی در اقتصاد کشور و حمل و نقل دارد. ۲۶ درصد از بهای تمام شده حکشتی را سوخت تشکیل می دهد. حکشتی هیچ یارانه ای بابت سوخت دریافت نمی کند. هرمقدار از سود که امسال تقسیم نشود در قالب سود انباشه در برنامه افزایش سرمایه خواهد بود. اگر برجام اتفاق بیفتد هزینه های فنی ما به شدت کاهش می یابد و دسترسی ما به بنادر و بازارهای با نرخ جذابتر تسهیل می شود بنابراین درآمد بالاتری خواهیم داشت. در صورت عدم وقوع برجام نیز نیز از رشد قیمت دلار بهره می بریم.

در پایان مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت به ازای هر سهم ۲۹۰ تومان معادل حدوداً ۷۰ درصد تقسیم کرد. / اکو ایران

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *