شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۵:۳۳ بعد از ظهر

تورم حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گذرا و موقتی است

به گزارش سرمایه نگر و به نقل از ایرنا، محمدرضا انصاری در پاسخ به این سؤال که تاثیر حذف ارز ترجیحی بر تورم‌گذرا است یا خیر، اظهار کرد: این تورم گذرا و موقتی است و باید ارز ترجیحی که مشکلات زیادی برای اقتصاد کشور ایجاد کرده و باعث از دست رفتن ذخیره ارزی شد، حذف می‌شد؛ با این حال حذف ارز ترجیحی طبیعتاً آثار لحظه‌ای در تورم دارد.

وی در واکنش به اینکه گفته می‌شود کسری بودجه دولت یکی از جدی‌ترین مسائل کشور و منشا اصلی تورم کشور است، آیا حذف ارز ترجیحی در کاهش تورم مزمن و فراگیر تاثیری دارد، پاسخ داد: باید ارز به سمت تک نرخی شدن حرکت کند، ارز ترجیحی باعث رانت می‌شود که حذف آن اقدام مثبتی است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: طبیعتاً با تک نرخی شدن ارز امکان اینکه اقتصاد پایدار داشته باشیم و تورم هم مهار شود، وجود دارد.

حذف ارز ترجیحی ضروری بود

انصاری تاکید کرد: با توجه به اینکه در سیاست ارز ترجیحی بخش زیادی از این ارز از بین می‌رفت و نتایج مطلوبی نداشت؛ حذف آن ضروری بود. هرچند حذف ارز ترجیحی اثر تورم کوتاه‌مدت دارد، ولی نباید اثرات مثبت آن را نادیده گرفت.

وی در پاسخ به این سؤال که برخی از کارشناسان معتقد هستند که واردات با ارز ارزان ۴۲۰۰ تومانی موجب از دست رفتن بخش بزرگی از اشتغال حوزه کشاورزی شد و آیا حذف ارز ۴۲۰۰ می‌تواند آغاز اقتصادی شدن بخش کشاورزی و بهره‌وری تولید کالاهای اساسی باشد، بیان کرد: واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث از بین رفتن بخش بزرگی از کشاورزی و تولید شد، اما باید تدابیری برای حمایت از بخش‌هایی که دچار آسیب می‌شوند اندیشیده شود.

انصاری افزود: ارز ترجیحی در بخش کمی از معیشت مردم اثر داشت و تناسبی با نیاز آنان نداشت؛ چرا که قیمت بسیاری از کالاها بالاتر از نرخی بود که با ارز ترجیحی وارد می‌شد.

ارز ۴۲۰۰ تومانی نقص بزرگی در اقتصاد کشور بود

وی ادامه داد: ارز ۴۲۰۰ تومانی نقص بزرگی در اقتصاد کشور بوده است و معتقدم حذف ارز ترجیحی تصمیم بسیار شجاعانه‌ای بود، اما باید برای عواملی که باعث ایجاد تورم لحظه‌ای و فشار اقتصادی می‌شود برنامه‌ریزی کرد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به این سوال که انتقال کامل یارانه کالاهای اساسی به انتهای زنجیره و اعطای یارانه نقدی مستقیم به مصرف‌کننده، موجب افزایش اصابت آن به خانوار و در نتیجه کاهش ضریب جینی و تحقق عدالت بیشتر خواهد شد، گفت: این کار بهتر از نگه‌داشتن سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی است.

انصاری تصریح کرد: آمار نشان می‌دهد که یارانه به بخش بزرگی از مردم پرداخت می‌شود، ولی اگر واقعاً هدفمند باشد، قطعاً اثرگذاری بیشتر و بهتری خواهد داشت.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

طوفان در بازار دلار

به گزارش سرمایه نگر، بازار ارز تهران در شروع معاملات نقدی امروز شنبه ۹ مهر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *