شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۹:۵۶ قبل از ظهر

هایما هم ارزان‌تر به دست مصرف‌کننده رسید

به گزارش سرمایه نگر و به نقل از کالاخبر ، دومین عرضه خودرو در بورس کالا پس از مصوبه شورای عالی بورس با فروش ۴۸۱ دستگاه خودرو کمتر از نیم ساعت به پایان رسید. نکته مهم در معاملات امروز شفافیت و فاصله قابل تامل قیمت در بورس کالا با بازار آزاد است.

نخست آنکه کل فرآیند معامله و مشخص شدن خریداران در یک سازوکار شفاف و در مدت زمان بسیار کوتاه صورت گرفت و نکته دوم، قیمت کشف شده در تالار بود.

امروز قیمت کشف شده دو مدل هایمای گروه ایران خودرو در بورس کالا با لحاظ قیمت پایه تولیدکننده، درصد رقابت و به علاوه هزینه‌های جانبی خودروی خریداری شده، پایین‌تر از قیمت این محصول در بازار آزاد است.

به این ترتیب همین امروز با توجه به نزدیکی میزان عرضه و تقاضا برای هایمای مشکی و سفید، مصرف‌کنندگان واقعی توانستند ارزان تر از قیمت های بازار محصول موردنیازشان را خریداری کنند و این موضوع در کنار شفافیت لحظه‌ای معاملات، قطعا به سود تولید و مصرف کننده نهایی و در مقابله به زیان واسطه هاست.

سرمایه نگر

جزییات معاملات امروز هایما در بورس کالا

اطلاعات تابلوی معاملات بورس کالا قبل از آغاز معاملات بیانگر آن بود که برای هایما S۷ مشکی تقاضایی معادل ۲۸۶ دستگاه که با احتساب افزایش عرضه تولیدکننده مقدار مورد فروش به ۳۰۰ دستگاه می رسید و برای هایما S۷ سفید نیز تقاضایی معادل ۲۴۴ دستگاه در برابر عرضه ۲۰۰ دستگاه شکل گرفت.

معاملات ۸ دقیقه ای برای ۲۰۰ دستگاه هایما سفید

آغاز معاملات هایمای سفید که از ساعت ۹ صبح به صورت روش حراج باز برگزار شد، پس از ۸ دقیقه رقابت خریداران، ۲۰۰ دستگاه خودرو که با قیمت پایه ۷۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بورس کالا عرضه شد، با میانگین قیمتی ۷۵۳میلیون و ۳۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان و رقابت ۱.۴۶ درصدی معامله شد.

هایما مشکی با قیمت پایه معامله شد

همچنین در ادامه نیز ۲۸۱ دستگاه هایما مشکی که با قیمت پایه ۷۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بورس کالا عرضه شد با قیمت پایه و بدون رقابت معامله شد.

جزییات عرضه امروز (یکشنبه ۶ شهریور) خودروی هایما در بورس کالا به شرح زیر بود:

قیمت پایه هایما S۷ تولیدی ایران خودرو در بورس کالای ایران ۷۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود و هر کد ملی صرفاً مجاز به ثبت سفارش روی یکی از کدهای عرضه شده در تاریخ عرضه و صرفا برای یک دستگاه خودرو است.

تجربه موفق عرضه خودرو در بورس کالا نشان می‌دهد که سیاست‌گذار از ظرفیت شکل گرفته می‌تواند در راستای شفافیت و سیاست‌گذاری برای تعادل بخشی به عرضه و تقاضا بهره برده و در نهایت همسو با منفعت تولیدکننده و مصلحت مصرف کننده، برنامه های فروش را در بستر شفاف بورس کالا اجرایی کند.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *