شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۹:۰۳ قبل از ظهر

سرانجام پروژه ۵G در همراه اول به کجا رسید؟

به گزارش سرمایه نگر، عملکرد فصل بهار شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) نشان از سالی نکو داد و با اتفاقات جدید، امیدها به تحقق درآمدهای تازه و ارقام جدید سود بیش از پیش شد.

سود خالص شرکت بر اساس صورت‌های مالی منتشر شده در ۳ ماهه منتهی به خرداد ۱۴۰۱ بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد ریال بود که از عملکرد مدت مشابه سال قبل رشد ۱۹ درصدی را حکایت می‌کند.

طبق گزارش عملکرد ۶ ماهه منتهی به شهریور ماه، جمع کل درآمدهای محقق شده همراه اول بیش از ۱۸۹ هزار میلیارد ریال است که معادل ۶۳ درصد درآمد ۱۲ ماهه سال گذشته است.

به تازگی مجوز افزایش تعرفه تلفن ثابت صادر شد و شرکت مخابرات ایران از این بابت جهش درآمدی قابل توجهی را تجربه خواهد کرد. لازم به ذکر است که با وجود افزایش افسارگسیخته تورم در سالیان اخیر و علی‌رغم درخواست‌های مکرر شرکت مخابرات، تعرفه تلفن ثابت ۱۲ سال بدون تغییر مانده بوده بود.

با این اتفاق، همراه اول نیز امیدوار شد تا دولتمردان با این شرکت همراهی کنند و بالاخره پس از سال‌ها بتواند مجوز افزایش نرخ ارائه خدمات به خصوص در حوزه نرخ اینترنت تلفن همراه کسب کند.

این روزها تعداد کاربران خدمات تلفن همراه به ویژه انترنت بسیار بالا است و به یک موضوع مهم در زندگی انسان‌ها تبدیل شده است؛ به گونه‌ای که با اندک قطعی یا کندی اینترنت، کلافگی فضا را پر می‌کند و کم نیستند افرادی که از این بستر کسب درآمد می‌کنند. بنابراین، به‌روز بودن تکنولوژی در این حوزه امری ضروری و حیاتی تلقی می‌شود و در عصر ارتباطات، لازمه همراهی با دنیای جدید، به روز بودن فناوری ارتباطات است.

در حال حاضر دنیا از فاز ۴G به ۵G حرکت کرده و در همین راستا، به جهت عقب نماندن از دنیا و استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات قول راه‌اندازی ۶۰۰ سایت ۵G تا پایان سال جاری را داد. در همین راستا، اپراتور های تلفن همراه از مدت‌ها قبل به دنبال فراهم کردن زمینه تحقق این وعده رفتند اما؛ این نکته را باید متذکر شد که راه‌اندازی سایت‌های ۵G نیاز به سرمایه‌گذاری کلان دارد و هزینه آن بسیار بالا است.

بنابراین، همراه اول برای توسعه زیرساخت‌ها و به‌روزرسانی تجهیزات جهت راه‌اندازی امکانات ۵G نیاز به نقدینگی دارد و بهتر از دولت در دادن مجوز افزایش نرخ خدمات اینترنت تلفن همراه بیش از این تعلل نکند؛ چرا که هزینه این افزایش نرخ از مسیری دیگر همچون مزایای اجرای پروژه ۵G به مردم برمی‌گردد و قطعا کسی از بابت هزینه کردن جهت دریافت خدمات بهتر ناراضی نخواهد بود.

محمدعلی غلامرضائی

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

فولاد-سرمایه نگر

دلال پروری در بازار فولاد با اخبار جعلی

به گزارش سرمایه نگر، در دورانی که کشور با تحریم‌های شدید مواجه شده و تولید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *