سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۴:۴۰ بعد از ظهر

دامپتراک ۶۰ تنی بومی سازی شده رخ نمایی کرد

به گزارش سرمایه نگر، کشور ایران سال‌های متمادی است که در تحریم‌های سنگین به سر می برد و این معضل از جهات گوناگون به اقتصاد و صنایع کشور فشار وارد کرده و هزینه های سنگین تراشیده است اما؛ در این وانفسا؛ برخی سازمان‌ها و شرکت‌ها تلاش کردند تا با اجرای سیاست بومی سازی و ارتقای توان ساخت داخل، فشار تحریم‌ها را کمتر کنند و شدت نیاز به شرکت های خارجی را کاهش دهند.

در همین راستا، در سالیان اخیر سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) پروژه بومی‌سازی ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده در چرخه تولید معادن کشور را با مشارکت شرکت‌های بزرگ و مطرح، در دستور کار قرار داد.

در یکی از برنامه‌های منسجم بومی سازی، اقدام به مشارکت با شرکت معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) جهت ساخت دامپتراک ۶۰ تنی کرد که این طرح به سرانجام رسید و با حضور سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت از آن رونمایی شد.

سرمایه نگر
سرمایه نگر

این طرح از دو سال پیش با راهبری ایمیدرو و کارفرمایی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر کلید زده شد و ضمن کاهش وابستگی به خارج، از خروج ارز از کشور جلوگیری می‌کند. لازم به ذکر است که ساخت هر دستگاه دامپتراک ۶۰ تنی در داخل کشور، موجب صرفه‌جویی ارزی به میزان ۴۰۰ هزار یورو می‌شود.

ایمیدرو در سال گذشته صرفا با بومی سازی تجهیزات و قطعات داخلی شرکت ها در داخل کشور، به بیش از ۵۷۰ میلیون دلار صرفه‌جویی اقتصادی کرد.

همکاری شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در ساخت ماشین‌آلات معدنی از این جهت می تواند برای سهامداران آن حائز اهمیت باشد که یک محل درآمدی خواهد بود؛ همانطور که در سنوات گذشته نیز از محل حمل و بارگیری کسب درآمد کرده بود. بر اساس گزارش‌های مالی منتشر شده، این شرکت در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۲۰۸ میلیارد تومان درآمد حمل و بارگیری ثبت کرد و در ۳ ماهه نخست سال ۱۴۰۱ موفق به کسب درآمد ۴۱ میلیارد تومانی از این محل شد. پیش‌بینی ها حاکی از آن است که در ۹ ماهه دیگر سال توان ثبت ۲۴۰ میلیارد تومان درآمد دیگر از محل حمل و بارگیری را دارد و با اضافه شدن دامپتراک ۶۰ تنی بومی سازی شده، ضمن اثرگذاری مثبت بر هزینه های شرکت، حجم درآمدهای شرکت را افزایش می‌دهد.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

۴ دیدگاه

  1. با کی کار میکنی . صدر تامین . اینم بی ادبیه
    حقیقی رنج دیده رو منحرف نکن . امروز قدرت حقیقی ۳ برابر تمان حقوقی بازاره .

  2. با کی کار میکنی . صدر تامین . اینم بی ادبیه
    حقیقی رنج دیده رو منحرف نکن . امروز قدرت حقیقی ۳ برابر تمان حقوقی بازاره .

  3. چقدر از کگل و کگهر میگی ؟ بیین با کی کار میکنی .

  4. چقدر از کگل و کگهر میگی ؟ بیین با کی کار میکنی .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *