شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۰ قبل از ظهر
سرمایه نگر
سرمایه نگر

نفع سنگین ۵۰۰ هزار میلیاردی از دل معادن گل گهر

به گزارش سرمایه نگر، شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در صورت‌های مالی ۶ ماهه نسخت سال ۱۴۰۱ خبر از کسب ۳۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال سود خالص دارد.

بر اساس این گزارش، نیمه اول سال را با تولید نزدیک به ۱۲.۶ میلیون تن محصول به پایان رساند و از این میزان تولید، در همین مدت ۶ میلیون تن محصول را فروخت.

نکته جالب توجه که عملکرد سال جاری شرکت گل گهر را از سایر دوره‌های گذشته متفاوت می‌کند، افزایش قابل توجه میزان صادرات است که نشان می‌دهد بازارهای هدف جدید تعریف شده و دایره فروش محصولات گسترش یافته است. در حالی که در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ مقدار تناژ صادراتی فقط ۵۴ هزار تن بود، در همین مدت از سال ۱۴۰۱ موفق شد با رشد بیش از ۱۹ برابری بالغ بر یک میلیون تن صادر انجام دهد و پیش بینی صادرات یک میلیون تنی دیگر برای نیمه دوم سال دارد که عملکرد بسیار قابل قبولی در این حوزه تلقی می‌شود. نباید فراموش کرد که با توجه به افزایش نرخ ارز در داخل و بهبود قیمت کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی، هر چه میزان صادرات بیشتر باشد، درآمد شرکت با شتاب بیشتری رشد می‌کند.

برآوردهای شرکت حاکی از آن است که در پایان سال ۱۴۰۱ مقدار تولید کنسانتره سنگ آهن و گندله به میزان سال ۱۴۰۰ برسد و ضمن فروش ۴.۵ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن به مشتریان داخلی، ۱۰.۲ میلیون تن گندله بفروشد. بنابراین، با توجه به افزایش نرخ‌های فروش داخلی و خارجی در مدت باقیمانده از سال، انتظار می‌رود ۴۰۰ هزار میلیارد ریال درآمد عملیاتی در صورت‌های مالی سال ۱۴۰۱ به ثبت برسد.

علاوه بر فرایند عملیاتی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، به سبد سرمایه‌گذاری‌ها نیز باید نیم نگاهی داشت چرا که از نظر مبلغ درآمد کسب شده از محل سرمایه‌گذاری‌ها سرآمد صنعت خود است؛ جایی که حضور ۲۸ درصدی شرکت سنگ آهن گهر زمین و ۳۵ درصدی شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر چشم نوازی می‌کند. در همین حد اکتفا می‌کنیم که برای سال مالی ۱۴۰۱ سود خالص شرکت سنگ آهن گهر زمین حدود ۱۵۰ هزار میلیارد ریال و شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر بالغ بر ۷۰ هزار میلیارد ریال تخمین زده می‌شود.

محمدعلی غلامرضائی

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

فولاد-سرمایه نگر

دلال پروری در بازار فولاد با اخبار جعلی

به گزارش سرمایه نگر، در دورانی که کشور با تحریم‌های شدید مواجه شده و تولید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *