شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۹:۱۹ قبل از ظهر

فروش ۶۴ درصدی فولادی‌ها در بورس

به گزارش سرمایه نگر، در روز دوشنبه ۲۱ شهریور بالغ بر ۱۳۹ هزار تن شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفت که این رقم بیشترین حجم فروش شمش از این بازار در سال جاری پس از هفته ابتدایی تیر ماه بود. به این ترتیب می‌توان اذعان کرد که رونق نسبی به رینگ شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالای ایران بازگشته است.

سرمایه نگر

قیمت‌های پایه شمش بدون تغییر ماند

نرخ پایه شمش فولاد برای عرضه در بازار فیزیکی بورس کالای ایران تغییر محسوسی نسبت به قیمت‌های پایه در هفته قبل نداشت و اغلب فولادی‌ها شمش فولاد خود را با رشد محدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومانی به ازای هر کیلوگرم روانه بازار فیزیکی بورس کالای ایران کردند. به این تریب در روز دوشنبه ۲۱ شهریور بازار فیزیکی بورس کالا میزبان عرضه ۲۱۸ هزار تن شمش فولاد با میانگین نرخ پایه ۱۲ هزار و ۳۸۰ تومان بود.

برتری تقاضا نسبت به عرضه در رینگ شمش فولاد محسوس بود، با این وجود تمامی تقاضا به معامله منجر شد و در نهایت ۱۳۹ هزار تن شمش فولاد با میانگین نرخ ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان مورد معامله قرار گرفت که این رقم نسبت به میانگین نرخ فروش در هفته قبل رشدی ۱۰۰ تومانی داشت. به این ترتیب ۶۴ در عرضه شمش فولاد در رینگ روز گذشته مورد معامله قرار گرفت.

افزایش مجدد نرخ ارز آزاد در بازار داخل باعث شد تا رونق مجدد به رینگ شمش فولاد بازگردد، اما نبود تقاضای مصرفی در بازار داخلی و صادراتی و در عین حال نبود تقاضای سرمایه‌ای برای محصولات فولادی مانع از آن می‌شود که این رشد تقاضا به  رقابت قیمتی میان متقاضیان منجر شود.

میلگرد بازار آزاد ارزان‌تر از محصول تولیدی با نرخ شمش روز

میانگین نرخ فروش شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس کالا در روز دوشنبه ۲۱ شهریور برابر ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود؛ با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بورس، نرخ تمام شده شمش فولاد فروش رفته از این بازار به ۱۳ هزار و ۶۵۰ تومان رسید. با در نظر گرفتن میانگین نرخ هزینه حمل و تبدیل قیمت تمام شده تولید میلگرد با این شمش به ۱۵ هزار و ۱۵۰ تومان می‌رسد. با در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده نرخ تمام شده این میلگرد برای عرضه در بازار آزاد ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود. این در حالی است که ظرف روزهای اخیر هر کیلوگرم میلگرد در انبار تهران با نرخ ۱۶ هزار و ۱۵۰ تومان معامله می‌شود و حتی در این نرخ نیز خبری از خریدار برای این میلگرد نیست. این تفاوت نرخ به خوبی دلیل عدم رقابت قیمتی میان نوردکاران را نمایش می‌دهد. / اکو ایران

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *