شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۶ قبل از ظهر

افت در نرخ‌های فروش ماهانه

به گزارش سرمایه نگر، نماد فولاد خوزستان بزرگترین عرضه کننده محصولات نیمه نهائی فولادی (اسلب، بلوم و بیلت) و دومین قطب تولید فولاد خام کشور و یکی از بنگاه های پیشروی اقتصادی است. این شرکت با ۳ کیلومتر مربع مساحت، در مجاورت شهر اهواز، مرکز استان خوزستان در جنوب غربی کشور، واقع شده است.

سرمایه نگر

فولاد خوزستان اولین مجتمع تولید آهن و فولاد کشور به روش احیاء مستقیم و کوره قوس الکتریکی است که در تاریخ  ۱۳۶۶/۱۱/۱۳  در اداره ثبت تهران به ثبت رسیده و در ۱۲ فروردین سال ۱۳۶۸ افتتاح شده است.

زنجیره فولاد در فولاد خوزستان به این صورت است که سنگ آهن پس از استخراج از معدن و انجام عملیات تغلیظ (کنسانتره سازی) در محل معدن، از طریق جاده ، راه آهن و یا دریا و یا ترکیبی از روش های حمل به واحد انباشت و برداشت منتقل و از طریق نوار نقاله به کارخانجات گندله سازی منتقل شده و به گلوله های کوچکی به نام گندله تبدیل می‌شود. گندله‌ها بعد از انجام عملیات پخت، در کوره احیاء مستقیم با استفاده از گازهای احیائی که از ریفرمرهای گاز طبیعی به دست می‌آیند، احیاء می‌شوند. محصول این عملیات آهن اسفنجی نام دارد که در کوره‌های قوس الکتریکی (در بستری از قراضه مذاب)  ذوب شده و پس از پالایش و آلیاژسازی به فولاد مذاب تبدیل می‌شود. فولاد مذاب تهیه شده توسط ماشین های ریخته گری مداوم به بیلت، بلوم و اسلب تبدیل می‌شود. اگر زنجیره ارزش صنعت فولاد را شامل ۶ مرحله بدانیم، محدوده فعالیتهای شرکت فولاد خوزستان در این زنجیره شامل ۳ مرحله فرآوری سنگ آهن،آهن سازی و فولادسازی خلاصه می‌شود.

سرمایه نگر

سرمایه نگر

ارزش فولاد خوزستان در حال حاضر در بازار بورس اوراق بهادار تهران و در  تابلوی اصلی بورس حدود ۴۵ هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان است.

مجموع فروش این شرکت در ۵ ماهه نخست سال ۱۴۰۱ حوالی ۱۸ هزار میلیارد تومانی می‌شود که فاصله چندانی با فروش در مدت مشابه سال قبل ندارد این شرکت در ۵ ماهه سال ۱۴۰۰ مبلغ فروش ماهانه حوالی ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی داشته است.

در خصوص نرخ فروش محصولات این شرکت باید گفت که نرخ گندله این شرکت از ابتدای سال تا مرداد ماه با افت همراه بوده است. به طوری که هر تن گندله این شرکت در فروردین ماه سال جاری روی رقم ۳ میلیون ۶۰۰ هزار تومانی مورد فروش قرار گرفته است اما این نرخ در مرداد ماه سال جاری به رقم ۲ میلیون ۵۰۰ هزار تومان به ازاء هر تن رسیده است.

آهن اسفنجی این نماد از تنی ۹ میلیون ۵۰۰ هزار تومان در ابتدای سال به تنی ۸ میلیون تومان در مرداد ماه رسیده است و اسلب هم که در حوالی ۱۴ میلیون تومان به ازای هر تن معامله می‌شد تقریبا می‌توان گفت بدون تغییر در همان محدوده ۱۴ میلیون تومانی قرار دارد.

فخوز بهای تمام شده خود را از ۱۳ هزار و ۸۷۴ میلیارد تومان فصل زمستان به ۸ هزار و ۸۵۶ میلیارد تومان برای بهار ۱۴۰۱ کاهش داده است تا در نهایت سود خالص خود را از عدد ۱ هزار و ۹۸۰ میلیارد تومانی زمستان سرد ۱۴۰۰ به عدد ۳ هزار میلیارد تومانی برای بهار سبز ۱۴۰۱ برساند.

با نگاهی به صورت وضعیت مالی این نماد می‌بینیم که فخوز دارایی جاری و غیر جاری خود را در فصل بهار افزایش داده است  و همچنین شاهد افزایش در میزان بدهی نسبت به سال ۱۴۰۰ در این شرکت هستیم و شرکت با افزایش حدود ۳ هزار میلیارد تومانی سود انباشته خود را به عدد ۱۵ هزار ۳۸۶ میلیارد تومانی رسانده است.

گروه توسعه اقتصادی پایندگان – سهامی خاص با ۴۶ درصد مالکیت این نماد به عنوان مالک اصلی این شرکت محسوب می شود. این شرکت با ۴۰ درصد سهم شناوری در بازار بورس روی عدد ۲۳۶ تومانی به ازای هر برگه سهم مورد معامله قرار می گیرد. آخرین افزایش سرمایه این شرکت مربوط به ۸ شهریور ماه ۱۴۰۱ است که تعداد برگ سهم  شرکت از رقم ۱۲۰ میلیارد برگه سهم به ۱۹۰ میلیارد برگه افزایش پیدا کرده است.

سرمایه نگر

سرمایه نگر

سرمایه نگر

سرمایه نگر

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *