شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۹:۲۴ قبل از ظهر

سود فولاد مبارکه در کانال ۸۰ هزار میلیارد تومان

به گزارش سرمایه نگر، تقاضای فولاد در سال ۲۰۲۱ رشد ۷.۲ درصدی داشت و حال انجمن جهانی فولاد پیش‌بینی کرده در سال ۲۰۲۲ تقاضای فولاد با ۴ درصد افزایش به ۱۸۴۰ میلیون تن و در سال ۲۰۲۳ با رشد ۲.۲ درصدی به ۱۸۸۱ میلیون تن برسد. در سال ۲۰۲۱ تولید فولاد ایران از برخی کشورها مانند ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، کانادا و… بالاتر بود.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان در سال های اخیر به تنهایی سهم ۳۰.۹ درصدی از کل تولیدات فولاد کشور را در اختیار داشت و به همراه زیرمجموعه‌های خود، ۴۳.۵ درصد بازار فولاد را به نام خود زده است.

هنر شرکت فولاد مبارکه در این بوده که با وجود تحریم‌ها و وضعیت نامناسب اقتصادی، توانست سطح تولید و فروش خود را حفظ کند و با بهبود نرخ فروش محصولات خود، زمینه‌ساز رشد قابل توجه درآمدها و سود شد.

میزان تولید محصولات قابل فروش این شرکت در سال مالی منتهی به اسفند ۱۴۰۰ بالغ بر ۷.۳ میلیون تن بود که این میزان تولید به اضافه مقداری از موجودی انبار، به میزان ۷.۴ میلیون تن فروش صورت پذیرفت.

سرمایه نگر

نرخ فروش محصولات گرم به عنوان مهمترین محصول تولیدی شرکت، در سال ۱۳۹۹ به طور میانگین ۹ میلیون تومان در هر تن بوده که در سال ۱۴۰۰ با جهش بلند به ۱۹ میلیون تومان افزایش یافت.

سرمایه نگر

محصولات فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا یکه‌تازی می‌کند و مشتریان پروپاقرصی دارد؛ عرضه محصولات در بورس کالا ضمن این که قیمت ها را به سطح واقعی نزدیک می کند، قدرت نقدینگی شرکت را بالا می برد و دوره وصول مطالبات که در سال ۱۳۹۸ به اوج خود (۱۲۵ روز) رسیده بود، اکنون روند نزولی در پیش گرفته است (۹۸ روز).

بررسی گزارشات مالی حاکی از آن است که در سال ۱۴۰۰ شرکت فولاد مبارکه اصفهان بالغ بر ۱۴۵ هزار میلیارد تومان درآمد عملیاتی کسب کرده و در پی افزایش ۸۸ درصدی درآمدها نسبت به سال ۱۳۹۹، سود خالص با رشد حدود ۲ برابری، به رقم جالب توجه ۷۶ هزار میلیارد تومان رسیده است.

همانطور که در تصویر ذیل مشخص است، میزان سود محقق شده در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۹۷ درصد بیش از سود سال ۱۳۹۹ است و با توجه به افزایش فاصله قیمتی بین شمش و ورق فولادی که سبب بهبود اهرم سودآوری می‌شود، انتظار می‌رود در سال های آتی رشد سودآوری تداوم داشته باشد و با بهره‌برداری از طرح ها و پروژه ها جدید، شتاب بیشتری نیز بگیرد.

سرمایه نگر

بررسی صورت‌های مالی ۵ سال اخیر نشان می‌دهد که نسبت بدهی از ۳۹ به ۳۰ درصد تقلیل یافته؛ این بدین معنا است که میزان بدهی‌ها و تعهدات کاهش یافته و از سوی دیگر، قدرت سودسازی شرکت افزایش یافته است. به علاوه، نسبت جاری رو به بهبود بوده و ریسک عدم ایفای تعهدات به حداقل رسیده است.

سرمایه نگر

یکی دیگر از نکاتی که باید مدنظر داشت این است که به دلیل مشکلات اقتصادی موجود و کسری ها و کمبود نقدینگی ها و بودجه، اغلب هلدینگ ها و شرکت ها امسال به سیاست تقسیم سود حداکثری را در پیش گرفته‌اند و شرکت های تابعه فولاد مبارکه نیز از این سیاست مستثنا نیستند. نمونه سیاست تقسیم سود حداکثری را می توان در مجمع شرکت فولاد هرمزگان جنوب مشاهده کرد که برخلاف سال گذشته که فقط ۲۰ درصد سود محقق شده را تقسیم کرده بود، در مجمعی که چندی پیش برگزار شد، میزان تقسیم سود ۷۵ درصد معین شد. به این ترتیب، درآمد سرمایه‌گذاری ها که در سال ۱۳۹۹ معادل ۸ هزار میلیارد تومان بود، صرفا از محل تقسیم سود «هرمز» درآمد ۵.۷ میلیارد تومانی عاید «فولاد» شد و انتظار می رود در نهایت، رقم این سرفصل به ۱۴ هزار میلیارد تومان برسد.

این عملکرد مطلوب در تابلوی قیمت سهام «فولاد» به خوبی به نمایش درآمده؛ با وجود افت بدون وقفه یک سال اخیر بازار سرمایه، سهامداران این شرکت آرامش بیشتری داشتند و کسانی که از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا به امروز این سهم را در پرتفوی خود نگه داشته‌اند، بازدهی بیش از ۲۶۹ درصدی را کسب کرده‌اند. در حال حاضر، ارزش بازار شرکت فولاد مبارکه اصفهان بالغ بر ۳۴۰ هزار میلیارد تومان است!

سرمایه نگر

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

فولاد-سرمایه نگر

دلال پروری در بازار فولاد با اخبار جعلی

به گزارش سرمایه نگر، در دورانی که کشور با تحریم‌های شدید مواجه شده و تولید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *