سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۳:۴۹ بعد از ظهر

شتاب در چرخ تولید و فروش «فغدیر»

به گزارش سرمایه نگر، شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان یکی از شرکت های مطرح تولیدکننده آهن اسفنجی است که در سال گذشته ظرفیت اسمی تولید خود را از ۸۰۰ هزار تن به یک میلیون تن افزایش داد و هم اکنون نیز برنامه افزایش ظرفیت به ۱.۲ میلیون تن را در دست اجرا دارد.

این شرکت در سال مالی منتهی به اسفند ۱۴۰۰ بیش از ۸۹۵ هزار تن آهن اسفنجی تولید کرد و تولید ۸۴۹ هزار تن محصول را برای سال ۱۴۰۱ برنامه‌ریزی کرده است. بر اساس گزارش عملکرد ماهانه منتشر شده، در مرداد ماه ۶۰ هزار تن محصول تولید شده که نسبت به تیر ماه رشد جالب توجه ۲۰ هزار تنی را نشان می دهد. در مجموع، در ۵ ماهه ابتدایی سال جاری بالغ بر ۳۵۹ هزار تن محصول از چرخ تولید خارج و وارد فرایند فروش شده است. از این میزان تولید، تاکنون ۲۲۲ هزار تن به نرخ میانگین ۸.۸ میلیون ریال به فروش رسیده که ارزش آن بالغ بر ۱۹ هزار و ۶۱۱ میلیارد ریال است.

«فغدیر» سال ۱۴۰۰ را با سود خالص ۲۵ هزار و ۴۹۶ میلیارد ریال به پایان رساند و حاشیه سود خالص آن در محدوده ۳۳ درصد بود و در صورت های مالی ۳ ماهه نخست سال ۱۴۰۱ حاشیه سود به ۴۷ درصد رسیده است. در رتبه‌بندی بر اساس حاشیه سود خالص شرکت های حاضر در بازار سرمایه، این شرکت جزو ۱۰ شرکت برتر صنعت آهن و فولاد محسوب می شود.

سرمایه نگر
سرمایه نگر

یکی از مزیت های رقابتی این شرکت نسبت به سایر رقبا، همجواری با شرکت معدنی و صنعتی چادرملو است؛ این موضوع از این جهت حائز اهمیت است که شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان گندله مورد نیاز خود را به راحتی از چادرملو تهیه می کند و این همسایگی سبب شده تا بابت حمل ماده اولیه تولید، هزینه سنگینی را پرداخت نکند. در واقع، گندله مورد نیاز «فغدیر» از طریق نوار نقاله از معادن «کچاد» مستقیما به خط تولید وارد می شود و موقعیت‌شناسی و اهمیت به جغرافیای منطقه در زمان تاسیس شرکت، سبب فعالیت در حاشیه سود مناسب شده است.

این شرکت که خود در حوزه تولید آهن اسفنجی فعال است، کارخانه های کنسانتره سازی، گندله سازی و فولادسازی را جهت تکمیل زنجیره تولید خود به اجرا درآورده که تاکنون پروژه های کنسانتره سازی پیشرفت ۲۴ درصدی و گندله سازی پیشرفت ۷۶ درصدی داشته است. کارخانه فولادسازی نیز در قامت شرکت فولاد شاهرود که خود نیز از اهالی بازار سرمایه با نماد «فرود» است، اجرا شده و هم اکنون ظرفیت اسمی تولید ۱۰۰ هزار تن شمش فولاد و ۲۰۰ هزار تن میلگرد را دارد. «فرود» طی عملکرد ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۰ موفق به کسب سود خالص بیش از یک هزار میلیارد ریالی شد.

در مجموع، می توان چنین گفت که شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان جزو شرکت هایی است که آینده و چشم انداز روشنی دارد و با توجه به طرح ها و پروژه های در دست اجرا و برنامه افزایش ظرفیت و توانایی مطلوب در تامین ماده اولیه و فروش محصولات در بازار داخل و خارج، به عنوان یک سرمایه‌گذاری مطمئن و کم ریسک می توان معرفی کرد و در چشم انداز میان‌مدت و بلندمدت جزو گزینه های سرمایه‌گذاران و سهامداران است.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

فولاد-سرمایه نگر

دلال پروری در بازار فولاد با اخبار جعلی

به گزارش سرمایه نگر، در دورانی که کشور با تحریم‌های شدید مواجه شده و تولید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *