شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۳:۳۱ بعد از ظهر

شرکتی بورسی در دل یک روستا

به گزارش سرمایه نگر، گروه صنعتی و معدنی زرین خاورمیانه هم با مالکیت ۳۱ درصدی در مقام دوم مالکیت این شرکت است. همچنین تعداد سهام در دسترس عموم به صورت شناور در بازار ، در حدود ۲۲ درصد است.

سرمایه نگر

این شرکت با موضوع اکتشاف و استخراج و بهره برداری از معادن و فرآوری مواد معدنی کانه های فلزی و غیر فلزی، خردایش و شستشو و دانه بندی و کانه آرایی مواد معدنی، تغلیظ، تصفیه و تسویه و تکلیس مواد معدنی، ذوب مواد معدنی و انواع کنسانتره های فلزی در نقاط مجاز کشور، تولید فلزات سرب و روی و سایر فلزات، تولید آلیاژهای فلزات، تولید سولفات ها و اکسیدهای سرب و روی و سایر فلزات، تولید پودرهای مواد معدنی و برش سنگهای تزئینی و ایجاد کارخانجات مربوطه، تجزیه فیزیکی و شیمایی مواد معدنی و ایجاد و توسعه آزمایشگاههای مربوطه، تاسیس، توسعه، راه اندازی و نصب کارخانجات مربوط به فلوتاسیون مواد معدنی و تولید سایر مواد معدنی و ترکیبات آن، صادرات و واردات محصولات و مواد اولیه در صنعت آهن و فولاد کشور فعالیت می کند. این شرکت در بخش مرکزی دهستان سعید آباد  شهرستان ایجرود استان زنجان قرار دارد.

تغییرات نرخ فلز روی و سرب در بازارهای جهانی به طور مستقیم بر عملکرد شرکت تاثیر گذار بوده و خرید مواد اولیه اصلی شرکت و فروش محصولات تولید شده را تحت الشعاع خود قرارداده و تغییرات LME تاثیر مستقیم در بهای تمام شده و بهای فروش محصولات ایفا می کند. با توجه به اینکه همواره تهیه و تامین مواد اولیه از مؤلفه های اصلی این شرکت در جهت تحقق اهداف برنامه ریزی شده است همچنین با توجه به اینکه عمده ماده معدنی مورد نیاز شرکت براساس سهمیه‌بندی تامین می گردد. لذا در جهت کاهش ریسک تامین مواد اولیه و دستیابی به منابع جدید ماده معدنی شرکت حول محور این موضوع اقدام به اخذ پروانه اکتشاف نموده و بعضا در حال پی گیری و مذاکره با منابع دیگر جهت تهیه ماده معدنی نیز است.

سرمایه نگر

فروش ماهانه فتوسا نشان می‌دهد این شرکت از ابتدای سال با افت فروش درآمد ماهانه روبرو شده است و بهترین فروش خود را در فروردین ماه سال جاری به مبلغ ۷۰ میلیارد تومان رقم زده است و بدترین عملکرد درامدی این شرکت مربوط به فروش در خرداد ماه است با فروش ۲۷ میلیارد تومانی . اما در تیر و مرداد ماه توانسته است مسیر صعودی فروش ماهانه خود را بهبود ببخشد و به ارقام بالای ۴۰ میلیارد تومان برسد میزان فروش شهریور ماه می تواند نشانه‌ای از ادامه دار بودن روند صعودی در درآمد ماهانه باشد و افت این رقم نشان از کاهش مجدد درآمد این شرکت است. فروش خوب ماهانه برای این شرکت می‌تواند نقطه امیدی برای برگشت قیمت سهم به سمت هزار و ۶۰۰ تومانی باشد قیمتی که در میانه های تیر ماه ۱۴۰۰ به خود دید و روند نزولی را آغاز کرد.

نرخ فروش ماهانه این شرکت برای محصول کنسانتره روی اکسیده از تنی ۱۹ میلیون تومان فروردین ماه به تنی ۶ میلیون تومان در خرداد ماه رسیده بود که با افزایش قیمت ها در تیر و مرداد این عدد به رقم ۱۱ میلیون تومان به ازای هر تن رسیده است. می¬توان عمده دلیل افت فروش و درآمد ماهانه این شرکت را به تغییرات نرخ فروش محصولات نسبت داد .همچنین نرخ فروش محصول شمش روی این شرکت تقریبا بدون تغییر بوده است.

همچنین در صورت بهای تمام شده این شرکت بهای تمام شده فصل زمستان ۱۴۰۰ از عدد ۲۶۷ میلیارد تومان به عدد ۱۱۱ میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است تا سود ناخالص از عدد ۲۳ میلیارد تومانی به عدد ۲۹ میلیارد تومانی برسد همچنین سود خالص این شرکت در فصل بهار ۱۴۰۱ نسبت به فصل زمستان ۱۴۰۰ افزایشی بوده است و به عدد ۲۴ میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که سود خالص فصل زمستان در گزارش ۱۲ ماهه ۱۴۰۰ رقم ۱۶ میلیارد تومانی گزارش شده است.

نماد فتوسا پس از افت از ابتدای تیر ماه ۱۴۰۱ از روی قیمت هزارو ۱۶۰ تومانی یک ماهی است که در محدوده قیمت ۷۴۵ تومانی از منظر تکنیکالی در حال کف سازی است و همه نگاه ها به میزان فروش شهریور ماه این شرکت و ماه‌های آینده دوخته شده است.

سرمایه نگر

سرمایه نگر

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *