شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۹:۳۹ قبل از ظهر

کاهش ۷۰ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی

به گزارش سرمایه نگر، بر اساس آخرین گزارش منتشر شده صندوق بین‌المللی پول در ژوئن ۲۰۲۰، با وجود تجربه رشد اقتصادی ۷.۳ درصدی ایران در سال ۲۰۱۷، رشد اقتصادی در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به ترتیب منفی ۵.۴ و منفی ۷.۶ درصد بود. این گزارش از بهبود رشد اقتصادی ایران خبر می‌دهد و نرخ سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ را به ترتیب منفی ۶ و مثبت ۳.۱ درصد برآورد می‌کند.

در سال ۲۰۱۹ اقتصاد کشورهای در حال توسعه، ۳.۷ درصد رشد داشت اما؛ برای سال ۲۰۲۰ نرخ منفی ۳ درصد پیش بینی شده است.

تولید ناخالص داخلی

در شکل زیر پیش بینی روند تولید ناخالص داخلی سه کشور ایران، عربستان و ترکیه، تعدیل شده بر اساس شاخص برابری قدرت خرید، را مشاهده می‌کنید. طبق این روند، اندازه اقتصاد سه کشور ایران، عربستان و ترکیه در سال ۲۰۲۴ به ترتیب ۱۶۹۲، ۲۳۸۴ و ۲۹۳۶ میلیارد ریال پیش بینی شده است.

شاخص‌ قیمتی ‌مصرف‌کننده‌ (CPI)

طبق این گزارش، نرخ تورم که در سال ۲۰۱۸ برابر با ۳۰.۵ درصد بود، در سال ۲۰۱۹ به ۳۳.۵ درصد افزایش یافت و پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰ به ۳۲.۴ درصد برسد. البته برای سال‌های بعد نرخ تورم نزولی برآورد شده است و در سال ۲۰۲۴ به ۲۵ درصد کاهش یابد.

نرخ بیکاری

نرخ بیکاری در ایران از سال ۲۰۱۳ روند افزایشی داشت و آهنگ اشتغال‌زایی برای جذب نیروهای جدیدی که وارد بازار کار می‌شوند، کافی نبوده است. نرخ بیکاری از ۴.۱ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۱۳.۶ درصد در سال ۲۰۱۹ رسیده است. کاهش تولید ناخالص داخلی به علت تشدید تحریم‌های آمریکا نیز منجر به افزایش نرخ بیکاری شده و پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۲۴ نرخ بیکاری به ۲۰.۶ درصد افزایش یابد.

سرمایه گذاری خارجی

کل سرمایه گذاری خارجی انجام شده در اقتصاد ایران طی سال ۲۰۱۷ معادل ۵ میلیارد دلار بود که این رقم در سال ۲۰۱۹ به ۱.۵ میلیارد دلار تنزل یافت.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

علت صف‌های طولانی بنزین چیست؟

به گزارش سرمایه نگر، چند روزی است که شاهد صف‌های طولانی پمپ بنزین‌ها هستیم و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *