سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۲:۵۳ بعد از ظهر

بازگشت سنگ‌آهن چین به مسیر رشد

به گزارش سرمایه نگر، با نزدیک شدن به تعطیلات روز ملی چین، تقاضای خریداران برای خرید سنگ آهن دریایی افزایش یافته است؛ این رشد تقاضا به ویژه برای محموله‌های با تحویل نیمه تا پایان سپتامبر افزایش داشته و این موضوع از رشد بهای این محصول حمایت کرده است. پلتس در گزارش روز جمعه نهم سپتامبر بهای هر تن سنگ آهن عیار ۶۲ درصد وارداتی به بنادر شمالی چین را برابر ۱۰۳ دلار و ۶۵ سنت ارزیابی کرد که این رقم نسبت به نرخ فروش آن در روز قبل افزایش ۳ دلار و ۸۵ سنتی داشت.

به این ترتیب در حالی که ظرف روزهای ابتدایی هفته، سنگ‌آهن در کانال ۹۰ دلاری نوسان نرخ داشت، مجدد این محصول ظرف ۲ روز پایانی هفته به کانال ۱۰۰ دلاری بازگشت. همچنین با فروکش کردن طوفان در بخش شرقی چین روند حمل دریایی بهبود یافته و این موضوع خود نیز باعث افزایش بارگیری‌ها در بنادر این بخش از چین شده است.

غلبه سیگنال‌های کاهشی در بازار زغال متالورژیک

در پی کاهش علاقه خریداران به خرید زغال سنگ آسیا قیمت این محصول کاهشی شد و پلتس پریمیوم این محصول فوب استرالیا را ۲۷۱ دلار و ۵۰ سنت ارزیابی کرد.

در همین روز زغال‌سنگ سی‌اف‌آر چین افت نرخ بیشتری داشت و با کاهش ۷.۲۵ دلاری تا ۲۹۵ دلار به ازای هر تن عقب نشست؛ در حالی که از نرخ زغال‌سنگ کک‌شو کاسته می‌شود، زغال‌سنگ حرارتی همچنان در مسیر رشد قیمت نوسان دارد. رشد تقاضا برای این محصول در بحبوحه تامین انرژی در دنیا باعث شده تا اقبال به تولیدکنندگان زغال حرارتی بازگردد. در این شرایط وقوع انفجار در منابع زغال سنگ روسیه به قطع خطوط ریلی این کشور و افزایش نرخ حمل و نقل منجر شده و در عین حال باعث شده تا اولویت لجستیکی به زغال سنگ حرارتی داده شود و از میزان حمل زغال کک‌شو کاسته شده است. استمرار این وضعیت اگر به کاهش ملموس عرضه زغال‌سنگ کک‌شو منجر شود، سیگنالی افزایشی برای بازارها در میان مدت تلقی می‌شود.

سقوط قراضه در ترکیه به کانال ۳۵۰ دلاری

پلتس ترکیه در گزارش خود از روند معاملات در روز جمعه نهم سپتامبر به پایین ماندن تقاضا برای قراضه آهن وارداتی به ترکیه اشاره کرد؛ به این ترتیب بهای این محصول با کاهش روزانه ۱۴ دلاری تا ۳۵۴ دلار و ۵۰ سنت عقب نشست. در این شرایط فروشندگان قراضه از سقوط نرخ این محصول به کمتر از کانال ۳۵۰ دلاری واهمه دارند، هر چند با توجه به رشد نسبی در بهای مقاطع طویل فولادی صادراتی ترکیه به مقصد کشورهای اروپایی احتمال رشد قیمت قراضه نیز وجود دارد. البته فشار قیمتی قابل ملاحظه به قراضه ظرف هفته‌های اخیر باعث شده تا بسیاری از تامین‌کنندگان این محصول به اصلاح محدود قیمتی نیز امیدوار باشند. / اکو ایران

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *