شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۵:۳۲ بعد از ظهر

افزایش ۱۴۵ درصدی فروش چرخشگر

به گزارش سرمایه نگر، خچرخش یکی از نماد های مؤثر بر شاخص صنعت خودرو و قطعات بورس تهران به شمار می رود که از ابتدای سال جاری بازدهی قیمتی خیره کننده ای داشته است. این نماد در تابلو فرعی بازار اول بورس تهران معامله می شود. ارزش بازاری خچرخش نزدیک به ۲ هزار میلیارد تومان بوده و این نماد در روز معاملاتی ۲۸ شهریور ماه با ورود پول حقیقی بی سابقه ای مواجه بوده است. قیمت سهام خچرخش در معاملات روز ۲۸ شهریور ۷ درصد افزایش داشت و این سهم ورود پول حقیقی ۳.۷۲ میلیارد تومانی را تجربه کرده است. سهام شرکت چرخشگر در این روز با صف خرید ۸۲ میلیون تومانی بسته شد و یکی از بیشترین رشد های روز دوشنبه را در بازار به ثبت رساند. این شرکت در سال ۱۴۰۰ به نسبت سال ۹۹ افزایش سود خالص ۶۹۱ درصدی داشته و در صورت های مالی سه ماهه سال جاری نیز رشد ۲۴۴ درصدی سود خالص به نسبت بهار ۱۴۰۰ دیده می شود.

عملکرد مالی شرکت چرخشگر از ابتدای سال ۹۹

خچرخش مشابه سایر نماد های خودرویی در سال های اخیر با مشکل پایین بودن حاشیه سود ناخالص روبرو بوده که در سال جاری نیز این مشکل شدیدتر شده است. حاشیه سود ناخالص خچرخش از سال ۹۹ بین ۹ تا ۱۳ درصد بوده و روند نسبت درآمد ها به بهای تمام شده این شرکت در سال جاری نزولی است. درآمد عملیاتی خچرخش در سال ۱۴۰۰ به نسبت سال ۹۹ رشد ۷۵ درصدی داشته و به ۶۷۶.۸ میلیارد تومان رسیده است در صورتی که بهای تمام شده درآمد های عملیاتی ۷۱ درصد رشد داشته و باعث شده تا حاشیه سود ناخالص شرکت چرخشگر از ۱۱ درصد به ۱۲.۷ درصد برسد. در صورت های مالی سه ماهه سال جاری درآمد های عملیاتی با رشد ۹۵ درصدی به نسبت بهار ۱۴۰۰ به عدد ۲۶۰ میلیارد تومان رسیده اما بهای تمام شده درآمد های عملیاتی افزایش ۹۷ درصدی داشته که باعث شده تا حاشیه سود ناخالص سه ماهه چرخشگر از ۱۰ درصد به ۹.۲ درصد کاهش یابد.

سرمایه نگر

شرکت چرخشگر در سال ۱۴۰۰ به نسبت سال ۹۹ رشد درآمدی قابل توجهی داشته است. سود ناخالص خچرخش در سال ۱۴۰۰ به دلیل افزایش ۷۱ درصدی بهای تمام شده درآمد های عملیاتی، ۱۰۱ درصد رشد داشته است. خچرخش توانسته است با رشدی که در درآمد خود ایجاد کرده سود ناخالص خود را به خوبی افزایش دهد. هزینه های عملیاتی خچرخش در سال ۱۴۰۰ رشد ۷۳ درصدی داشته و سود عملیاتی چرخشگر در سال قبل ۲۲۷ درصد افزایش داشته است. هزینه های مالی چرخشگر در سال گذشته کاهش ۲۲ درصدی داشته که یکی از نقاط قوت صورت مالی سالانه این شرکت محسوب می شود. از طرفی مالیات بر درآمد چرخشگر در سال گذشته ۴۱۹ درصد رشد داشته که باعث کاهش ۱۱.۴ میلیارد تومانی سود این شرکت شده است. در نهایت سود خالص خچرخش از ۴.۶ میلیارد تومان سال ۹۹ با رشد ۶۹۱ درصدی به ۳۶.۷ میلیارد تومان رسیده است.

سرمایه نگر

صورت های مالی سه ماهه چرخشگر در سال جاری نشان دهنده رشد سود ناخالص و خالص این شرکت با وجود کاهش حاشیه سود ناخالص چرخشگر است. خچرخش در بهار امسال به نسبت بهار ۱۴۰۰ با وجود افزایش ۹۷ درصدی بهای تمام شده درآمد های عملیاتی رشد ۸۳ درصدی را در سود ناخالص تجربه کرده است. این شرکت در کنترل هزینه های خود عملکردی خوبی را نشان داده و در هزینه های عملیاتی و مالی خود به ترتیب افزایش ۵۴ درصدی و کاهش ۲۰ درصدی را به ثبت رسانده درحالی که درآمد های عملیاتی این شرکت رشد ۹۵ درصدی داشته است.سود عملیاتی این سه ماهه رشد ۱۳۴ درصدی داشته و سود خالص بهار امسال برای خچرخش به ۱۰.۸ میلیارد تومان رسیده و به نسبت سود خالص ۳.۱ میلیارد تومانی بهار ۱۴۰۰ رشد ۲۴۴ درصدی داشته است.

سرمایه نگر

روند فروش ماهانه خچرخش در ۱۷ ماه اخیر

فروش محصولات چرخشگر در سال جاری رشد قابل توجهی داشته است. این شرکت در سال قبل ۶۴۶.۵ میلیارد تومان فروش داشته و متوسط فروش ماهانه خچرخش کمتر از ۵۴ میلیارد تومان بوده است. در ۵ ماهه سال جاری متوسط فروش ماهانه این شرکت بیش از ۹۲ میلیارد تومان بوده که نشان از رشد ۷۲ درصدی میانگین فروش تا ماه پنجم ۱۴۰۱ دارد. مجموع فروش ۵ ماهه سال قبل برای شرکت چرخشگر ۱۸۹ میلیارد تومان بوده که در ۵ ماهه امسال این عدد با رشد ۱۴۵ درصدی به ۴۶۳ میلیارد تومان رسیده است. در مقایسه ماه به ماه شاهد هستیم که بیشترین رشد فروش ماهانه در مرداد ماه اتفاق افتاده و به نسبت فروش مرداد سال قبل افزایش ۲۷۰ درصدی داشته است و کمترین میزان نیز با کاهش ۵۰ درصدی متعلق به فروردین ماه است. روند درآمدزایی خچرخش در کنار روند سودآوری این شرکت احتمال تداوم رشد سودآوری و درآمدزایی این شرکت را در ماه های آتی بالا برده و احتمال می رود این رشد فروش ماهانه در ماه های آتی نیز تکرار شود.

سرمایه نگر

بازدهی ماهانه نماد خچرخش در ۱۲ ماه اخیر

سهام شرکت چرخشگر در ۱۲ ماهه اخیر بازدهی قیمتی قابل توجهی داشته است. در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۰ سهام خچرخش ۵ ماه نزولی را به صورت متوالی تجربه کرد و در اسفند ماه این روند نزولی توانست سقف کانال خود را بشکند. در مجموع پاییز و زمستان ۱۴۰۰ افت قیمت ۵۰ درصدی را برای سهام خچرخش به دنبال داشت. سال ۱۴۰۱ تا ۲۸ شهریور ماه برای نماد خچرخش خوش یمن بوده و قیمت سهام این شرکت چهار ماه صعودی و دو ماه نزولی را تجربه کرده است. فروردین و اردیبهشت و خرداد امسال به طور میانگین ماهانه ۵۰ درصد افزایش قیمت را برای خچرخش به همراه داشته است. در مجموع قیمت سهام شرکت چرخشگر بهار و تابستان ۱۴۰۱ را با رشد ۲۵۹ درصدی به پایان رسانده و مجموع بازدهی ۱۲ ماهه اخیر این نماد را به ۸۳ درصد رسانده است.

سرمایه نگر

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *