پنجشنبه , ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱:۵۶ بعد از ظهر

نجات‌یافتگان ابررکود بورسی چه کسانی هستند؟

به گزارش سرمایه نگر، شاخص کل در آخرین موج صعودی خود ۲۴درصد افزایش ارتفاع داده است. اما کدام گروه‌ها از زیان خارج شده‌اند و کدام‌یک هنوز نتوانسته‌اند ضررهای ابررکود بورسی را به سود تبدیل کنند؟ آن‌گونه که آمارها حکایت می‌کنند در ۲۲ماه اخیر، تنها پنج صنعت بورسی توانسته‌اند روی خوش به سهامداران خود نشان دهند و بازدهی مثبتی داشته باشند.

سرمایه نگر
سرمایه نگر

دقیقا ۵‌ماه است که نماگرهای بورسی هر چند همراه با نوسانات نزولی مقطعی اما در مجموع مسیری صعودی را پیموده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. روندی که البته از اوایل خردادماه دستخوش تغییراتی شد و پس از ورودموقت به ابرکانال ۶/ ۱‌میلیون حالا تا محدوده یک‌میلیون و ۵۰۱‌هزار عقب نشسته است، با این‌حال آنگونه که آمارها نشان می‌دهد شاخص‌کل بورس تهران از کف ثبت‌شده در ۵ بهمن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ماه ۲۴‌درصد بالاتر نشسته است و تا به اینجای کار، سال‌۱۴۰۱ را نیز با رشد حدود ۱۰‌درصدی به پایان رسانده است، اما صنایع بورسی چه وضعیتی دارند. سهامداران کدام‌یک از گروه‌ها هنوز نتوانسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند زیان‌‌‌‌‌‌‌‌‌های روزهای رکودی دو سال‌اخیر را به سود تبدیل کنند؟ کدام صنایع از شاخص‌کل پیشی گرفته و کدام از روند کلی بازار عقب مانده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند؟ آنگونه که آمارها حکایت می‌کنند در ۲۲‌ماه اخیر، تنها پنج صنعت بورسی توانسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند روی خوش به سهامداران خود نشان داده و بازدهی مثبتی داشته باشند. ۵صنعت دیگر نیز هرچند هنوز نتوانسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند از دام زیان نجات پیدا کنند، اما در قیاس با دماسنج اصلی تالار شیشه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای شرایط مساعدتری داشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.

سرمایه نگر
سرمایه نگر

بورس در عرض کمتر از ۵‌ماه سال‌۹۹، رشدی بیش از ۳۰۰‌درصدی در نماگر اصلی خود را شاهد بود و پس از آن روندی رکودی را تجربه کرد. روندی که البته سه موج صعودی داشت که دو موج نتوانستند رشدی پایدار را برای فعالان بازار به ارمغان بیاورند و دوباره در دام رکود و نزول افتادند. آخرین موج صعودی اما از ۵ بهمن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ماه سال‌گذشته استارت خورد و هر چند در برخی روزها با ریزنوسانات نزولی مواجه شد، اما همچنان روند به رشدی را نشان می‌دهد که ماحصل آن تا به اینجای کار، افزایش ارتفاع ۲۴‌درصدی بوده است. در این میان برای به‌دست آوردن یک دید کلی درخصوص وضعیت سهامدارانی که از ابتدای سال‌۹۹ به جمع فعالان بورسی پیوستند، نگاهی به‌عملکرد صنایع بورسی خالی از لطف نیست. البته در صورتی می‌توان عملکرد صنایع را به وضعیت سهامداران آنها ارتباط داد که معامله‌‌‌‌‌‌‌‌‌گران سبد وزنی از سهام زیرمجموعه یک گروه را در اختیار داشته باشند، در دو سال‌گذشته تغییری در چینش پرتفوی خود نداده و از صنعتی به صنعت دیگر جابه‌‌‌‌‌‌‌‌‌جا نشده باشند. با چنین پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌فرض‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی می‌توان دیدی کلی از آنچه در دو سال‌گذشته بر سهامداران گذشته به‌دست آورد.

پیشتازان بورس در ۵‌ماه نخست ۹۹

آنگونه که آمارها نشان می‌دهند در ۵‌ماه نخست سال‌۹۹ که شاخص‌کل ۳۰۵‌درصد افزایش ارتفاع داده بود، رشدی دسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌جمعی را در گروه‌های مختلف بورسی شاهد بودیم. در این میان بیشترین میزان رشد شاخص صنعت از آن گروه محصولات چرمی با تک نماد «وملی» شده بود. سهام گروه صنعتی ملی در این برش زمانی رشد اعجاب‌انگیز ۳/ ۸۱۱درصدی را از آن سهامداران خود کرده بود تا با اختلاف نسبت به شاخص‌کل یکه‌‌‌‌‌‌‌‌‌تازی کند، پس از آن نیز دیگر صنعت تک نماد بورس تهران، یعنی ساخت دستگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و وسایل ارتباطی که «لپارس» را در خود جای داده است، بازده حدود ۷۹۴‌درصدی را تجربه کرد. در مجموع طی بازه زمانی مورد بررسی، ۱۰‌گروه وضعیت به مراتب بهتری را نسبت به دماسنج اصلی تالار شیشه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای تجربه کرده بودند که در میان آنها نام گروه‌های بزرگ ریالی و دلاری نیز به چشم می‌خورد. خودرویی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها ۶۳۲ درصد، شرکت‌های چندرشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای صنعتی ۵۶۶درصد، پالایشی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها ۵۲۶‌درصد و بانکی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها ۳۵۰‌درصد در ۵‌ماه نخست سال‌۹۹ افزایش ارتفاع داده بودند و فلزات اساسی عملکردی تقریبا مشابه شاخص‌کل را ثبت کرده بود و شاهد رشد حدود ۳۰۳‌درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود بود.

برندگان سومین رالی بورس

بررسی عملکرد صنایع بورسی در برش زمانی ۵ بهمن۱۴۰۰ تا پایان دادوستدهای روز گذشته نشان می‌دهد ۱۹ صنعت از ۳۹صنعت مورد بررسی، عملکرد بهتری نسبت به شاخص‌کل رقم زده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند (شاخص‌کل در این مدت ۳/ ۲۴درصد صعود کرده است)، ضمن اینکه تنها یک صنعت در ۵‌ماه اخیر، شاهد افت میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود بوده است. در صدر این لیست اما نام صنعت استخراج زغال‌سنگ به چشم می‌خورد. این صنعت که تک نماد «کطبس» را در خود جای داده است، در رالی صعودی اخیر با رشد بیش از ۸۹‌درصدی همراه شده است، پس از آن نوبت به حمل‌ونقلی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد که شاهد رشد حدود ۸۳‌درصدی شاخص صنعت خود در ۵‌ماه گذشته باشد. در میان گروه‌های بزرگ شاخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌ساز نیز پالایشی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها که مدت‌ها به واسطه افزایش جذابیت نرخ کرک‌‌‌‌‌‌‌‌‌اسپرد مورد‌توجه فعالان بازار قرار داشتند، از ۶ بهمن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ماه سال‌گذشته تاکنون رشد ۵۵‌درصدی میانگین قیمت سهام را تجربه کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. پتروشیمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها نیز در همین بازه زمانی ۳۵‌درصد افزایش ارتفاع داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. تنها صنعت زیانده در این بازه زمانی اما گروه محصولات چوبی با تک نماد «چفیبر» بود که در حدود ۵‌ماه اخیر، ۳‌درصد کاهش ارتفاع داده است.

وضعیت بورسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از آغاز رکود

شاخص‌کل سهام هنوز ۸/ ۲۷‌درصد تا رسیدن به سقف تاریخی ۲‌میلیون و ۷۸‌هزار واحد که در میانه مرداد ۹۹ تجربه کرده بود، فاصله دارد، با این‌حال برخی از صنایع بورسی توانسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند در این بازه زمانی ۲۲‌ماهه، خود را از دام زیان بیرون بکشند. در این‌خصوص می‌توان به پنج صنعت استخراج زغال‌سنگ، تامین آب، برق و گاز، استخراج کانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فلزی، منسوجات و محصولات شیمیایی اشاره کرد که بین ۷ تا ۴۷‌درصد سود را در مدت زمان موردبررسی از آن سهامداران خود کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.

۵ گروه کاشی و سرامیک، زراعت، فلزات‌اساسی، خرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌فروشی و سیمان نیز هر چند در ۲۲‌ماه گذشته بازده مثبتی نداشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند اما نسبت به شاخص‌کل وضعیت مناسب‌‌‌‌‌‌‌‌‌تری را شاهد هستند. در قعر جدول بازدهی صنایع بورسی از ۲۰ مرداد ۹۹ تاکنون اما نام صنعت تک‌نماد محصولات چرمی خودنمایی می‌کند. این صنعت در مدت زمان مورد اشاره حدود ۸۵‌درصد کاهش ارتفاع داده است. همان‌طور که اشاره‌شده «وملی» به‌عنوان تک نماد صنعت مذکور در صعود پرشتاب سال‌۹۹ افزون بر ۸۰۰‌درصد افزایش ارتفاع داده بود و با حبابی به‌شدت بزرگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شده به استقبال روزهای رکودی بورس تهران رفت که ماحصل آن افت قابل‌توجه قیمت سهم در ۲۲‌ماه اخیر بود.

عملکرد صنایع بورسی از ابتدای ۹۹ تاکنون

اگر نگاهی بلندمدت‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر به بازار و عملکرد صنایع بورسی بیندازیم و به‌دنبال حال و روز سهامداری باشیم که در روزهای ابتدایی سال‌۹۹ در این بازار سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری کرده است، به بازدهی مثبت ۳۲ صنعت در مقابل زیاندهی ۷ گروه پی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌بریم. شاخص‌کل سال‌۹۹ را در سطح ۵۱۲‌هزار واحد آغاز کرد و در حال‌حاضر در ارتفاع یک‌میلیون و ۵۰۱‌هزار واحد قرار دارد تا از رشدی ۷/ ۱۹۲‌درصدی حکایت کند. در این میان آمارها نشان می‌دهد که ۸ صنعت بازدهی بیشتری در قیاس با شاخص‌کل رقم زده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند که در صدر آن معدنی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها با رشد ۳۵۸‌درصدی خودنمایی می‌کنند. پالایشی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها نیز از ابتدای ۹۹ تاکنون وضعیت مناسبی داشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند؛ جایی که میانگین قیمت سهام زیرمجموعه گروه فرآورده‌های نفتی با رشد ۳۰۲‌درصدی در برش زمانی مورد‌بررسی همراه شده است. پتروشیمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها با افزایش ارتفاع حدود ۲۸۷‌درصدی شاخص صنعت خود در رتبه بعدی صنایع با بیشترین بازدهی از ابتدای۹۹ تاکنون جای می‌گیرند. در قعر این فهرست اما محصولات کاغذی با افت بیش از ۶۲‌درصدی قرار دارد. در مجموع ۷ صنعت، در این بازه زمانی زیانده بوده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. / دنیای اقتصاد

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *