شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۵:۰۳ بعد از ظهر

تبعات طرح وزارت صنعت در بورس کالا برای کنترل بازار محصولات پتروشیمی

به گزارش سرمایه نگر، سعید زمان زاده با بیان اینکه در طرح وزارت صنعت برای کنترل بازار محصولات پتروشیمی با برداشتن سقف سهمیه خرید بهین یاب در بورس کالا، اصالت مدیریت بازار از تقاضا به عرضه منتقل شده به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: این طرح ۲۵ متغیر دارد که به هم وابسته هستند و وزارتخانه باید آنها را همزمان اجرایی کند وگرنه در هر مرحله امکان انحراف و نرسیدن طرح به هدف اصلی وجود دارد.

وی افزود: وقتی اهرم کنترل برداشته شود، اختلاف قیمت ارز نیمایی و آزاد، می‌تواند سبب قاچاق و خام فروشی و رسیدن مواد اولیه با قیمت‌های بالاتر یا ایجاد محدودیت در دسترسی به این مواد برای تولیدکنندگان شود. نباید طرح به شکلی اجرایی شود که افراد غیر مرتبط وارد بازار پتروشیمی شوند.

زمان زاده ادامه داد: در گام اول اجرای این طرح، حداقل در مورد چند کالایی که سقف خرید را برداشتند، باید عرضه را نیز افزایش می‌دادند اما این اتفاق نیفتاد و در برخی گروه‌های کالایی که مشکلی نداشتند، التهاب ایجاد شد. وزارت صنعت باید ابتدا کف عرضه محصولات را در بورس کالا افزایش می‌داد و سپس سهمیه‌های خرید را آزاد می‌کرد. زیرا این طرح برای کالا‌هایی می‌تواند درست باشد که بازار آنها به علت مازاد بودن تولید بر تقاضا، فاقد التهاب است.

براساس این گزارش، انجمن ملی پلیمر اعلام کرده، پیگیری‌های وزارت صنعت برای کاهش تفاوت نرخ بین بازار سیاه و بورس کالا نتیجه بخش نبوده و هنوز ابهامات در خصوص شرایط عرضه و معاملات ادامه داشته و این انجمن پیگیر شفافیت برای اجرای عرضه و فروش تلفیقی به عنوان یکی از متغیرهای طرح وزارت صنعت است. عرضه تلفیقی محصولات پتروشیمی که باید مواد اولیه داخلی و وارداتی صنایع پایین دستی را تامین می‌کرد از تولید داخلی کافی برخوردار نیست.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

فولاد-سرمایه نگر

دلال پروری در بازار فولاد با اخبار جعلی

به گزارش سرمایه نگر، در دورانی که کشور با تحریم‌های شدید مواجه شده و تولید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *