یکشنبه , ۳۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱:۴۲ بعد از ظهر
سرمایه نگر
سرمایه نگر

آیا پیش‌ بینی بازار بورس امکان‌پذیر است؟

به گزارش سرمایه نگر، امروزه سرمایه گذاری در بورس میان مردم بسیار محبوب شده اند و به همین دلیل برای سرمایه‌گذاری نیازمند پیش بینی دقیقی از وضعیت کلی بازار و آینده هر سهم احساس می‌شود. برای این منظور نیاز است اطلاعات کافی و دقیق را از انواع تحلیل‌ها، اخبارها و وضعیت کشور در دست داشته باشید. در این مقاله به نحوه پیش بینی بازار بورس می‌پردازیم و درباره امکان پذیر بودن پیش بینی بازار بورس صحبت می‌کنیم.

عوامل موثر بر پیش ‌بینی بازار بورس

پیش ‌بینی بازار بورس به عوامل زیادی بستگی دارد. در درجه اول برای تشخیص روند بازار نیازمند تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی و تابلو خوانی هستید و لازم است در این زمینه تخصص و آموزش کافی داشته باشید. علاوه بر آن وضعیت کلی بازار به شرایط سیاسی و اقتصادی کشور وابسته است. پس شما نیاز به اطلاعات دقیقی از شرایط سیاسی و اقتصادی و حوادث روز دارید.
در واقع برای پیش بینی بازار بورس ابتدا نیاز به تحلیل درست از شرایط شرکت‌ها و وضعیت کلی بازار دارید و بعد از آن نیاز هست هر سهمی که مدنظرتان است را با روش‌های تحلیلی موجود تحلیل کنید.

تحلیل تکنیکال برای پیش بینی بازار بورس

یکی از متداول‌ترین روش‌های تحلیلی روش تحلیل تکنیکال است که این روشی برای پیش بینی قیمت سهام بر اساس تغییر قیمت و حجم معاملات در بازه زمانی خاص است. تحلیل تکنیکال برای بررسی تاریخچه قیمت سهام است. در این روش شما با تشخیص روندها و الگوهای آن می‌توانید به تحلیل خوبی از بازار بورس برسید و تا حدی آینده آن را پیش بینی کنید. این تحلیل مثل کلیدی برای بررسی تغییرات قیمت یک سهام است. این روش در کنار روش‌های دیگر به شما کمک می‌کند تا تحلیل کاملی از رفتار بازار داشته باشید.

نیازهای شما برای تحلیل تکنیکال

برای این کار شما نیاز به شناخت نمودارها دارید. این نمودارها به شما تغییرات قیمت را بر اساس زمان نشان می‌دهند. شناخت سطح حمایت و مقاومت به شما کمک می‌کند تا دقیق‌تر بتوانید به پیش‌ بینی بازار بورس بپردازید. به دلیل تکرار شدن الگوها و روندها شما نیاز به شناخت آن‌ها دارید تا دقت خود را در مورد تشخیص آینده بازار بالا ببرید. برای این منظور می‌توانید از نرم افزار متاتریدر ۴، داینامیک تریدر، نرم افزار تحلیل تکنیکال تحت وب آسا یا ابزار ایزی چارت در سامانه معاملاتی ایزی تریدر استفاده کنید.

سیستم‌های مشهور تحلیل تکنیکال

فیبوناچی

این روند بر اساس اصل نظم جهانی پایه‌گذاری شده است. برای مثال رشد جمعیت و نزول آن مثلا برای خرگوش‌ها در یک دوره خاص بین اعداد ۶۸/۱ تا عدد ۸/۶۱ متغیر است. این نرخ به نرخ طلایی شهرت دارد. حتی در معاملات ما انسان‌ها هم نظمی این چنینی وجود دارد. در این موج روندهای نزولی و صعودی همراه با موج مثبت و منفی از نظم خاصی تبعیت می‌کنند. معمولا این نسبت‌ها بین اعداد ۸/۶۱ تا ۸/۱۶۱ متغیر است.

ایچیموکو

می‌توان گفت این سیستم در دسته اندیکاتور جا دارد. ایچیموکو متشکل از سیستم معاملاتی بر پایه سیستم میانگین خاص است و از پنج جزء با نام‌های تنکان، کیجون، چیمو، سنکو A و سنکو B تشکیل شده است.
مزیت بزرگ ایچیموکو قابل استفاده بودن آن در هر بازار و هر بازه زمانی است. یادگیری آن آسان‌‌تر از تحلیل بنیادی است و سرعت تحلیل بالاتری هم دارد. از معایب آن نیز عدم کاربرد این تحلیل برای عرضه‌های اولیه در بازار بورس است. آن هم به دلیل عدم وجود سابقه تاریخی این عرضه‌هاست.

تحلیل بنیادی برای پیش بینی بازار بورس

تحلیل بنیادی که نام دیگر آن فاندامنتال است. این تحلیل به شما تمامی اطلاعات مربوط به شرکتی که می‌خواهید سهام آن را تهیه کنید، می‌دهد. شما با بررسی این تحلیل سوابق شرکت را بررسی می‌کنید. در نهایت با اطلاعاتی درباره ارزش واقعی سهام برای خرید یا عدم خرید سهم به تصمیم بهتری می‌رسید. این تحلیل برای افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری بلند مدت هستند، مناسب است. در این تحلیل دو نوع رویکرد وجود دارد.

۱) رویکرد بالا به پایین

در این رویکرد ابتدا اقتصاد کلان و سپس شرکت‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند. از بین شرکت‌ها نیز شرکتی که بیشترین بازدهی را دارد، انتخاب می‌شود.

۲) رویکرد پایین به بالا

دقیقا برعکس رویکرد شماره یک است. پس از تحلیل شرکت‌ها به اقتصاد کلان می‌رسیم.

مفاهیم مورد نیاز تحلیل فاندامنتال

مفاهیمی چون دارایی‌ها، بدهی‌ها، درآمدها، هزینه‌ها و جریان وجوه نقدینگی جزو مفاهیم مورد نیاز تحلیل فاندامنتال است. در واقع این‌ها مفاهیم تشکیل دهنده صورت‌های مالی شرکت‌ها هستند. آن‌ها گزارش دهنده درباره جزئیات مالی یک واحد تجاری هستند و لازم است برای تحلیل بهتر به طور دقیق این مفاهیم را بدانیم. برای به دست آوردن چنین اطلاعاتی نیاز به استفاده از سامانه کدال و بورس ویو دارید.
مزیت تحلیل بنیادی این است که به سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری بلندمدت کمک می‌کند و به آن‌ها دید خوبی از آینده می‌دهد. عیب آن هم زمان‌بر بودن و تخصصی‌تر بودن آن است.

تابلو خوانی

تابلو خوانی روشی دیگر برای تحلیل و پیش بینی بازار بورس است. در این روش شما بر اساس دانشی که از قبل دارید به تجزیه و تحلیل اطلاعات سایت tsetmc.com می‌پردازید. در تابلوخوانی شما می‌توانید به اطلاعات گفته شده در زیر دست پیدا کنید و آن‌ها را تحلیل کنید.
اطلاعاتی چون حجم معاملات، قیمت آخرین معاملات، قیمت پایانی، سود هر سهم EPS))، نسبت قیمت به درآمد P/E))، مقایسه قدرت خریدار و فروشنده، میزان خرید و فروش سهامداران حقیقی و حقوقی، ارزش معاملات، دامنه نوسان، حجم مبنا و سهام شناور را می‌توانید در تابلو خوانی به دست آورید.
در این روش شما نیاز به یادگیری اصطلاحات موجود در تابلوی هر سهم، روش تحلیل آن‌ها، نحوه استفاده از فیلتر و یادگیری فیلترنویسی دارید. فیلترنویسی به شما کمک می‌کند تا از بین نمادهای بازار نمادی که شرایط مدنظر شما را دارد، با سرعتی بالا غربال کنید.

عوامل مؤثر بر پیش‌ بینی بازار بورس

عوامل اقتصادی

یکی از مهمترین عوامل رشد یا کاهش نرخ ارز عامل اقتصادی است. این عامل بر بازار سرمایه اثر مستقیم دارد. حجم پول و حجم نقدینگی از دیگر عوامل مؤثر بر این بازار است‌. دیگر عوامل افزایش نرخ تورم و تأثیرپذیری بورس تهران از تحولات اقتصادی بین المللی هستند. در کل عوامل اقتصادی تاثیر بسیار زیادی بر بازار بورس دارند. برای پیش بینی بازار بورس بهتر است این عوامل را بشناسید.

 

عوامل سیاسی موثر بر بازار بورس

عوامل تاثیرگذار در زمینه سیاسی از جمله موارد بیان شده در زیر هستند.

۱) تحولات سیاسی داخلی بر شاخص بورس

۲) تحولات سیاسی خارجی و بین المللی بر شاخص بورس

۳) تاثیر مناسبات سیاسی ایران با سایر کشورها بر قیمت سهام

۴) تحولات فرهنگی، اجتماعی، نظامی بر بازار بورس

۵) تاثیر سازمان‌های بین المللی بر جریان بازار

بررسی تاثیر این عوامل برای پیش بینی دقیق‌تر بازار لازم است. مقایسه ارتباط بین این عوامل با سهام شرکتی که می‌خواهید آن را تهیه کنید ضروری است. این کار به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهتر درباره سهام آن شرکت‌ها تصمیم‌گیری کنید.

عوامل روانی

از دیگر عوامل اثرگذار بر پیش بینی بازار بورس عوامل روانی است. این عوامل بسیار هستند که به بعضی از آن‌ها در زیر اشاره خواهد شد.

۱) اخبار منتشر شده در روزنامه‌ها و شبکه‌های مجازی

۲) اخبار رسمی و غیر رسمی از جلسات و برنامه شرکت‌ها

۳) اظهار نظر مدیران بورس درباره وضعیت بازار

۴) نظر کارگزاران و مشاوران سرمایه‌گذاری در مورد وضعیت سهام‌ها و شرکت‌ها

۵) توصیه‌های دوستان و آشنایان درباره سهام‌ها
و …

برای پیش بینی دقیق‌تر وضعیت سهام‌ها بهتر است که پارامتر عوامل روانی را هم در نظر بگیریم. چون این عامل بر سطح حمایت و مقاومت بازار اثر بسیاری دارد. اگر شما از آن غافل شوید، در پیش بینی خود دچار خطا می‌شوید.

جمع‌بندی

به طور خلاصه برای پیش بینی بازار بورس نیاز به تحلیل تکنیکال و بنیادی همراه با بررسی عوامل سیاسی، اقتصادی و روانی حاکم بر جامعه و جهان دارید. با توجه به زمان‌بر بودن یادگیری و رسیدن به تحلیل دقیق و درست تکنیکالی و بنیادی و همچنین به دلیل نداشتن اخبار دقیق و به روز از سطح بین المللی و جامعه، بهتر است از روش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم که همان صندوق های سرمایه‌گذاری و سبدگردانی اختصاصی است، استفاده کنید. تیم حرفه‌ای صندوق و سبدگردانی، با داشتن تخصص در تحلیل تکنیکال و بنیادی در کنار بررسی سایر عوامل مؤثر به شما کمک می‌کنند تا بیشترین سود را حتی در شرایط بد اقتصادی به دست آورید. / آگاه

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

آدرس خطا از دو مدل بورس‏‏‏‏‏‏‏‌بازی

به گزارش سرمایه نگر، سرمایه‌گذاری بلندمدت کلیدواژه‌ای است که هر بار با غلبه فضای منفی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *