سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۳:۵۰ بعد از ظهر

ارزش بورس ۶ برابر GDP

به گزارش سرمایه نگر، همان‌طور که در گزارش قبلی به آن اشاره شد ارزش بورس بیش از این ارقام است و دولت در بودجه سال ۱۴۰۰ نگاه ویژه‌ای به بازار سرمایه دارد و بخشی از درآمدهای خود را از طریق تأمین مالی در بورس کسب خواهد کرد.

تامین مالی انجام شده از طریق بازار سهام در سال ۱۳۹۸ برابر با ۲۶۵ هزار میلیارد تومان بود که حدود ۶۲ درصد، از نوع سرمایه‌ای و ۳۸ درصد دیگر از طریق ابزارهای تأمین مالی است.

طی این سال میزان عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بورس و فرابورس ۵.۳ هزار میلیارد تومان بود که سهم آن از کل تأمین مالی بازار سرمایه ۲ درصد می‌شود.

بعد از تأمین مالی از طریق انتشار اوراق بدهی با سهم مشارکت ۳۹.۶ درصد، دو بخش افزایش ارزش صندوق‌ها با سهم مشارکت ۳۱.۳ درصدی و افزایش سرمایه شرکت‌ها از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌ها با سهم مشارکت ۲۴.۴ درصدی، بیشترین تأثیر را در افزایش ۱۱۱ درصدی تأمین مالی بازار سرمایه در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ داشته‌اند.

فقط ۷.۱ هزار میلیارد تومان از حدود ۱۰۱ هزار میلیارد تومان کل اوراق منتشر شده طی سال ۱۳۹۸، اوراق شرکتی بوده است.

ارزش بازار سرمایه نسبت به تولید ناخالص داخلی

ارزش بورس نسبت به GDP در سال‌های اخیر روند رو به رشد داشته و در سال ۱۳۹۸ به ۸۲ درصد رسید که نسبت به سال قبل از آن حدود ۶ برابر شده است. دلیل افزایش این نسبت می‌توان به سیاست‌های دولت و ورود نقدینگی به سمت ای نبازار و افزایش توجه مردم به سهام و همچنین روند رو به رشد عرضه‌های اولیه و همزمان افزایش شدید نرخ ارز و گسترش افزایش سرمایه، نام برد.

سهم اندک اوراق بهادار با درآمد ثابت

در این میان، همچنان سهم اوراق بهادار با درآمد ثابت از بازار سرمایه ایران فقط ۸ درصد است، در حالی که این سهم در دنیا و بورس‌های آمریکا حدود ۵۸ درصد است.

بازار بدهی در حاشیه

بازار بدهی ایران در حال رشد است و حجم این بازار در سال‌های اخیر، به صورت متوسط رشد سالانه ۲۳ درصد داشته است. اوراق بدهی سهم کوچک اما رو به رشدی از بازار بدهی ایران دارد. سهم اوراق از ۱.۴ درصد ارزش بازار در سال ۱۳۹۴ به ۵.۳ درصد در سال ۱۳۹۸ افزایش یافت و حجم این اوراق طی سه سال اخیر ۹ برابر شده است.

با همه این اوصاف، چشم‌انداز بازار سهام برای سال‌های پیش‌رو با توجه به تورم انتظاری، افزایش نقدینگی وشیفت بخش قابل توجهی از این نقدینگی به بازار سرمایه و همچنین توجه دولت به عرضه سهام دولتی در بورس، افزایشی آرام همراه با رونق حجم معاملات پیش بینی می‌شود.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

فولاد-سرمایه نگر

دلال پروری در بازار فولاد با اخبار جعلی

به گزارش سرمایه نگر، در دورانی که کشور با تحریم‌های شدید مواجه شده و تولید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *