شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۳:۱۲ بعد از ظهر

پیش بینی بازدهی بورس تا پایان سال و بهترین استراتژی

به گزارش سرمایه نگر، پشوتن مشهوری ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‌نژاد با انتشار مطلبی با عنوان “بورس به رنگ انتظار” اعلام کرد: زمانی مسیر حرکتی سهام ارزنده از غیر ارزنده جدا خواهد شد که تخصص و سطح علمی، فنی و تجربی سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران به حد لازم افزایش پیدا کند. با رسیدن سهامداران به بلوغ لازم در امر سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری شرایط مطلوب می‌شود. اکنون بازار سهام کاملا شاخص‌ محور است و حداقل ۱۰ سال به این بیماری مزمن مبتلا است.

هیچ ارتباطی وجود ندارد در زمانی که شاخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کل منفی می‌شود به‌عنوان مثال سهام غذایی هم کاهشی شود. تمام اقشار جامعه در فروشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها متوجه چگونگی افزایش قیمت مواد غذایی هستند. بنابراین رفتار کنونی بازار هیچ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گونه توجیه منطقی نخواهد داشت. وضعیت فعلی بازار نشان از شاخص‌ محوری سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران دارد و در بورس‌های بزرگ و متمدن دنیا چنین شرایطی وجود ندارد.

یقینا زمان آن فرارسیده که مسیر سهام ارزنده از غیر‌ارزنده جدا شود اما این تغییر مسیر با شعار شدنی نیست و زمانی این مهم به وقوع خواهد پیوست که آموزش در بازار سرمایه به مراتب بیشتر از شرایط فعلی ببهبود یابد. متاسفانه سازمان بورس هیچ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گونه حمایتی در زمینه آموزش ندارد. این نهاد حتی مجوزی تحت‌ عنوان آموزش صادر نمی‌کند و مجوز مشاور سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری می‌دهد.

در این شرایط سهامدار از کدام منبع می‌تواند آموزش ببیند؟ افرادی با علاقه و هزینه شخصی اقدام به آموزش عده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای می‌کنند اما نباید فراموش کرد توان این افراد هم محدود است و درآمد چندانی از این مسیر برای آموزشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها جذب نمی‌شود. حمایت واقعی سازمان بورس از مقوله آموزش و اختصاص بودجه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای در این زمینه با ایجاد ساختاری مناسب می‌تواند به بهبود رفتار سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران و معاملات بازار سهام ختم شود.

نوسان در جریان داد و ستد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها مانعی در مسیر بازار سهام نیست بلکه از قفل‌شدن بازار در صف خرید و یا فروش به‌عنوان مانع ذکر می‌شود. نوسان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری باعث افزایش نقدشوندگی در بازار می‌شود. تمام بورس‌های دنیا نیز با نوساناتی همراه هستند و در صورتی‌که نوسانات بازار منطقی باشد هیچ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گونه ایرادی به معاملات وارد نخواهد بود.

در اینجا موضوع تکنیکال به معنی علم بررسی نوسان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها معنی پیدا می‌کند.  اینکه شاخص‌کل به مقاومت مهم در کانال ۶. ۱‌ میلیون واحدی رسید‌ و فقط به دلیل تکنیکال با یک فشار فروش مواجه شد، موضوعی کاملا تکنیکی و طبیعی ارزیابی می‌شود. مشکل اینجا است که سهام شرکتی همانند پالایشی، پتروشیمی یا موادغذایی که اکنون در موقعیت اصلاح قرار ندارند شروع به اصلاح می‌کنند. چرا که شاخص‌کل با مقاومت مواجه شده است.

حذف فرمول شاخص‌ کل به دلیل غلط‌ بودن آن و عدم‌ اعلام رقم این متغیر غیرواقعی می‌تواند بازار را برای مدتی آرام کند و به نوعی درمانی زودگذر برای بازار محسوب شود.

فارغ از این موارد، بورس می‌تواند سپر تورم باشد و سرمایه در بلندمدت (بیش از یک‌سال) می‌تواند وارد بازار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی همانند ملک، دلار و سکه شود. در عین‌ حال زمانی که سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذار اقدام به خرید سهام یک شرکت می‌کند به‌رغم اینکه از تورم نجات پیدا کرده در سود تولید شده شرکت نیز شریک خواهد بود. بنابراین سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذار از تورم بسیار جلوتر است.

به‌نظر می‌رسد در بازه ۳ تا ۵ سال ‌سهام کمتر از تورم رشد نخواهد داشت. حداقل یا با تورم رشد می‌کند یا همانند ۴۰ سال‌گذشته بیشتر از تورم افزایش پیدا خواهد کرد.

در شرایط فعلی نگهداری پول در بانک برابر با کاهش ارزش روزانه است. به‌جای خرید دلار و سکه که یقینا به ضرر کشور است، سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذار می‌تواند ثروت را وارد بازار سهام کند. صندوق‌های سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری با تعداد و انواع مختلفی در بازار حضور دارند و متناسب با ریسک، بازدهی نیز خواهند داشت. بررسی شرکت‌ هایی که دیگر ارز ۴۲۰۰‌ تومانی به آنها تعلق نخواهد گرفت، نشان می دهد در صورت‌های مالی آنها ارز ۴۲۰۰‌ تومانی مورد محاسبه قرار نگرفته بود. در حال‌حاضر باید تعدادی صورت مالی منتشر شود تا تاثیر عملی حذف ارز ترجیحی مورد ارزیابی قرار گیرد.

به‌ نظر می‌رسد در گروه کالاهای اساسی یا مثلا صورت مالی دارویی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها تغییری ایجاد شود اما نباید فراموش کرد تغییرات ایجادشده می‌تواند نشات‌گرفته از رشد قیمت‌ها در بازار باشد.

چشم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انداز بازار یقینا مثبت (تا پایان سال‌ جاری) خواهد بود و بازدهی ۳ تا ۴ برابری شرایط فعلی مورد انتظار است. سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذار یا باید نقدینگی را وارد بانک کند که روز‌به‌روز با کاهش ارزش مواجه است یا باید پول را وارد بازاری همانند بورس، دلار، سکه و ملک کند.

برای اقشار متوسط خرید ملک یا خودرو ممکن نیست اما می‌توانند اقدام به خرید سهام یک شرکت ساختمانی و یا خودرویی کنند. سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارانی که در زیان قرار دارند در صورتی‌که حرفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای هستند، می‌توانند از ورود و خروج برای نوسان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری بهره ببرند. سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران غیرحرفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای سبدی متنوع از صنایع اصلی بازار را تشکیل دهند و تا پایان سال ‌دست ‌نگه دارند. صبر بهترین استراتژی معاملاتی تا پایان سال ‌۱۴۰۱ خواهد بود. / دنیای اقتصاد

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *