شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۵:۱۱ بعد از ظهر

چشم بورس‌بازان به احیای برجام

به گزارش سرمایه نگر، در این میان گمانه‌زنی‌ها از امکان سقوط قیمت سهام در روزهای آینده چشم‌انداز نامشخصی از روند سرمایه‌گذاری‌ها در این بازار ترسیم کرده است. این شرایط نامطلوب که تحت‌تاثیر چند عامل مهم به‌وجود آمده، در هفته‌های گذشته رونق بازارهای رقیب و کم‌رمقی بازارسهام را به‌دنبال داشته است. کاهش نرخ جهانی کامودیتی‌ها و وضعیت مبهم مذاکرت هسته‌ای کشور نمادهای مرتبط با این بخش را مورد هدف قرار داده است. از سوی دیگر جذابیت بازارهای موازی و در عین حال تورم‌زا افت میانگین وزنی قیمت‌ها و عقبگرد شاخص‌کل را رقم زده است. بیش از ۳ هفته است که ارزش دادوستدهای خرد سهام بورسی در حدود ۲ هزار میلیارد ‌‌‌‌‌‌‌‌تومان قرار دارد و صفوف فروش با قدرت هرچه بیشتر ادامه دارند.

تحلیلگران چشم‌انداز غبارآلود احیای برجام را از اصلی‌ترین موانع شکل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری تقاضا در بازار عنوان می‌کنند، به‌طوری‌که خریدارانی که تا قبل از این شرایط مبهم، همگام با صعود نرخ‌ها در بازارهای موازی و انتظارات تورمی وارد چرخه دادوستدهای بورسی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شدند، هم‌اکنون بی‌تفاوت نسبت به این رخدادها سرگرم خارج‌کردن دارایی‌های خود از بورس تهران هستند. ریسک سیستماتیک بازارسهام همچنان بالاست. در حوزه سیاست خارجی و به‌طور مشخص بخش برنامه جامع اقدام مشترک، هرچند دستاورد محسوسی را تاکنون دولت سیزدهم به ارمغان نیاورده اما همچنان بورس‌‌‌‌‌‌‌‌بازان در راستای خرید و فروش سهام سناریو‌‌‌‌‌‌‌‌های محتمل را مورد‌ارزیابی قرار می‌دهند. توافق و عدم‌توافق را می‌توان ۲ سناریوی قطعی در بلندمدت تلقی کرد، اما فرسایش در این پروسه موضوع دیگری است که بازار‌‌‌‌‌‌‌‌های مالی باید این موضوع را نیز به‌عنوان سناریویی محتمل مورد‌توجه قرار دهند؛ چرا‌‌‌‌‌‌‌‌که غالبا در امر مذاکرات با چنین رویدادی مواجه هستیم.

روند فرسایشی انتظار برای احیای برجام به‌قدری حوصله سر‌بر و وارد فازی از گمانه‌زنی‌ها شده است که حتی موج ایجاد شده از گزارش مجامع شرکت‌ها نیز نتوانسته نظر بازیگران بورسی را به این موضوع جلب کند. فعالان بازارسهام که در سال‌های گذشته در فصل مجامع از ذوق و شوقی مضاعف برای ورود به تالارشیشه‌ای برخوردار بودند، امسال نسبت به این مساله واکنشی سرد از خود نشان دادند. در چنین شرایطی که چشم بورس‌بازان به احیای برجام و رفت و آمدهای این لاین پرحاشیه دوخته‌شده باید دید چه سرنوشتی برای صنایع بورسی رقم می‌خورد. در این میان کارشناسان بورسی معتقدند سرمایه‌گذاران با تحلیل شرایط جدید و سناریوهای پیش‌روی مذاکرات هسته‌ای کشور تصمیمات جدیدی برای سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خود می‌گیرند. کارشناسان نتایج متفاوتی برای نمادهای مختلف تا تعیین‌تکلیف سرانجام پرونده هسته‌ای کشور متصورند و از احتمال وقوع ریزش یا صعود قوی قیمت در برخی سهام خبر می‌دهند. آنها معتقدند بازار‌‌‌‌‌‌‌‌سرمایه حالا‌حالاها درگیر نوسان خواهد بود و به‌نظر می‌رسد موج فراز و فرود در محدوده فعلی تا هفته‌های آینده ادامه یابد. / دنیای اقتصاد

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *